Zdeněk Janda
21. května 2019 • 19:55

Vezměte si výzvu! Povedlo se. Češi tuhle novinku využili na MS poprvé

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Kroměříž proti Slavii trhla rekord a potvrdila vzestup. Vzory? Klubový šéf zmiňuje i ligový klub
Vítejte v malé NHL. Čeští junioři Zielinski a Glas ukázali podmínky v kanadském Monctonu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Byl to moment, který v dnešním utkání se Švýcary mužstvo nakopnul. Gól na 2:1. Přitom ještě loni by neplatil. Tentokrát se skóre měnilo díky trenérské výzvě, novince na mistrovství, kterou si národní tým na šampionátu vyžádal poprvé. Byl to dobrý tah. „Nebyla ani chvilka zaváhání, že bychom si video nebrali,“ reagoval kouč Miloš Říha. Hned na ledě živě směrem ke střídačce gestikuloval i kapitán Voráček.Ještě loni by se po prvním verdiktu rozhodčích, kteří rozpažili, normálně vhazovalo dál. Za stejného stavu. Tentokrát přišel ve 21. minutě jiný obrázek. Kapitán Jakub Voráček přímo z ledu ukazoval ke střídačce, aby si trenérskou výzvu vzali.

Kouči poslechli. „Nahoře na to máme lidi, okamžitě bylo jasné, že puk přešel přes čáru daleko dřív, než se hráč srazil s gólmanem. Takže tam nebyla ani chvilka zaváhání, že bychom si video nebrali,“ řekl k tomu kouč Miloš Říha.

Češi k téhle možnosti sáhli poprvé. A hned jim vyšla. Pokud by si stěžovali zbytečně, přišli by o možnost vzít si oddechový čas. „Věděli jsme, že to byl gól, který byl platný podle pravidel,“ dodal hlavní kouč po výhře 5:4 nad Švýcary.

Impuls seshora dává videokouč Josef Janča, jenž má o hře dokonalý přehled. Ale podle televizních záběru bylo patrné, že k tomu výrazně svými gesty pomohl právě i kapitán Voráček, jenž byl u inkriminované situace přímo na ledě.

Čeští trenéři Miloš Říha a Robert Reichel během utkání se Švýcarskem na MS v Bratislavě, kde hlavní kouč žádal přezkoumání sporné gólové situace
Čeští trenéři Miloš Říha a Robert Reichel během utkání se Švýcarskem na MS v Bratislavě, kde hlavní kouč žádal přezkoumání sporné gólové situace

„Co jsem viděl z mé strany, tak puk šel za brankovou čáru dřív, než byl kontakt s gólmanem. Nikdy nevíte, ale já jsem si jistý byl,“ reagoval sám kapitán, který si v utkání připsal tři body (1+2). „Vždycky je to na popud trenéra, ale nevím, co viděl Voras, jak se domluvil s Milošem (Říhou). Oni dva to měli v ruce. A zhodnotili to správně, ten gól nám pomohl,“ okomentoval to obránce Radko Gudas, jenž je na podobné věci zvyklý z NHL.

Střelcem gólu byl útočník Dominik Simon. Ani on přímo na ledě moc netušil, co se děje. „Já jsem ani nevěděl, že je to v brance. Myslel jsem si, že jsem ten puk srazil a gól to nebude,“ upřímně popisoval centr elitní lajny.

Byla to rychlá situace, kterou ani fanoušci nezaregistrovali. Takže ani v první moment, kdy sudí rozpažili, nepískali. Sami si možná nevšimli, že byl gól v bráně. Až potom, co hlavní sudí vysvětlil, že se jedná o regulérní trefu, začali aplaudovat. A byl to pro české barvy hodně povzbuzující moment, díky němu se Voráček a spol. dostali do vedení.

„Na ledě byli další čtyři kluci, kteří viděli puk za čárou. Takže jim to bylo jasné, že si trenérskou výzvu budeme brát. Jsem rád, že to rozhodčí zkontrolovali,“ dodal Simon.

Bylo to poprvé, co k tomu střídačka šéfovaná trenérem Říhou sáhnula. Na šampionátu je to novinka, Češi ji využili vůbec premiérově při Světovém poháru v roce 2016. Na každoroční vrcholné akci ale až tady.

A vyplatilo se to.

Skupina B

Z V VP PP P Skóre B
1. Rusko 7 7 0 0 0 36:7 21
2. Česko 7 6 0 0 1 39:14 18
3. Švédsko 7 5 0 0 2 41:21 15
4. Švýcarsko 7 4 0 0 3 27:14 12
5. Lotyšsko 7 3 0 0 4 21:20 9
6. Norsko 7 2 0 0 5 19:33 6
7. Itálie 7 0 1 0 6 5:48 2
8. Rakousko 7 0 0 1 6 9:40 1

FAKTA MS: Šestá česká výhra. Britové slavili záchranu kuriózním pokřikem
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0

MS hokej 2024 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.

Hokej dnes * Hokejová Liga mistrů * Hokejové brusle na Heureka.cz

Skupina B
Články odjinud