Žebříček českých koučů: Nejlepší je Hlinka

Nejlepší trenérská trojice podle Sportu: Vladimír Růžička, Ivan Hlinka, Luděk Bukač
Nejlepší trenérská trojice podle Sportu: Vladimír Růžička, Ivan Hlinka, Luděk BukačZdroj: Koláž Sport
Sport
Reprezentace
Vstoupit do diskuse (2)

ANKETA - Zapsali se zlatým písmem do historie českého hokeje. Získali medaile, tituly, uznání i ovace publika. Ale kdo z nich je nejlepší? Deník Sport sestavil žebříček šesti trenérů, kteří vedli českou hokejovou reprezentaci. V anketě se můžete vyjádřit i vy!

1.IVAN HLINKA

U reprezentace v letech: 1991 – 1994, 1997 – 2000, příprava na SP 2004
Ivan Hlinka, geniální kouč s nečekanými tahy.Ivan Hlinka, geniální kouč s nečekanými tahy. • Sport
Medaile:
1. na ZOH 1998, 3. na ZOH 1992, 1. na MS 1999, 3. na MS 1992, 1997, 1998.
Nejhorší výsledek: 7. místo na MS v Itálii 1994

Proč je první:
Nejlepší. Hlinka sestavil zlatý naganský tým, vtiskl mu duši. Celý hokejový svět Čechům nevěřil, protože Hlinka namíchal sestavu napůl z NHL, napůl z Evropy. Vedle zlaté olympiády se skví i světový titul z norského Lillehammeru. Poté se kouč dočkal po zásluze práce v NHL.

Nejtěžší chvíle:
Na jaře roku 1994. Po neúspěšné olympiádě v Lillehammeru se chtěl tým rehabilitovat na šampionátu v italském Canazei, kam dorazila tehdy i světová hokejová jednička Jaromír Jágr. Ale nefungovalo to. Herně ani vztahově to nebylo dobré. Hlinka později přiznal, že kvůli stresu na turnaji zvracel.

2.LUDĚK BUKAČ

U reprezentace v letech: 1994 – 1997
Luděk BukačLuděk Bukač • Pavel Lebeda
Medaile:

1. na MS 1996 ve Vídni.
Nejhorší výsledek: 4. místo v základní skupině SP 1996

Proč je druhý:
Nebýt triumfu v Naganu, vítězství na mistrovství světa ve Vídni by svým významem čnělo nad všemi ostatními úspěchy české reprezentace. Bukačem vedený tým vrátil fanouškům extázi radosti v podobě světového titulu po nekonečných 11 letech. A stejně jako v Praze 1985 u toho byl protřelý stratég v brýlích. Bukač postavil základy zlaté hokejové generace.

Nejtěžší chvíle:
Tři měsíce po zlaté Vídni. Bukač svolal české hvězdy z NHL a část vídeňského týmu, aby společně dobyli slávu při Světovém poháru. Následovala historická blamáž. Po porážce od Švédů v Praze nalétaly na hráče z tribun stovky plechovek, následovala tragická porážka 1:7 v Německu a trapný návrat domů. Vztahy se nenávratně narušily, v únoru 1997 Bukač rezignoval.

3.VLADIMÍR RŮŽIČKA

U reprezentace v letech: 2004-05, 2008-10
Růžička nevěřil svým očím.Růžička nevěřil svým očím. • Barbora Reichová - SPORT
Medaile:

1. na MS 2005, 1. na MS 2010
Nejhorší výsledek: 7. místo na ZOH 2010

Proč je třetí:
Mohl by snad být o stupínek výš, kdyby se jeho olympijská družina předvedla v únoru ve Vancouveru lépe, přitom cesta do semifi nále byla s mírnou nadsázkou vydlážděná. Naopak vynikajícím úspěchem byl šampionát ve Vídni 2005, kam se v roce výluky NHL sjeli nejlepší Češi a i ostatní evropské týmy společně s Kanadou měly nabité sestavy.

