Slavná bitka z Piešťan se zapsala do dějin

Diváci byli svědky nevídané bitky
Diváci byli svědky nevídané bitkyZdroj: archiv Sport
Reprezentace
Začít diskusi (0)

Pokud chcete průměrnému Kanaďanovi přiblížit Slovensko, řekněte mu, že se tam narodil Peter Šťastný. Nebo mu raději povězte, že je to země, kde leží Piešťany. Pro spoustu fanoušků v zámoří to bude nejznámější slovenské město. Kvůli legendární bitce, kterou na juniorském MS před třiadvaceti roky předvedli hokejisté Kanady a Sovětského svazu.

Mela ze 4. ledna 1987 je označována za nejšpinavější událost v dějinách hokeje. A zřejmě je to jediná bitka, o níž byla napsaná kniha.

A co vlastně šlo? V poslední den turnaje se utkaly rivalové, kteří už měli rozdílnou motivaci. Sověti byli vyřazeni ze hry o medaile, Kanaďané se ještě mohli domů vracet s titulem. Výhra jim zajišťovala stříbro, pětigólový rozdíl dokonce zlato.

Dusno začalo být už v 5. minutě. Kanadský útočník Theo Fleury vstřelil vedoucí gól, při oslavě vzal hokejku do rukou jako samopal a předstíral, že střílí po sovětské střídačce. Příliš úcty k soupeři a sportovního chování v tomhle gestu nebylo. Inu, Fleury.

Zápas gradoval ve druhé třetině, za stavu 4:2 pro Kanadu. Po vhazování se na sebe vrhli Šesterikov se Sanipassem, pak Kostičkin hokejkou udeřil Fleuryho. Jiskra byla zažehnutá.

Všichni hráči na ledě shodili rukavice. Pak naskočil ze střídačky Davydov. Kanaďané po zápase dokonce mluvili o tom, že trenér Vasiljev otevřel vrátka a pobízel hráče, ať se jdou také rvát.

V té chvíli už bylo utkání ztracené. Na ledě byli téměř všichni hokejisté (z týmu Kanady odmítli jen útočník Turgeon a brankář Waite) a pustili se do sebe. Hlava nehlava. Doslova. Konstantinov trefil Hawgooda hlavou tak tvrdě, že mu zlomil nos. V jednu chvíli se pralo deset dvojic. Po ledě se válely helmy, rukavice a hokejky.

Nezkušený norský rozhodčí Ronning se marně snažil hromadnou bitku ukončit. Její průběh nakonec sledoval bezmocně zpoza mantinelu. Pořadatelé pak přišli s nápadem vypnout světla. Ale rozzuření protivníci se prali i potmě. Diváci na ně pískali a skandovali „My chceme hokej!“

Když po dvaceti minutách bitka ustala, šéfové IIHF ukončili zápas. Tím však celý příběh neskončil. Vedení mezinárodní federace se v hale dlouze radilo, potom vyneslo tresty. Oba týmy byly vyloučeny z turnaje, jejich hráči se nesměli objevit ve výběru All Star a byly vynulovány jejich statistiky. Jako by na MS vůbec nehráli.

Kanaďané dávali najevo nevoli s rozhodnutím, které je poškozovalo víc než Sověty. Přišli přeci o jistou medaili. Odmítli pozvání na závěrečný banket, načež jim pořadatelé nařídili, že mají okamžitě opustit halu. Nasedli do autobusu a území Československa opouštěli pod policejním dohledem.

Zápas vzbudil velké emoce v Kanadě, která se do té doby o juniorské šampionáty příliš nezajímala. Za jednoznačné viníky byli označeni Sověti.

„Blame the Russians!“ hřímal z  obrazovky komentátor Don Cherry, který si tímto výstupem získal popularitu, z níž těží dodnes. Harold Ballard, kontroverzní majitel Toronta Maple Leafs, nechal pro mladíky zhotovit náhradní zlaté medaile. „Ti kluci si to zaslouží. Rusové všechno zinscenovali, protože měli slabý tým a báli se přivézt domů šesté místo,“ tvrdil.

Objevily se ovšem i názory, že kanadští mladíci zápas nezvládli a že touha po zlatých medailích pro ně měla být důležitější než vyrovnání účtů se soupeřem.
IIHF původně zvažovala, že SSSR a Kanadu pošle do skupiny B mistrovství světa, nakonec sáhla k mírnějším postihům. Aktéři rvačky dostali zákaz startu na mezinárodní scéně na 18 měsíců, trenéři na tři roky. Po čase byl trest zmírněn na půl roku.

V další sezoně se oba týmy střetly na šampionátu v Moskvě a na soupiskách bylo i pár pamětníků piešťanské bitvy. Ale vše už proběhlo bez incidentů. Kanada získala zlato, Sověti skončili druzí. Zatímco na Slovensku byl v roce 1987 akreditován jediný zámořský novinář, do Moskvy vyslala své reportéry všechna velká média. Dnes patří juniorský šampionát v Kanadě k hokejovým událostem roku. I díky Piešťanům.

Řada účastníků slavné bitky se později sešla v NHL. Z kanadského mužstva se vedle Fleuryho nejvíce prosadili Shanahan s Keanem, druhou stranu v nejlepší lize světa zastupovali Mogilnyj, Fjodorov či Malachov. Všichni jmenovaní získali i Stanley Cup.

deník SportV sobotní příloze deníku Sport najdete:
» další řadu zajímavostí o slavných hokejových bitkách

O čem mluví:
» Jak probíhala rvačka Jágrova Omsku?
» Další zajímavosti ze světa sportu
Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů