Pavel Bárta
7. října 2012 • 07:57

Bývalý šéf klubu Sivek: Sparta není jako tým, je mi z toho smutno

Autor: Pavel Bárta
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na Spartu chodí pořád. Viliam Sivek, bývalý generální manažer a prezident klubu, v hokeji už nepůsobí, ale zápasy nevynechává. Minulé úterý navštívil i duel se Zlínem, po němž byl odvolán trenér Žemlička.



„Zaplatil jsem 390 korun, ale za stavu 0:2 odešel. Malá dcera se mě ptala: Tatínku, co ti je? Přiznám se, že jsem těžko hledal odpověď,“ vyjadřuje zmar, do nějž Sparta zabředla.

Sparta ztratila svoji duši a přestala fungovat jako tým. To tvrdí její někdejší šéf Viliam Sivek. Pod jeho vládou klub dvakrát po sobě vybojoval titul (2006 a 2007) a ještě jednou pak zůstal před branami finále. V současném rozpoložení má k něčemu takovému daleko.

Co vás napadá, když musíte sledovat, jakým způsobem si Sparta vede v nové sezoně?
„Myslím na to, kam se vypařila sparťanská duše, pokora, obrovské nasazení a hrdost na kořeny Sparty, kam zmizela týmová chemie Sparty jako klubu... Kladu si otázky: Proč je tak složité naplnit heslo „Jsme jeden tým“, za které se stavěli rolbaři, vedení, vrátný i hráči? Kam se ztratila víra? Přiznám se, že o tom hodně přemýšlím a jsem smutný.“

Je náhoda, že až na předchozí sezonu, kdy Sparta vyhrála základní část extraligy, v posledních letech spíš ztrácí kredit?
„Nic není náhoda, všechno v životě má nějaký základ. Nebyla náhoda, že jsme v roce 2006 a 2007 vyhráli titul a šli jsme na něj víceméně ze stejného místa, kde je Sparta dnes. Klub je slavný pouze tehdy, když pro tu jeho slávu něco uděláte.“

A dělá se pro ni dost? Co je ve Spartě špatně? Je to třeba až příliš široký záběr vašeho nástupce Petra Břízy, který kvůli tomu na klub nemá tolik času?
„Petr sedí na mnoha židlích a je politik. Taky je ale třeba říct, že do voleb šel, aby pomohl sportu. Navíc nevím, kolik času mu zbývá na kvalitní řízení klubu, to je otázka na něj. Ale vím, že já jsem se musel ve svojí funkci věnovat klubu na víc než sto procent. Stavěl jsem na důvěře mezi všemi. Znal jsem Spartu od vrátného, přes ledaře, až po děti hráčů, skákal v kotli a fandil. Měl jsem obrovskou úctu ke klubu, kde jsem mohl zadarmo pracovat a být na něj pyšný. Věděl jsem přitom, že jsem jeho součástí. Vše bylo o pokoře a o obrovské víře, která přešla i na ostatní...“

Jste mnohokrát oceněný úspěšný podnikatel. Proč se už nějakou dobu mluví o tom, že ve Spartě nejsou peníze a až spojení se Lvem jí finančně pomohlo nahoru?
„Kdo tvrdí, že ve Spartě nejsou peníze? Jsem přesvědčen, že v době mého působení jsme měli rozpočet o víc jak deset milionů nižší, než je dnes (110 milionů korun). A že se ozývá ze Sparty, že se musí šetřit? Šetří se v celé společnosti. Sparta si na sebe musí vydělat. Ačkoli se zvýšily základní vstupy za energii, vodu, podařilo se Spartě investovat do staré holešovické arény slušnou částku peněz. Neznám přesně mzdový rozpočet sportovního úseku, ale vsadil bych se, že se pohybuje mezi prvními šesti kluby v extralize.“

Ale i kdyby ne, může to být argument pro výkonnost mužstva?
„Tohle odmítám. Jsou tam schopní lidé a jsou i velmi slušně placeni za to, aby se přestalo trousit, že Sparta nemá peníze. Možná bych odpověděl jinou otázkou: Chodí dnes do Sparty hráči proto, že to je právě Sparta? O tom tak přesvědčený nejsem.“

A co říkáte propojení klubu se Lvem?
„Jednoznačně je to ekonomicky výhodné. Vždyť v jedné hale, za kterou Sparta platí nájem, se kumulují akce, které přinášejí klubu zisk.“

Jak může tohle spojení fungovat?
„Nevidím jediný důvod, proč by fungovat nemělo. Vše je to o poctivosti a manažerské spolupráci. A rozhodně není opodstatněné tvrzení, že Sparta je farmou týmu KHL. Je smutné, že většina fanoušků v ní vidí béčko Lva. Sparta získala ekonomicky silného akcionáře, na to by se nemělo zapomínat. Je třeba o tom hovořit a lidem to taky vysvětlit.“

Je aktuální situace jiná než byla před dvěma lety, kdy Sparta procházela podobnou krizí? A nakonec hrála o udržení?
„Zřejmě ano. Víte, vždycky jsem byl zastáncem výchovy mladých hráčů. Můj syn Michal od tří let ve Spartě trénoval a zůstal jí věrný. Myslím, že dost dobře znám alchymii složení mužstva, mladí a staří. Ve Spartě nikdy nehráli stabilně víc než tři junioři. Vedle starších hráčů mají šanci vyrůst rychleji, je šance, že jim i rozhýbou nohy. Právě tady se stala chyba. Taky mě trápí, že v rámci výluky NHL do Sparty není nával. Proč, když v Kladně i jinde hrají kluci ze zámoří zadarmo nebo za pár tisíc?“