Nejtěžší chvíle:
Před pár dny v Německu. Trenér Růžička po porážce od Norů a Švýcarska už propadal beznaději. Zdálo se, že jeho tým je v bezvýchodné situaci. Po olympiádě to vypadalo na další velký krach. Přišel však zásadní obrat, hráči se obrovsky vzchopili, vstali z mrtvých a dovedli své snažení ke zlatu.

4.JOSEF AUGUSTA

U reprezentace v letech: 2000-2002
ArchívArchív • Archív
Medaile:

1. na MS 2000, 1. na MS 2001
Nejhorší výsledek: 5. na MS v Jönköpingu 2002

Proč je čtvrtý:
Augusta si zaslouží pochvalu za to, jak s Martincem zvládli nepříjemnou situaci po odchodu „božského Ivana“ do Pittsburghu. Vše bylo proti němu, na šampionát do Petrohradu se hráčům NHL nechtělo, pršely omluvenky. Kouč se však mohl spolehnout na Dopitu, Reichla, Čechmánka, pracanta Prospala a beky Sýkoru s Kučerou. Bylo z toho zlato po finále se Slováky. Rok poté přišel zlatý hattrick.

Nejtěžší chvíle:

Rok 2002: z výšin pád na zem. Nejprve přišlo vyřazení ve čtvrtfinále olympiády v Salt Lake City a poté i na šampionátu v Jönköpingu. Tam Češi hráli dobře, ale vypadli s Ruskem. Turnaj zlomil Augustovi vaz. Následovala jeho slovní přestřelka s předsedou svazu Gutem a definitivní konec u reprezentace.

5.ALOIS HADAMCZIK

U reprezentace v letech: 2005-08
Alois HadamczikAlois Hadamczik • ČTK
Medaile:
3. na ZOH v Turíně 2006, 2. na MS v Rize 2006
Nejhorší výsledek: 7. místo na MS 2007 v Moskvě.

Proč je pátý:
Nevyhrál s týmem světové zlato jako jeho předchůdci. Zato vlastní olympijskou medaili, která třeba Růžičkovi, Augustovi i Bukačovi chybí. Jedni říkají: každá olympijská medaile je víc než zlato z MS, neboť konkurence je úplně jiná. Oponenti trvají na svém: zlato je zlato. Takže pravda bude kdesi uprostřed… Nejtěžší chvíle: z pohledu umístění to bylo před třemi lety na MS v Moskvě. V týmu to nefungovalo, hráči nevytvořili partu táhnoucí za jeden provaz. Rok poté bylo vše jinak, odhodlaný tým okolo Patrika Eliáše měl na finále, ale ztroskotal ve čtvrtfinále na Švédech. Kdyby tak byl tehdy k dispozici Vokoun…

6.SLAVOMÍR LENER

U reprezentace v letech: 2002-04, bez medaile
Nejhorší výsledek: 5. místo na MS 2004
Slavomír Lener.Slavomír Lener. • Aleš Krecl
Proč je šestý:
Nedá se nic dělat, ale pod Lenerovým hlavním velením necinklo… Přitom se rozhodně nedá říct, že by jeho dvouletka byla špatná. To ne. Spíš smolná. Na MS ve Finsku 2004 si jeho mužstvo nevedlo špatně, ve čtvrtfi nále krásně zatočilo s Ruskem, jenže následoval výplach od Kanady 4:8 a v boji o bronz zpackaná bitva se Slováky.

Nejtěžší chvíle:
O rok později v Praze. V načančané Sazka Areně český národ hltal precizní výkony Jágra, Straky a spol. Češi zkraje turnaje vyřídili Kanadu 6:2, hráli skvěle a každý se těšil na finále. Následoval pláč v podobě nezvládnutého utkání s USA ve čtvrtfi nále a vyřazení po penaltách.

Vstoupit do diskuze (2)

Doporučujeme

Články z jiných titulů