Skaut Detroitu popsal Čechy pro draft i Yzermana: Říká - neděláš, půjdeš

Vladimír Havlůj získal v roce 2008 s Detroitem Stanley Cup
Vladimír Havlůj získal v roce 2008 s Detroitem Stanley Cup
Vladimír Havlůj se Stanley Cupem
Jakub Vrána slaví se střídačkou Detroitu jeden ze svých gólů
Jakub Vrána s brankářem Thomasem Greissem po výhře nad Dallasem
Jakub Vrána slaví gól se střídačkou po jednom ze čtyř zásahů
Jakub Vrána zazářil čtyřmi góly
18
Fotogalerie
Začít diskusi (0)

Hodiny strávené u počítače. Tak vypadá denní náplň skautů NHL. Zatímco v minulosti křižovali Evropou, dnes si otevřou laptop a sledují i tři utkání denně. „Nebaví mě to. Mám z toho akorát zničené oči,“ podotýká Vladimír Havlůj, jenž profesi skauta pro Detroit vykonává od přelomu tisíciletí. V povídání pro iSport  Premium ohodnotil osobnosti českého týmu do 18 let a prozradil, jaké hráče hledá na draftu, i jakou osobnost má Steve Yzerman, generální manažer Red Wings.

Jediná šance. Zásadní význam. Nesmírně důležité pro všechny. Tyhle věty použil skaut Vladimír Havlůj, když mluvil o mistrovství světa do 18 let, jež startuje v noci z pondělí na úterý. „Mnoho kluků tam uvidíme úplně poprvé, je to až šílené. Jako bychom se vrátili zpátky do devadesátek,“ směje se. Jeho Detroit navíc v letošní dražbě talentů bude volit hned dvanáctkrát, tudíž to, zda trefí, nebo netrefí dobře, ovlivní Red Wings daleko do budoucna.

Bude nadcházející draft NHL vzhledem k okolnostem vytvořeným pandemií výrazně jiný?
„Jedinečné to může být v tom, že se na nějakého hráče zapomene, a on za dva roky strašlivě vyletí. Což se stane vždycky, ale alespoň o tom hráči v tom ročníku draftu něco víte, je podchycený. Tady o některých máte strašně málo informací. Teď jsme se vrátili do doby, kdy nebyl internet a já se musel jet dívat do Omsku, jestli tam čirou náhodou není někdo zajímavý.“

Jak tedy letos probíhá skautování?
„Zrovna jsme se o tom nedávno bavili s kolegy. Mám zodpovědnost za Česko, Slovensko, Německo a Švýcarsko. Když to porovnám se zbytkem Evropy, tak Rusko běželo vlastně normálně, stejně tak Finsko. Finové pandemii zvládli daleko lépe. A ve Švédsku kluci hráli do Vánoc a ti nejkvalitnější pak pokračovali v dospělých ligách. Čili tamní hráče mohli kolegové vidět naživo.“

A vy?
„Pro mě to bylo jiné. V Německu nebyla šance se na utkání podívat, ve Švýcarsku to bylo relativně v pohodě, jen do Vánoc byla potíž se na zápasy juniorky dostat. Na Slovensku a u nás to je tristní. Nejen z hlediska hokeje, ale sportu obecně, se tady udál trestný čin na mládeži. Tak to hodnotím a stojím si za tím. Na počátku října jsem viděl poslední utkání, od té doby nic. Šílené. Naštěstí jsem instinktivně tušil, co tahle vláda dovede, tak jsem sledoval některé kluky už v srpnových přátelácích. Ale drtivou většinu sezony jsem u videa, a je to síla. Tedy, často jsem ani video neměl, protože zápasy u nás prostě nebyly.“

Kolik hodin u obrazovky denně strávíte?
„Sleduji víc zápasů, než když je běžná sezona. Protože můžu kouknout na dva nebo na tři zápasy denně. Ale video zkresluje. Jen u brankářů je to relativně v pohodě, ale u hráčů vám spousta věcí uniká. Jak se chová, když odehraje kotouč. Jak se chová, když nemá puk. Mnohdy je ten přenos tak špatný, že nepoznám ani čísla.“

Takže i tam je to poměrně divočina, střelba od boku.
„Hlavně je potíž, když toho hráče mám sledovat prvně. Když ho znám, zhruba si ho najdu. Plácnu, když se budu dívat na Hronka, je jedno, jestli je to přes video. Ale když ty hráče naživo nevidíte a pak je začínáte skautovat videem, je to problém. Tím spíš,

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů