Ve čtvrtfinále jdeme na Finy! Ve většině českého hokejového národa vzbudila tato zpráva optimismus. Ty uděláme, umíme na ně! Dřív to byla pravda, ale teď? „Naše šance jsou velké. Cítím, že si na Finsko pořád věříme, i když patří do světové top pětky, kdežto my už nějakou dobu ne,“ myslí si Michal Broš, mistr světa z roku 2000 a dvojnásobný šampion finské nejvyšší soutěže.
Minulé generace zapisovaly do statistik proti Finům téměř výhradně výhry. Čárky čmáraly hráběmi. Prohra? Jen občas, výjimečně. Česko bylo světovou špičkou, Finsko mu hledělo na záda. Byť se za posledních dvacet let role vyrovnaly (či spíše otočily), pořád v Češích vzbuzuje tenhle severský soupeř optimismus a víru ve vítězství.
„Přijde mi, že si na ně pořád věříme. Vadí mi ale, že my Finy pořád nějak nepočítáme mezi hokejové velmoci. Řekneme Rusko, Švédsko, Kanadu a Ameriku. Na Finy se zapomíná, oni tam ale jednoznačně patří. Stačí se podívat na medaile za posledních deset let napříč kategoriemi. My jsme daleko za nimi,“ upozorňuje bývalý skvělý útočník národního týmu Michal Broš.
Také on ale Čechům před klíčovým čtvrtfinálovým utkáním věří. „Naše šance jsou velké, i když oni patří do světové top pětky, kdežto my už ne. Stejně jsme na ně ale schopní zahrát, věříme si na ně nejvíc ze všech velmocí. Je to ideální soupeř pro takový zápas. Nic snadného nás však nečeká. Jejich hra je hodně náročná. Systémově jsou Finové skvělí, všichni výborně fyzicky připravení, brusliví. Vyložený favorit v tom zápase není. Tenisovou terminologií bych řekl, že rozhodne jeden míček,“ přidává Broš.
Sám sebe v nadsázce označuje za polovičního Fina. Tři roky své bohaté kariéry odehrál za slavný Kärpät Oulu, dvakrát s ním zvedl nad hlavu mistrovský pohár. Dodnes tamní hokej bedlivě sleduje.
Proti reprezentaci Suomi odehrál v kariéře spoustu zápasů, většina z nich byla vítězná. „Finové se nás dřív báli. Dnes už to není strach, ale mají z každého soupeře respekt. Takhle jsou nastavení. Mají snad nejmíň překvapivých proher, poctivě se připraví i na Koreu. Mají to v povaze. Nás taky samozřejmě respektují, berou nás. Je to možná jenom můj dojem, ale pořád tam máme zvuk. Mentálně bychom opravdu mohli mít pořád trochu navrch,“ myslí si Broš.
Finové vždy platili za dobré bruslaře, poctivé makáče, kteří nic nevypustí. Češi naopak měli svou hokejovou DNA jinou. Byli šikovnější, hravější, dovedli tvořit. Když došlo na kritickou fázi jako prodloužení nebo nájezdy, v novodobé historii bílo modří Seveřané nikdy nevyhráli.
„My jsme vždycky měli na své straně šikovnější hráče, kteří se ve zlomových chvílích nepodělali a dovedli nájezd proměnit. Oni naopak v rozhodujících momentech pravidelně zaváhali. Na to vsázím i teď. My jsme si v turnaji už těžkými chvílemi prošli, mentálně už to nejhorší máme za sebou. Povinnost se splnila, z pohledu psychiky by se teď klukům mělo hrát o něco líp,“ věří Broš.
Avšak právě zmíněnou schopností tvrdě pracovat se Finové postupem času dotáhli na českou úroveň. „Fin se od Čecha liší pracovní morálkou. Je to takový dělníček, který se nevyflákne na žádný trénink. Od prvního do posledního hvizdu stoprocentní robota. Když se pracuje, nemele se, nevtipkuje se. Do všeho se jde na maximum. V tom je odmalička ten hlavní rozdíl,“ popisuje trefně svůj dojem mistr světa z roku 2000 z ruského Petrohradu.
A přidává. „Oni mají nastavení vojáků. Náturou jsou nám podobní, pracovní disciplínu ale mají úplně jinou. My se snažíme mít pořád srandu, i když pracujeme. Oni to rozdělují. Když se pak třeba v pátek večer veselí, stojí to za to. Do všeho jdou naplno,“ usmívá se.
