Mezinárodní hokejová federace (IIHF) v pondělí vyloučila Rusko a Bělorusko z mistrovství světa, které se v květnu uskuteční ve Finsku. Sborná se nepředstaví ani na odloženém juniorském světovém šampionátu v srpnu v Edmontonu, mistrovství hráčů a hráček do 18 let nebo přeloženém vrcholném turnaji žen.
Vedení mezinárodní federace na mimořádném jednání také pozastavilo účast reprezentačních týmů i klubů z obou států na všech akcích do odvolání v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, na které se podílí i Bělorusko.
IIHF zároveň Rusku odebrala pořadatelství dalšího mistrovství světa hráčů do 20 let, které se na přelomu roku mělo konat v Novosibirsku a Omsku. „Rozhodnutí přemístit akci bylo přijato především z obavy o zdraví a pohodu všech zúčastněných hráčů, funkcionářů a fanoušků,“ uvedli zástupci IIHF v prohlášení. O tom, zda se v Petrohradu bude konat seniorský světový šampionát v roce 2023, rozhodne federace později.
„Mezinárodní federace není politická entita a nemůže ovlivnit rozhodnutí, která se přijímají v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ uvedl prezident IIHF Luc Tardif. „Nicméně máme povinnost postarat se o všechny naše členy a účastníky, a proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že se naše akce uskuteční v bezpečném prostředí pro všechny týmy, které se mistrovství světa účastní,“ doplnil Tardif a dodal, že jej šokovaly záběry z dění na Ukrajině.

O tom, kdo Rusko a Bělorusko na MS v hokeji 2022 nahradí, se zpráva IIHF nezmiňuje. Federace chce sportovní aspekty pondělního rozhodnutí oznámit v příštích týdnech.
Podle odpoledních informací finského deníku Iltalehti by se do elitní kategorie měli posunout hráči Rakouska a Francie, která by se měla stát nově soupeřem českého týmu ve skupině B. Podle severského média by se MS navíc nemělo hrát v Hartwall Areně. Multifunkční arénu částečně vlastní ruští podnikatelé Roman Rotenberg a Gennadij Timčenko, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie.
Rusko nebude startovat ani na závěrečných turnajích seriálu Euro Hockey Tour (EHT) - Českých hrách a Švédských hrách. O tom, že nebude sborná pozvaná na České hry, rozhodlo v pondělí vedení Českého svazu ledního hokeje, které schválilo, že žádné reprezentační týmy nebudou hrát proti výběrům Ruska a Běloruska. Švédové poté informovali, že se se zástupci Česka a Finska odpoledne domluvili, že Rusko na další dva turnaje EHT nepozvou.

