Zápas hrůzy! Češi vyhořeli s Ruskem 0:6, Jágr zmizel v kabině

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Čeští hokejisté po úvodním vítězném vystoupení na Švédských hrách prožili kruté vystřízlivění. V souboji s Ruskem dostali čtyři góly už v první třetině a nakonec prohráli 0:6. Vyšší porážku samostatná česká reprezentace utržila jen v únoru 2012, kdy podlehla 0:7 Finsku. Na začátku druhé části také skončil souboj hvězd mezi Alexandrem Ovečkinem a Jaromírem Jágrem. Česká osmašedesátka totiž zmizela v kabině a už se nevrátila. Nemělo by se ale jednat o nic vážného, Jágr má naražené stehno.

Česká republika

Domácí: 05:48. Tichonov, 06:54. Plotnikov, 11:45. Loktijonov, 18:30. Zubov, 25:45. Loktijonov, 48:52. Tichonov

Hosté:

Domácí: Vasiljevskij (Chudobin) – Orlov, Nikulin, Jakovljev, Bělov, Kutuzov, Zajcev, Zubarev, Čudinov – Ovečkin, Šipačev, Plotnikov – Tichonov, Loktijonov, Kuzněcov – Širokov, Burmistrov, Kuljomin – Dadonov, Zubov, Kalinin – Glinkin

Hosté: Kovář (Francouz) – Mojžíš, Kolář, Vitásek, Zámorský, Jank, Mozík, Krejčík, Jordán – Rolinek, Hudler, Jágr – Vondrka, Klepiš, Petružálek – Buchtele, Kousal, Radil – Zaťovič, Nosek, Gulaš

Björk, Sjöqvist – Dahmén, Yletyinen

Ericsson Globe, Stockholm

2358 diváků

Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky, kteří na úvod turnaje zdolali domácí Švédsko 3:2, mají i přes krutou prohru stále naději bojovat na turnaji o triumf. V neděli je čeká od 12:30 duel s vedoucím Finskem.

Hned v úvodu měli šance Šipačov a Burmistrov, na druhé straně po Jágrově akci střílel Mojžíš. V páté minutě ohrozil po objetí branky Vasilevského Jordán a z dorážky neuspěl Nosek. Vzápětí trefil levou tyč Jordán, který o chvilku později šel pykat za faul a sborná přesilovku využila. Tichonov dostal přihrávku před branku, trefil pravou tyč a puk se od Kovářova betonu odrazil za brankovou čáru.

Za 67 sekund už to bylo o dva góly, když se při Noskově vyloučení trefil z mezikruží Plotnikov. Češi se snažili odpovědět a nejnebezpečnější byla Petružálkova teč Mozíkovy střely. Rusové se ale ve 12. minutě dostali do přečíslení a Kuzněcovovu přihrávku využil Loktionov.

Růžičkův výběr se neprosadil při Ovečkinově trestu, při další snaze o snížení nebezpečně pálil Zaťovič. Zápas ale patřil sborné. Nejdříve ještě neuspěl po individuální akci Kuljomin, ale v 19. minutě Jakovlevův pokus od modré tečoval za Kovářova záda Zubov. Ještě před pauzou trefil Ovečkin tyč.

Smutek českých hokejistů po debaklu s Ruskem

Druhé dějství začalo dalším nebezpečným přečíslením Rusů, Vasilevského vzápětí prověřil tvrdou ránou Zámorský. V 26. minutě opět udeřil tým Olega Znaroka. Rusové zase ujeli dva na jednoho a po Kutuzovově asistenci Loktionov podruhé v utkání překonal bezmocného Kováře. Českému týmu se nepodařilo snížit ani při Čudinovově trestu.

Sborná i nadále hrozila, zatímco Češi by si raději přáli, aby zápas co nejrychleji skončil. Zkorigovat stav se jim nedařilo a naopak při Vitáskově trestu v 48. minutě prostřelil Kováře volný Tichonov.

Český gólman pak kryl Kuzněcovovu ránu, stav už se nezměnil a český tým vyrovnal nejhorší výsledek sezony. Prohrál 0:6 také v listopadu v Gävle se Švédskem ještě pod vedením Aloise Hadamczika. Nejtěžší porážku si česká reprezentace připsala v únoru 2012 ve Stockholmu s Finskem 0:7.

ČR - Rusko 0:6 (0:4, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Tichonov (Šipačov, Plotnikov), 7. Plotnikov (Šipačov, Tichonov), 12. Loktionov (Kuzněcov), 19. Zubov (Jakovlev), 26. Loktionov (Kutuzov), 49. Tichonov (Orlov, Ovečkin). Rozhodčí: Björk, Sjöqvist - Dahmén, Yletyinen (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:3. Diváci: 2358.
ČR: Jakub Kovář - Kolář II, Mojžíš, Zámorský, Vitásek, Mozík, Jank, Jordán, Krejčík - Jágr, Hudler, Rolinek - Petružálek, Klepiš, Vondrka - Radil, Kousal, Buchtele - Gulaš, T. Nosek, Zaťovič - od 21. navíc Kašpar. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.
Rusko: Vasilevskij - Nikulin, Orlov, Bělov, Jakovlev, Zajcev, Kutuzov, Čudinov, Zubarev - Plotnikov, Šipačov, Ovečkin - Kuzněcov, Loktionov, Tichonov - Kuljomin, Burmistrov, Širokov - Kalinin, Zubov, Dadonov. Trenér: Oleg Znarok.

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.