Už před startem letošního šampionátu předpovídal Broš českému národnímu týmu medaili. A platí to stále, i po matných výkonech ve skupině. „Zápas se Švédy znamenal zlom. Z porodních bolestí na začátku a strachu o postup se už pak několikrát zrodily zlaté medaile. Třetí třetina se Švédy mi tohle připomněla. Zase věřím, že by se to mohlo povést.“
Názor Broš nezměnil ani po upracovaném výkonu s Dánskem. „Na rozdíl od některých expertů jsem zápas s Dány neviděl zdaleka tak tragicky. My jsme s nimi dlouhodobě neměli nějak extra bilanci. Ve chvíli, kdy si s takovým defenzivním soupeřem necháte dát první gól, je to pak opravdu strašně těžké. Já bych naopak řekl, že smekám klobouk před našimi hráči, kteří se vzepjali a nakonec stejně udělali výsledek, jaký jsme potřebovali,“ doplňuje bývalý sportovní manažer Sparty a dnes trenér individuálních dovedností.
Góly
Domácí: 32:55. Innala
Hosté:
Sestavy
Domácí: Olkinuora (Säteri) – Sund, Koivisto, Määttä, Kaski, Pokka, Ohtamaa (A), Nousiainen, Lindbohm – Anttila (C), Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola (A), Pakarinen – Ruohomaa, Turunen, Sallinen.
Hosté: Hrubec (Will) – Hronek (A), D. Musil, Klok, D. Sklenička, Šustr, Šulák, Hájek – J. Vrána, Jan Kovář (C), D. Kubalík – Zadina, R. Hanzl, Flek – Lenc, Chytil, M. Stránský – Radil, T. Zohorna (A), Smejkal – A. Musil.
Rozhodčí
Bruggeman, Gouin – Oliver, McCrank
Stadion
Riga Arena, Riga
„Vypadlo se ve čtvrtfinále, mluvilo se o medaili. Teď se bude určitě řešit, jestli Filip Pešán bude pokračovat u reprezentace. Je to klasické téma. Uvidíme, jak bude reagovat svaz. Vždycky po neúspěšném turnaji začne takový hon. Musíme se k tomu nějakým stylem postavit, ale nejprve by mě zajímalo, jaký první krok udělá svaz,“ říká Miroslav Horák.
„Sestavit chemický vzorec z českých lajn by nedokázal ani ten nejlepší chemik. Filip Pešán vytvořil koktejl, který se ukázal jako smrtící, ne však pro Finy, ale pro nás. Shodneme se na tom, že všichni experti, trenéři a mistři světa, které jsme oslovili, tvrdili, že s takovým týmem máme brát medaili. Tým se však na turnaji nevytvořil. Byl z toho jenom chaos a binec,“ říká Miroslav Horák po dalším turnaji, na kterém Češi nedosáhli na medaile.
„Šimon Hrubec už nesmí pustit ani jeden gól. Pokud bychom vyrovnali, tak si myslím, že zápas půjde do prodloužení a tam rozhodneme. Když ale dají Finové na 2:0, tak už vidím čtvrtfinále jako nesplnitelnou misi," říká Miroslav Horák před třetí třetinou čtvrtfinále.
„Začínám z toho mít děsivý pocit. Trenér opět prostřídal formace. Zase začínáme na prvním zápase. Jako bychom opět hráli proti Rusku a Švýcarsku. Přijde mi, že jsme se vůbec nikam nepohnuli. Pořád jenom něco zkoušíme. I když naše hra není nic moc, myslím si, že to je o jednom gólu, který by nás nastartoval podobně jako proti Švédům,“ myslí si Miroslav Horák po odehraných čtyřiceti minutách čtvrtfinále.
„Začátek byl překvapivě hodně dobrý. Finy jsme nedostali vůbec do hry. Bylo tam několik zajímavých momentů, škoda, že finský gólman všechno pochytal. Byli jsme však naladění na správnou notu," myslí si hokejový expert Miroslav Horák o solidním nástupu národního týmu do čtvrtfinále.
„Viděl jsem ho tam. Bylo asi deset záběrů, zašmodrchaná situace, byť to bylo hodně nepřehledné, na některých situacích jsme viděli puk za brankovou čárou. Nemusíme umět finsky, abychom si všimli, že finští trenéři chtěli rozhodčím ukázat vlastní záběry,“ začal Miroslav Horák hodnocení první třetiny sporným momentem na konci úvodní dvacetiminutovky, kdy rozhodčí řešili finský (ne)gól v přesilové hře.
„Finové se vyznačují skvělou obranou a výborným výkony gólmanů. Jejich útoky jsou jedna lavina za druhou. Je potřeba být co nejvíce na puku a neztrácet je,“ říká Miroslav Horák o čtvrtfinálovém soupeři české hokejové reprezentace.
Experty ve studiu zaskočila především absence centra Michaela Špačka v sestavě pro čtvrtfinále. „Pokud vím, žádné zdravotní důvody tam nejsou. Myslím si, že to je největší risk, který Filip Pešán na mistrovství zatím učinil. Je to opravdu risk, který jistě překvapil všechny. Je produktivní, kreativní, dokáže vytvořit šance a najednou chybí,“ diví se Miroslav Horák, redaktor Sportu