TOP 5 chyb sudích v play off: sekery, ofsajd i neodpískaná trestná střílení

Autor: iSport.cz
0
  • Video se připravuje ...

Velká chyba rozhodčích v závěrečném sedmém zápase semifinále hokejového play off proti Třinci pořádně nastartovala Mladou Boleslav a trenéra Pavla Pateru. Byla asi nejviditelnějším zaváháním sudích ve vyřazovacích bojích. Bohužel však nebyla jedinou. Hokejová redakce deníku Sport a iSport.cz připravila pětici těch největších.

• Neodpískané trestné střílení

7. semifinále, Třinec-Mladá Boleslav (3:0)

Zatím největší chyba, která výrazně ovlivnila sedmý zápas. Boleslavský útočník Maris Bičevskis pláchl v oslabení tří proti pěti do úniku a byl evidentně faulován. Sudí Oldřich Hejduk si nicméně Marcinkovy sekery nevšiml a pokračovalo se dál. O půl minuty později poslal Oceláře do vedení 1:0 Martin Růžička, běžela 47. minuta. I komise rozhodčích uznala, že mělo být odpískáno trestné střílení pro Bruslaře. Měli dostat velkou šanci na vstřelení branky, kdo ví, jak by pak zápas dopadl.

„Bohužel, jednalo se o zásadní pochybení, které ovlivnilo průběh utkání. Komise zastavila hlavnímu Oldřichu Hejdukovi delegace k dalším zápasům a uložila mu finanční trest v maximální možné výši podle profesionální smlouvy rozhodčího.“
    VLADIMÍR ŠINDLER, šéf komise rozhodčích

Třinec - Mladá Boleslav: Patera po gólu Růžičky neudržel nervy a byl vykázán ze střídačky, 1:0

• Přehlédnutý ofsajd

2. semifinále, Třinec-Mladá Boleslav (1:3)

I Oceláři se mohli v sérii proti Boleslavi zlobit na sudí. Ve 33. minutě druhého utkání Bruslaři vstřelili gól z jasného ofsajdu, který tentokrát ušel čárovým sudím. Michal Trávníček vjel do útočného pásma před Joonou Jääskeläinenem, který následně zpětnou přihrávkou našel Davida Bernada a ten umístěnou střelou zakončil rychlý brejk. Sudí porušení pravidel nepostřehli, Bruslaři šli do vedení 3:1, které si už do zbytku zápasu pohlídali a srovnali sérii na 1:1.

„Zaznamenal jsem to, ale na ofsajd si challenge (trenérskou výzvu) vzít nemůžu... Co mi pomůže, když vyčiním rozhodčímu? Odpustí nám něco? Jsou tam čtyři a udělali rozhodnutí, tak to je.“
    VÁCLAV VARAĎA, trenér Třince

Třinec - Mladá Boleslav: Rozhodčí přehlédli jasný ofsajd! Bernadův gól platil, 1:3

6. semifinále, Liberec-Sparta (2:3p)

Běžela 75. minuta zápasu, prodloužení pomalu mířilo k první siréně, když došlo k závaru v brankovišti Pražanů. Obránce Martin Jandus puk na moment přikryl rukavicí a posunul pod gólmana Matěje Machovského. V reálném čase si toho nikdo nevšiml. Rozhodčí nic neviděl, domácí hráči neprotestovali. Vše odhalily až opakované záběry. Tygři měli dostat v klíčové chvíli výhodu trestného střílení. Nedostali, Sparta pár chvil nato dala gól a rozhodoval až sedmý duel.

„Za přestupek mělo být nařízeno trestné střílení. Aby však rozhodčí v takové situaci trestné střílení odpískal, musel by mít rentgenové oči. Jinak by to nenařídil, protože to perfektně vidět nemohl.“

Liberec - Sparta: Jandus sevřel puk, Tygři měli jet trestné střílení. Sudí ale nic neviděl

• Čekání na trest pro Novotného

4. zápas předkola, Karlovy Vary-Pardubice (1:5)

Filip Novotný už v první třetině osekával hokejkou každého protihráče, který se přiblížil k jeho brankovišti. Rozhodčí mu dali varování, za stavu 0:3 ho už být nenechali. Dostal jeden trest, po chvíli druhý. Mikroporty zachytily i tuhle konverzaci s rozhodčím. „Hele, nebyl za váma Salfa o přestávce?“ ptal se karlovarský gólman s narážkou, že sudí jdou na ruku Pardubicím. „Proč? Já ho neviděl, ani nepamatuju,“ suše ho odpálil rozhodčí. Proč se nevylučovalo hned, ale až za rozhodnutého stavu?

„Těžko s ním můžete mluvit nějak ze střídačky. O přestávce jsme mu říkali, ať tyhle situace zvažuje. Za stavu 0:3 jsme byli už zlomeni. Když se nechal vyloučit Venca Skuhravý, neunesl to asi ani on. Ale do té doby nás Filip neskutečně držel v obou domácích zápasech.“
    MARTIN PEŠOUT, trenér Energie o chování Novotného

Mladá Boleslav - Karlovy Vary: Zápis do historie! Novotný se trefil přes celé hřiště, 1:3

• Nepotrestaná Dlapova sekera

4. semifinále, Mladá Boleslav-Třinec (3:1)

Ve třetí třetině srazil třinecký bek Tomáš Kundrátek brankáře Jana Růžičku. Za zákrok putoval na trestnou lavici, ještě předtím se ho ale snažil umravnit Ondřej Dlapa. Ležícího soupeře zasáhl hokejkou buď do obličeje (podle Kundrátkovy verze), nebo do ramena (podle Dlapovy verze). Z dostupných záběrů nejde stoprocentně říct, kam sekera opravdu šla. Rozhodčím každopádně unikla. Měl přijít minimálně menší trest. Jestli šlo navíc o obličej, mohl být ve hře i tvrdší distanc.

„Do obličeje jsem ho určitě netrefil. Taky jsem na něj hned řval, když se chytal za obličej a já se k němu sklonil. Šlo to někam do ramena. Spíš to bylo, když to řeknu blbě, plácnutí, aby si uvědomil, že tohle se dělat nesmí.“