Bojuje na mnoha frontách a ne všude se mu daří vítězit. Se Spartou momentálně nikoliv, dusí jí šest proher v řadě. Petr Bříza musel jako její šéf jednat. Odvolal trenéra Richarda Žemličku, místo něj přizval odborníka Václava Sýkoru. Rošádu na střídačce přitom provedl pošesté v posledních čtyřech sezonách.
Šéf Sparty vyměnil trenéra Richarda Žemličku za Václava Sýkoru. Opřel se i do hráčů, kteří podle něj nepotvrzují své kvality
Zoufá si, že mužstvo má kvalitní. A nehraje mu. Sparťanský šéf Petr Bříza se tedy rozhodl pro rázný řez. Chtěl ho udělat, dokud je čas. Klubové legendě Richardu Žemličkovi už na střídačce nedopřál šanci ani v pražském derby (dnes 18.15, O2 Arena). Sám se prý bude ptát majitelů na důvěru ve svou osobu.
Vyměnil jste trenéry, ale stav klubu vypovídá i o vaší práci. Cítíte se být v ohrožení?
„Na to mohu říct jediné. Jednám o celé situaci s majiteli, o víkendu přijedou do Česka a bude zasedání představenstva. Nebudu mít problém s nimi mluvit o celé naší situaci a nebudu mít problém hovořit o své pozici. Zeptám se, jestli mám důvěru ve společnosti jako předseda představenstva, který zajišťuje rozpočet, celkové vedení klubu a další věci.“
Teď jste se rozhodli pro změnu na střídačce. Byla pozice Richarda Žemličky neudržitelná? Ještě po úterní prohře se Zlínem (1:4) trenéři tvrdili, že neměli ze strany vedení žádná ultimáta…
„Samozřejmě panuje velká nespokojenost s výkony mužstva a celou noc na středu jsme řešili, jak pokračovat. Vyšlo nám z toho toto rozhodnutí. Po osmi kolech jsme na posledním místě, taková je realita.“
Z jakého důvodu jste se rozhodli právě pro Václava Sýkoru? Proč zrovna on Spartu pozvedne?
„Byli jsme s ním v kontaktu delší dobu. Už když odcházel do Petrohradu (podzim 2010), jsme spolu mluvili, měli jsme o něj tehdy zájem do pozice trenéra. Teď byla situace taková, že došlo k dohodě. Jednali jsme o tom intenzivně celou noc a došli jsme k závěru, že je pro nás nejlepší variantou, i s výhledem do budoucna. Pak jsme tohle řešení dotáhli do konce.“
Řekl jste, že nemá být okamžitým impulzem, ale hlavně mužem pro dlouhodobou spolupráci, tvůrcem konceptu. Co to znamená?
„Odmítáme měnit trenéry jako impulz. To mužstvo je dostatečně kvalitní, celé léto jsme se ho snažili udržet pohromadě a v současné ekonomické situaci to nebylo jednoduché. Z 90 procent se to podařilo, máme tady stabilizovaný mančaft, který v minulé sezoně vyhrál Prezidentský pohár. Byl koncipovaný na přední příčky a jsme velmi nespokojeni s přístupem hráčů, s tím, co předvádějí. Stálo nás spoustu práce a energie, abychom zajistili rozpočet klubu a být poslední s pěti body je katastrofa. Nebo minimálně velmi špatné.“
Takže trenér Richard Žemlička nebyl dlouhodobého konceptu schopen? Tak mi to vyznívá…
„Vůbec nic takového tím neříkám! Musíme reagovat na současnou situaci, vyřešili jsme to takto. Tvrdíme, že to rozhodně není jen chyba Richarda Žemličky. Za výsledky odpovídá trenér a mužstvo. Jednoznačně říkám, že i s týmem budeme něco dělat. Tohle je pro nás všechny velmi nepříjemná situace a staví nás to do špatného světla. Musíme najít cestu, jak dostát našich předsezonních cílů.“
„My pořád hledáme vinu… Je to tak, že máme dostatek kvalitních a zaplacených hráčů. Bohužel jako tým nehrají a nefungují, je potřeba to řešit. To znamená, že jsme v této chvíli udělali několik kroků. Nehodláme ztratit celou sezonu, nechceme ji obětovat. Bohužel ty poslední zápasy byly totální direkty přímo na bradu. Něco jsme se s tím tedy pokusili udělat, další změny jsou v kompetenci trenérů a sportovního manažera Patrika Martince.“
Je to šestá trenérská výměna za poslední čtyři sezony. Proč k nim ve Spartě pod vaším vedením dochází tak často?
„V noci jsem se koukal na historii. Já byl ve Spartě jako hráč od roku 1999 do roku 2006. Za tu dobu jsme získali tři tituly, měli jsme jedno stříbro, dvě semifi nále a stejně se u nás protočilo sedm trenérů. Prostě to tu tak chodí…“
Jenže teď tu máte za posledních pět sezon semifinále jediné. To je přece rozdíl…
„Sparta je velmi specifický tým, který je rychle pod tlakem. Od vlastních fanoušků i od vnějších vlivů. Z toho plynou i trenérské rošády, které tady probíhaly vždycky.“