Zprávy ze dne 3. března 2022
Česká softbalová asociace (ČSA) se jako mnohé domácí sportovní svazy přidala k pomoci Ukrajincům a vyzvala kluby, aby umožnily rodičům s dětmi prchajícími před válkou sportovat. Naopak ruští a běloruští agresoři si v Česku nezahrají. „Jako země budeme postaveni před výzvu postarat se o ukrajinské uprchlíky, kterými jsou převážně ženy a děti. Nechme je sportovat v našich klubech zdarma, bez nutnosti platit příspěvky. Pomozme jim a jejich rodičům najít novou vstřícnou komunitu v nové zemi,“ uvedl v tiskové zprávě předseda České softbalové asociace Gabriel Waage.
Dvojnásobný olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek si v pondělí nepřijde osobně pro státní vyznamenání, které by měl převzít z rukou prezidenta Miloše Zemana. Považuje to za nevhodné kvůli válce na Ukrajině. „Udělení státního vyznamenání si velmi vážím. Je to pro mě pocta, asi největší, jaká může v nesportovním životě být. Bohužel se musím z pondělního slavnostního předávání omluvit. Nedovedu si představit, že bych si na sebe bral slavnostní oblek v této době, kdy na Ukrajině umírají lidé, sportovci a mí osobní kamarádi tam bojují v maskáčích za svou vlast,“ uvedl elitní judista na instagramu. Více čtěte zde >>>
Aby aspoň trochu pomohl, spustil biatlonista Mikuláš Karlík aukci olympijské kolekce a startovních čísel. „Ze začátku mi to přišlo jako malá pomoc, ale nakonec jsme se dostali na zajímavou částku. Jsem moc rád, že naše vazba s fanoušky funguje takhle dobře,“ říká Karlík ve videu. Vybralo se totiž už 143 tisíc korun a aukce stále běží. 22letý závodník také prozradil, kam peníze poputují: „Chtěli jsme, aby naše pomoc zůstala u biatlonu. Proto jsme se rozhodli podpořit rodinu devatenáctiletého biatlonisty Jevhena Malyševa, který padl při obraně Ukrajiny.“
Bývalí američtí tenisté Bob a Mike Bryanovi pomůžou vybrat peníze na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Nejúspěšnější deblisté historie při nadcházejícím turnaji v Indian Wells zorganizují charitativní aukci. V ní půjdou do dražby rakety podepsané bývalými i současnými hráči a vybranou částku věnují především na pomoc dětem. „Tragédie na Ukrajině nás obrovsky zasáhla,“ citovala agentura Reuters Boba Bryana.
Bývalý profesionální mistr světa v těžké váze a olympijský vítěz v boxu Vladimir Kličko ocenil postoj sportovních organizací, které kvůli útoku na Ukrajinu vyloučily ruské a běloruské reprezentanty ze soutěží. „Jsem pyšný, jak se sportovní svět spojil a všichni stojí na stejné straně - Mezinárodní olympijský výbor, FIFA, UEFA, formule 1,“ řekl v rozhovoru pro Sky Sports pětačtyřicetiletý Kličko.
V ringu předvedl odvahu už mnohokrát. Teď ale prokázal statečnost ještě větší mimo šestnáct provazů. Boxer Štěpán Horváth totiž vyrazil s bratrem a kamarádem pro uprchlíky z Ukrajiny. Cestou překonávali různé komplikace a nebezpečí. Nakonec ale dorazili po padesáti čtyřech hodinách zpátky do Česka a jejich mise byla úspěšná. „Lidi tam mají strach. Bojí se, že teď budou na řadě,“ říká český bijec o zážitcích z Moldávie, kde vyzvedávali mladou maminku, tři děti a starého muže. Rozhovor čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 2. března 2022
Fotbalisté Sparty a Jablonce potleskem před startem semifinále MOL Cupu vyjádřili podporu Ukrajině.

Plánovali být v Česku zhruba týden. Dramatická situace v jejich vlasti je tady ovšem připoutala na daleko delší dobu, než původně plánovali. Juniorské mistryně světa z Ukrajiny a jejich trenéři se kvůli invazi nemohou vrátit domů. V tuzemsku jim navíc vznikají náklady související s pobytem. Pomocnou ruku vycházejícím ukrajinským hvězdám podaly české sportovní organizace. Více čtěte ZDE >>>

Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová si nakonec bojkot zápasu s Anastasijí Potapovovou z Ruska rozmyslela. Po výhře 6:2, 6:1 v prvním kole v Monterrey prohlásila, že došla k závěru, že své zemi napadené Ruskem pomůže víc hraním.


Mamince slíbili, že nikdy nestanou v ringu proti sobě. A své slovo Vitalij a Vladimir Kličkové dodrželi, i přesto, že mohli pořádně vydělat. Teď jsou spolu v zemi, kterou se snaží ovládnout obří Rusko, i když by mohli být prakticky kdekoliv na světě. Nejslavnější ukrajinští bratři se tak stali nejen sportovními hrdiny. „Nemám jinou možnost, musím to udělat. Budu bojovat. Věřím v Ukrajinu,“ uvedl Vitalij, bývalý světový šampion a starosta Kyjeva. Příběh bratrů Kličkových čtěte ZDE>>>