Na místo prvního trenéra byl připravován srdcař Richard Žemlička. Po odchodu Josefa Jandače do Lva nastoupil dřív, než bylo plánováno. Byla to chyba?
„Rozhodně. U Žemly je to stejné jako u mladých pušek. Na místo trenéra Sparty musí dozrát.“

Jak má ale dozrát, když jeho autorita byla od začátku podrývána? Napřed to byly snahy vzít jako šéftrenéra Slavomíra Lenera. Pak přišel asistent Jan Votruba, který je úzce spjatý s Václavem Sýkorou, který Žemličku nakonec nahradil...
„Žemla je srdcař, obrovský sparťan tělem i duší. Přesto bych ho hlavním koučem ještě neudělal. Nesledoval jsem zákulisí, jak proběhlo jmenování trenéra. Vím však, že Petr a Ríša jsou přátelé, bývalí spoluhráči. Popírám možnost nějakých podrazů, ovšem nevylučuju, že Ríša cítil v zádech tlak. Nahradit osobnost jako Josef Jandač není jednoduché a vedení klubu muselo jednat, hledat. Nakonec padla volba na Žemlu. Ale jednou to bude úspěšný trenér.“

Jeho nástupce je zkušený, hodně toho dokázal. Může Spartu pozvednout?
„Je to obrovský impuls pro mužstvo. Vašek Sýkora patří k trenérské špičce u nás, je to člověk s vysokou morálkou. Teď jde o to, jak se k tomu postaví vedení. I on bude potřebovat pomoc. Trenér sám nestačí na to, aby hráčům vrátil sparťanskou duši bojovníků. Mnohokrát jsem řekl, že všechno souvisí se vším. Zapomínat na to se nevyplácí.“

Z hokeje se mezitím stáhl Antonín Charouz. Má jeho odchod souvislost z poklesem Sparty?
„Určitě ne. Pan Charouz věděl, čím lze Spartě prospět, ale do hry jako takové nikdy nezasahoval. Když mě v roce 2005 po odchodu pana Koželuha požádal, abych dělal generálního manažera, řekl mi: Pane Sivek, jestli chcete pomoct, pojďte. A slibuju, že vám do toho nebudu kecat... Slovo dodržel a začal nosit sparťanskou šálu… Pan Charouz má srdce závodníka a vždycky chce vyhrát.“

Ale on byl přece v hokeji velmi vlivný muž...
„To byl. Ale rozhodl se ve Spartě skončit a klub musí šlapat dál. Nemyslím si, že jeho odchod má spojitost s momentálním umístěním v tabulce.“

Viliam Sivek: Prezident, co skákal v kotli s fanoušky

Nejkrásnější roky plné euforie. Tak mluví Viliam Sivek o dobách, kdy řídil hokejovou Spartu. Dnes 66letý rodák ze slovenské Trnavy přitom vedle toho vybudoval největší hotelovou síť v Česku, vedl cestovní kancelář, věnoval se i dalším aktivitám.

Dlouholetý člen výboru klubu Sparty se v roce 2005 po odchodu Luboše Koželuha stal generálním manažerem. Původně slíbil, že zůstane rok, bylo jich z toho šest. Jednomu z nejslavnějších a nejsledovanějších klubů se věnoval s obrovským nasazením, byla to pro něj čest a taky radost. Sparta se v následujících dvou letech stala mistrem extraligy. „Lidi se na hokeji bavili a my s nimi. To byla paráda,“ popisoval Sivek.

Manažerskou funkci mezitím přenechal bývalému brankáři Petru Břízovi a až do loňského roku pokračoval jako prezident klubu. Úspěchům z dob jeho panování na místě manažera se Sparta už nepřiblížila. Ale zůstal jí věrný. „Sparta je parta, kterou neopustíte,“ řekl jednou.

Svůj zápal dovedl dávat nepokrytě najevo. Třeba i tak, že šel skákat mezi fanoušky do kotle. Na začátku předminulé sezony během derby proti Slavii vtrhl o druhé přestávce do kabiny. Poprvé za pět let. „Jsem klidný a mírumilovný člověk, ale co se dělo dvě třetiny, byla ostuda,“ vysvětloval. Sparta prohrávala 1:3. Ve třetí části nasázela čtyři góly a výsledek otočila.

Celý ročník však skončil neúspěchem, Sparta po 16 letech nepostoupila do play off a Sivek z klubu odešel. „Už jsem nemohl sedět na několika židlích. To je nad lidské síly. A já šlapal v posledních dvaceti letech na doraz,“ vysvětloval svůj odchod.

Kdo je Viliam Sivek – Narodil se 9.dubna 1946 v Trnavě. Vystudoval střední pedagogickou školu, má čtyři děti. Od roku 1989 podniká, za dvacet let to dotáhl na majitele největší hotelové sítě v Česku. Po jejím prodeji založil firmu Sivek Hotels, pod níž spadá několik pražských hotelů. Získal titul Podnikatel roku, Manažer roku a mimořádnou cenu Národní federace hotelů a restaurací. Je předsedou Asociace cestovních kanceláří. Dlouhodobě působil ve výboru HC Sparta Praha, byl předsedou komise mládeže, generálním manažerem a naposledy prezidentem klubu.

Nejlepší data z Tipsport extraligy přináší  

Vstoupit do diskuse
0
Finále
Články odjinud


Články odjinud