Prezident IIHF vzpomíná na český hokej: Reichel byl jediný, kdo mě zlil | iSport.cz
8. listopadu 2018 • 19:50

Prezident IIHF vzpomíná na český hokej: Reichel byl jediný, kdo mě zlil

Autor: ,
Reklama
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Vltavín 5:0. Dvakrát pálil Drchal, předvedli se mladíci SESTŘIH: Sparta - Vltavín 5:0. Dvakrát pálil Drchal, předvedli se mladíci
Přijde Sparta o Tetteha? Odchod do Anglie je nepravděpodobný, říká Ščasný Přijde Sparta o Tetteha? Odchod do Anglie je nepravděpodobný, říká Ščasný
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jednu z posledních návštěv v roli prezidenta Mezinárodní hokejové federace (IIHF) v Praze dnes absolvoval René Fasel. Osmašedesátiletý funkcionář, který na začátku listopadu oficiálně oznámil, že v roce 2020 v čele federace skončí, byl jedním z čestných hostů oslav 110 let českého hokeje."Česká republika nebo Československo hrály v historii důležitou roli. Po válce jste například naučili hrát Sověty hokej. Navíc nikdy nezapomenu na lidi, se kterými jsem spolupracoval. Zvlášť na Miro Šubrta," řekl Fasel a vyzdvihl svého dlouholetého přítele a člena vedení IIHF. "Byl to můj mentor, když jsem začínal. Naučil mě toho strašně moc," ocenil Fasel zesnulého českého funkcionáře, který je členem Síně slávy IIHF.

Jmenovitě ocenil i přínos trenéra Vladimíra Kostky. "Společně s Anatolijem Tarasovem s Hansem Lindbergem vytvořili moderní hokej. A pak jsou tu samozřejmě Hašek, Jágr nebo Hlinka," vyjmenoval Fasel výrazné postavy českého triumfu na olympijských hrách v Naganu. "Finále proti Rusku bylo neuvěřitelné. Byl to skvělý moment pro vaši historii a moment, na který jste právem hrdí," řekl Fasel.

Legendární Pavel Richter: Gólmany máme vynikající, horší je pouze obrana
720p 360p

Faselův vztah s českým hokejem ale nebyl vždy idylický. A dobře si to uvědomuje i sám prezident mezinárodní federace. Napjaté vztahy panovaly od mistrovství světa ve Finsku 1997, kdy bylo po bitce v zápase s Kanadou suspendováno několik českých hráčů. "A když mě poté Češi kdykoliv viděli, hned začali bučet. Celá aréna bučela nebo pískala," vzpomínal.

Po triumfu českého týmu na šampionátu v Hannoveru 2001 jej poté v kabině zlil kapitán Robert Reichel šampaňským. "Když jdete do kabiny, poté co tým něco vyhraje, je to vždy zisk. Robert tam čekal a dal mi sprchu. Něco podobného se mi stalo jen jednou jedinkrát," usmíval se Fasel již s odstupem času.

"Dnes už je to mnohem lepší," uvedl šéf IIHF, jenž dnes vhodil čestné buly v zápase proti Švédsku. A dočkal se i potlesku, i když možná proto, že puk společně s ním na plochu vhodil Jaromír Jágr.

Fasel již s předstihem oznámil, že za dva roky ve funkci skončí a již kandidovat nebude. "Po šestadvaceti letech potřebujeme změnu. Nový hnací motor, navíc mi bude sedmdesát. To je nejlepší důvod skončit," řekl Fasel, jenž v čele IIHF stojí od roku 1994. "A taky je lepší odejít, když si lidi řeknou, je škoda, že odchází, než abyste odešel, že vás vyhodili, protože jste neuměl odejít sám včas," podotkl.

Jágr s Haškem v Naganu byli nejvíc, říká prezident IIHF René Fasel
720p 360p

Liběna Hlinková: Odkaz Ivana stále žije. V Kanadě si ho váží
720p 360p

Jasný vzkaz pro Říhu: Z Bratislavy chci medaili, hlásí šéf svazu Král
1080p 720p 360p

 

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga startuje v pátek 14. září. Na fanoušky čeká celkem 52 kol plus play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >> Současně se v hokejové extralize zavádí nová pravidla, jejich přehled najdete zde >>

Články odjinud


Články odjinud