20. září 2017 • 12:00

Žebříček brankářů v extralize: vládne Laco, Fin ze Sparty musí zapracovat

Autor:
 • Extraliga má za sebou už 5 kol Extraliga má za sebou už 5 kolFOTO:

  Hokejová extraliga má za sebou už pět kol. Jak si po rozjezdu sezony zatím vedou brankáři? Kdo se může na bezpečné brankoviště spolehnout a kdo zatím podává rozpačité výkony? Podívejte se na žebříček extraligových brankářů podle deníku Sport.

 • 1. Ján Laco (Chomutov) 35 let, Slovensko

  Chomutovský gólman Ján Laco zakročujeFoto 

  Průměr gólů: 1,74
  Úspěšnost zákroků: 93,88 %
  Čistá konta: 0

  Žádný jiný gólman nemusel v úvodních pěti kolech čelit tolika střelám jako Ján Laco. Zatím nevynechal ani minutu. Za svá záda pustil pouze devět ze 147 střel, které na něj šly. Hra Chomutova je postavena na defenzivě a on je její základní pilíř. Pokud by nápor nevydržel a šel k zemi, zkolabovala by celá hra Pirátů. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje.

 • 2. Michael Petrásek (LITVÍNOV) 25 let, Česko

  720p 360p
  Litvínov - Mountfield HK: To byl semafor! Petrásek schoval tvrdou střelu do lapačky

  Průměr gólů: 2,00
  Úspěšnost zákroků: 93,65 %
  Čistá konta: 2

  Kandidát na trofej pro astronauta sezony. Michael Petrásek si vedl skvěle už v přípravě, v ostré sezoně dál poletuje ve stavu beztíže. Na startu mu sice plzeňská úderka nasypala do klobouku pět ran, vzápětí však ústecký rodák uhájil nulu proti Liberci i Mountfieldu. Letní posilu Pavla Kantora do branky ještě nepustil.

 • 3. Roman Will (LIBEREC) 25 let, Česko

  720p 360p
  Liberec - Mladá Boleslav: Žejdl sebral Willovi nulu, trefil se na 3:1

  Průměr gólů: 1,62
  Úspěšnost zákroků: 93,94 %
  Čistá konta: 1

  Reprezentační gólman je v Liberci po odchodu Jána Lašáka jasnou jedničkou a svou pozici zatím Roman Will zvládá. Sezonu dokonce odstartoval čistým kontem s Mountfieldem a i v dalších utkáních patřil mezi opory Tygrů. Stejně jako v minulém ročníku má úspěšnost zákroků nad devadesát tři procent a patří tak k nejlepším brankářům soutěže.

 • 4. Šimon Hrubec (TŘINEC) 26 let, Česko

  720p 360p
  Třinec - Vítkovice: Tybor ujížděl sám na Hrubce, ten ho vychytal

  Průměr gólů: 2,16
  Úspěšnost zákroků: 92,25 %
  Čistá konta: 1

  Vynuloval snaživou Jihlavu, chytil Szturcovo trestné střílení v derby s Vítkovicemi. Třinecký pohodář navázal na spolehlivé výkony z minulých sezon. A přestože Šimon Hrubec chytá za kvalitním týmem, střel na něj v každém zápase létá dost. Ve větším zápřahu byl po pěti kolech pouze chomutovský Ján Laco.

 • 5. Patrik Bartošák (VÍTKOVICE) 24 let, Česko

  720p 360p
  Třinec - Vítkovice: To se povedlo, Bartošák předvedl skvělý zákrok

  Průměr gólů: 1,99
  Úspěšnost zákroků: 91,94 %
  Čistá konta: 0

  Reprezentační akce před startem sezony Patrika Bartošáka nabudila, je oporou. Právem má sebevědomí, to je podpořené solidními výkony v brance. Nejvýraznější momenty zatím předvedl v Olomouci, kde kromě parádního výkonu vytočil domácí fanoušky posunutím brány při pokusu o zlikvidování Vlachova nájezdu.

 • 6. Miroslav Svoboda (PLZEŇ) 22 let, Česko

  Brankář Plzně Miroslav Svoboda inkasuje první gólBrankář Plzně Miroslav Svoboda inkasuje první gól

  Průměr gólů: 2,38
  Úspěšnost zákroků: 90,63 %
  Čistá konta: 1

  Vypadá to, že Indiáni osedlali správného mustanga. Vsetínský odchovanec patří k objevům nové vlny českých brankářů. Po příchodu z Jihlavy se Miroslav Svoboda ve 22 letech mazácky zhostil pozice jedničky. V každém utkání zvládl porci kolem třiceti střel, až na zápas s Olomoucí (10:0), kdy udržel čisté konto. Vyjukaného nováčka rozhodně nepřipomíná.

 • 7. Branislav Konrád (OLOMOUC) 29 let, Slovensko

  Vyřízený olomoucký gólman Branislav Konrád dostal v Plzni deset gólůFoto 

  Průměr gólů: 3,60
  Úspěšnost zákroků: 86,26 %
  Čistá konta: 2

  Nebýt utkání v Plzni, kde obrana Olomouce pořádala den otevřených dveří, byl by Branislav Konrád v rankingu ještě mnohem výš. Po desetigólovém přídělu se vytasil s dvěma čistými konty v řadě a znovu se vrátil do herní pohody. Tak jako každý rok spoléhá trenér Zdeněk Venera hlavně na obranu, v jejímž čele stojí právě 188 centimetrů vysoký slovenský štít.

 • 8. Ondřej Kacetl (PARDUBICE) 26 let, Česko

  720p 360p
  Pardubice - Sparta: Obrovská šance! Hlinka před odkrytou brankou trefil Kacetla a tyčku

  Průměr gólů: 2,47
  Úspěšnost zákroků: 90,65 %
  Čistá konta: 1

  Na chvíli zapomeňte na tabulku. Ano, Pardubice jsou předposlední, jenom jednou vyhrály, nestojí to za moc. Jenže tady problém není. Ondřej Kacetl jim dává šanci vyhrát každý večer, kdy jde do akce. Nedostává hloupé góly, co musí chytit, to má, občas sebere i něco navíc. Jenže góly za svoje spoluhráče zkrátka dávat nemůže. Bez něj by bylo Dynamu hůř.

 • 9. Libor Kašík (ZLÍN) 25 let, Česko

  720p 360p
  Zlín - Kometa Brno: Poprvé Kašík na Vincoura vyzrál, na dorážku už byl krátký, 0:4

  Průměr gólů: 2,58
  Úspěšnost zákroků: 90,15 %
  Čistá konta: 0

  Co může dělat víc? V bráně se přetrhne, ale před sebou nemá kvalitu na to, aby Zlín s jeho přispěním pravidelně bodoval. V každém zápase dává artista Libor Kašík svému týmu naději. Naposledy v Jihlavě držel až do poslední třetiny čisté konto, nakonec třikrát inkasoval a jeho šichta byla opět k ničemu. Odstartoval lépe než v předchozích dvou sezonách.

 • 10. Marek Čiliak (KOMETA) 27 let, Slovensko

  720p 360p
  Kometa Brno - Třinec: 34 sekund a hosté vedou! Marcinko dorazil kotouč za záda Čiliaka, 0:1

  Průměr gólů: 2,65
  Úspěšnost zákroků: 90,0 %
  Čistá konta: 0

  Vstup do sezony mu obrana neusnadnila. Zkolabovala hlavně proti Mladé Boleslavi, ale ani útočný duel s Třincem nebyl pro Marka Čiliaka snadný. Platí, že tam, kde hrál mistr nejlépe, chytal nejlépe i jeho brankář. Čisté konto ze Zlína má Čiliakův náhradník Karel Vejmelka, sám se nejlepší hráč posledního play off zaskvěl při výhře v Hradci Králové. Určitě se může zlepšit.

 • 11. Brandon Maxwell (MLADÁ BOLESLAV) 26 let, USA

  720p 360p
  Jihlava - Mladá Boleslav: Maxwell podržel hosty po akci Anděla

  Průměr gólů: 2,61
  Úspěšnost zákroků: 90,51 %
  Čistá konta: 0

  Zatím nic moc. Americký podivín v posledním play off začal nadpozemsky, potom však sklouzl do šedi tuctovosti. Na hraně průměru se mezi extraligovými jedničkami krčí Brandon Maxwell i nadále, i když moc neinkasuje. Jestli se v něčem výrazně vymyká, pak je to práce s holí. V ní nenajde sobě rovného. Totéž bohužel platí o psychické labilitě.

 • 12. Jakub Sedláček (MOUNTFIELD HK) 27 let, Česko

  Hradecký gólman Jakub Sedláček marně lapá po puku mířícím do jeho brányFoto 

  Průměr gólů: 2,55
  Úspěšnost zákroků: 88,99 %
  Čistá konta: 0

  Jakub Sedláček přišel s jasným úkolem, zalepit díru po zraněném Patriku Rybárovi, možná si říct i o delší smlouvu než jenom do konce září. Vyloženě exceloval ale jenom jednou, naposledy s Třincem. Jinak nepůsobil jako skála. Celý tým byl podprůměrný a on taky. Několikrát měl solidní binec v brankovišti. Ale výhra nad Oceláři ho může nakopnout.

 • 13. Jakub Škarek (JIHLAVA) 17 let, Česko

  Zákrok jihlavského gólmana Jakuba Škarka v utkání proti SpartěFoto 

  Průměr gólů: 2,97
  Úspěšnost zákroků: 88,0 %
  Čistá konta: 0

  Není jasnou jedničkou, o místo se dělí s Norem Larsem Voldenem. Talentovaný Jakub Škarek zatím odchytal tři zápasy, kolega dva. V týmu nováčka je pod palbou, vede si solidně. Žádné utkání vyloženě nevychytal, žádné však ani nepokazil. Pomohl k oběma výhrám Dukly. Ve třech startech inkasoval tři, čtyři a dva góly. Nastoupit by měl i v pátek v Pardubicích.

 • 14. Sami Aittokallio (SPARTA) 25 let, Finsko

  720p 360p
  Plzeň - Sparta: Obrovská šance Indiánů! Pulpán pálil do prázdné, Aittokallio se ale bleskově přesunul

  Průměr gólů: 3,03
  Úspěšnost zákroků: 89,16 %
  Čistá konta: 0

  Fin Sami Aittokallio dostane více prostoru se ukázat, zatím si vede stejně jako celá Sparta – poněkud rozpačitě. Dvě výhry ze tří zápasů jsou slušná bilance, úspěšnost zákroků pod 90 procent naopak mizerná. Zapracovat je stále třeba i na komunikaci s obránci, rozehrávka není ideální. Chybí i zákrok, který by změnil průběh utkání, který by zachránil body.

 Klasická verze
Mobilní verze