Hledá se český lídr! Může jím být Erat, proto dostal kapitánské céčko | iSport.cz
Pavel Ryšavý
13. prosince 2017 • 11:15

Hledá se český lídr! Může jím být Erat, proto dostal kapitánské céčko

TOP VIDEA
BANÍK 2003-04 (I. část): Vrba měl obří vliv na titul. Jak se tým rodil?
TOP příběhy NHL: Pohádka St. Louis, Jágrovy body nebo šokující sezona Knights
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hokejový nároďák si klidně mohl vyvěsit inzerát: Hledá se lídr! Tohle téma visí ve vzduchu už hodně dlouho. Požadavky? Ideální kandidát nemusí být nejproduktivnější, mít nejvíc střel na bránu nebo ambice, že nesleze z ledu. Ale vyžadováno je, aby měl pevný názor v kabině, chtěl vítězit a šéfovat ostatním. Vítěz konkurzu? Zatím neznámý. Hodně blízko k tomu má ale Martin Erat, hvězda Komety. „Teprve jsem přijel, uvidíme,“ nechtěl se moc o své roli ale bavit. Ten si už v dnešním utkání Channel One Cupu proti Finsku vyzkouší roli kapitána.Když byl v téhle kabině Martin Erat naposledy, muselo to být hodně kyselé balení výstroje. Jaro 2015, Česko na domácím mistrovství světa nezvládlo boj o bronz, zničily ho Spojené státy. Asi málokdo čekal, že se v reprezentaci ještě někdy objeví. Sám tohle téma v šestatřiceti letech moc neprožívá: „Nic o nějakém konci v reprezentaci jsem ještě neřekl. Uvidíme, jaké to bude ve středu s Finskem, já jsem hlavně rád, že mohu být zpátky.“

Ten důvod je jasný. Česko na posledních velkých akcích nemělo šéfa. Tomáš Plekanec, Jakub Voráček nebo Jan Kovář mají úplně jiné přednosti, než aby vládli v šatně. Národní tým neměl lídra.

VIDEO: Podívejte se, jak Erat válí v extralize:

Plzeň - Kometa Brno: Martin Erat poslal hosty do vedení, 0:1

A Martin Erat má auru chlapa, který vleze do kabiny a ona ztichne. Podívá se po špatné přihrávce a hned víte, že takhle to nejde. Naopak umí vytáhnout, když se vám něco povede. V NHL odehrál přes 800 zápasů. Kraloval Kometě, kterou na jaře dovedl k titulu.

Trenér Josef Jandač věří, že podobně může působit i v reprezentaci. „Nechci, aby to vyznělo tak, že pro nás bude ten stěžejní a klíčový hokejista. Věřím, že bude hlavně tahounem a lídrem týmu. V téhle roli nemusí být úplně ten nejlepší hráč. Hrát musí celé mužstvo, ne jenom Martin. Ale třeba na přesilovky se určitě dostane,“ přiblížil jeho roli.

Nepřekvapí, že Erat dostane pro Channel One Cup na dres kapitánské céčko. „Mám tuhle roli i v Kometě, takže s tím nějak velký problém nemám. Kluci tady jsou šikovní a hokej hrát umí. Když bude něco potřeba, tak si k tomu určitě něco řeknu,“ pronesl s nadhledem.

VIDEO: Podívejte se, jak Erat válí v extralize

Kometa Brno - Mountfield HK: Erat přesnou střelou překonal Rybára a vyrovnal na 1:1

Byl celkově hodně nad věcí. „Teprve jsem přijel,“ tak komentoval fakt, jestli je připravený hodit si na záda celý národní tým, táhnout ho, udílet pokyny.

V létě, když měl doma zlatou medaili za vítězství v extralize, se rozhodoval, jestli má ještě cenu hrát. Vždyť vyhrál, ročník končil na vrcholu. Čeho by šlo dosáhnout v jeho věku víc?

O jeho schopnostech se ale třeba hodně diskutovalo při posledním draftu. V kuloárech mezi skauty a agenty se šuškalo, že pokud Las Vegas sáhne po Martinu Nečasovi, nejspíš přiletí i návrh smlouvy pro Martina Erata, aby mu v NHL dělal mentora podobně jako v Brně.

Jenže tohle téma nakonec padlo. Vegas volili ze třinácté pozice, z dvanácté jim ovšem Nečase vyfoukla Carolina.

Erat se tak znovu objevil v extralize, konec kariéry odložil. Jedním z hlavních důvodů právě byla olympiáda, chtěl se zkusit na ni procpat. V Kometě má zase skvělou sezonu, tomuhle snu je blízko. „Pro mě jsou olympijské hry obrovským lákadlem. Myslím, že tahle akce je pro hokejisty nejvíc, a já jsem rád, že se o ni mohu porvat. Vždycky záleží na tom, jestli na to ten kluk má. Je jedno, zda je mu 22, nebo 40 let. Myslím, že takový hráč, který může týmu pomoci, by tu zkrátka měl být,“ říká.

A Jandač si přesně tohle myslí o něm.

Proto s ním už od začátku sezony komunikoval, nelámal nic přes koleno. Dohodli se, že z první nominace ho vynechá a osloví ho až pro ruský turnaj. A s ním jedou i další třicátníci Michal Vondrka, Zbyněk Michálek nebo Petr Koukal. „Tihle kluci mají výkonnost, chceme je vidět. V lize patří k nejlepším. S některými jsem byl domluvený, že jim tenhle turnaj dám, aby nahodili mezinárodní tempo. My díky tomu třeba budeme mít pro finální nominaci širší pole výběru,“ uvedl trenér.

O Erata stojí už delší dobu. Chtěl ho vzít už na mistrovství světa do Francie, ale to útočník ještě řekl, že ne: „Byl jsem po sezoně unavený.“

Teď ale přišel jeho čas. Čas lídra?

Martin Erat znovu oblékne reprezentační dres
Martin Erat znovu oblékne reprezentační dres

 

MS v hokeji 2020 zrušeno

Mistrovství světa v hokeji se mělo konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Kvůli šíření koronoviru však IIHF šampionát 21. března zrušila. Český tým měl odehrát základní skupinu A v Lausanne, kde by se postupně střetl se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem. Příští MS v hokeji proběhne od 7. května 2021 v Minsku a Rize.

Euro Hockey Tour

Švédské hokejové hry Channel One Cup Karjala Cup

Tipsport Extraliga

Play off zrušeno, letošní ročník bez mistra Přestupy ONLINE

Hokejové vybavení * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusla na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud