19. září 2023 • 18:15

ANALÝZA: Tragický vstup Komety do sezony. Nefunguje vůbec nic!

Autor: Adam Papoušek
Vstoupit do diskuse
2
 • Otřesený gólman Komety Dominik Furch po hradeckém fauluOtřesený gólman Komety Dominik Furch po hradeckém fauluFOTO: ČTK / Uhlíř Patrik

  Po dvou kolech má Kometa na kontě nula bodů. Stejný počet vstřelených gólů a osm inkasovaných. Poslední místo v tabulce. Fiasko. Jistě, stále jsou to teprve jen dva zápasy, může se to rychle otočit. Pokud ale v následujících duelech nepřijde výrazné zlepšení, Brno má problém. V úvodních zápasech sezony totiž neukázalo nic, čeho by se dalo chytit. V článku iSport.cz se podívejte na detailní rozbor hry výběru kouče Patrika Martince.

 • Hra pět proti pěti

  V obou zápasech byla Kometa přehrána a momentálně je nejslabším týmem extraligy ve hře v plném počtu hráčů. Proti Hradci si Brno vypracovalo 1,3 očekávaných gólů, Mountfield 2,52. Proti Karlovým Varům přišlo jisté zlepšení, ovšem opět si soupeř vytvořil o něco více šancí ke skórování (1,3) než Kometa (1,2). V poměru očekávaných gólů pro a proti je Brno poslední s hodnotou 39,7 %. Pokud chce tuto sezonu pomýšlet na nejvyšší příčky, potřebovalo by toto číslo vytáhnout v průběhu ročníku alespoň na 50 %.

  pořadí tým xGF%
  11. Kladno 41,4
  12. Litvínov 41,1
  13. Vítkovice 40,1
  14. Kometa 39,7
  *xGF% = Poměr očekávaných gólů pro a proti    
 • Nefunguje tvorba akcí

  Postupná stavba útoků je jedna z efektivních možností k vytváření gólových šancí. Kometa ovšem nebyla úspěšná ani ve výstupech z obranné zóny či ve vstupech do útočné třetiny. Z obranné zóny se s pukem na hokejce dostala 63x. Při přepočtu na šedesát minut hry to stačí na 9. místo mezi všemi extraligovými celky. Za útočnou modrou čáru proniklo Brno úspěšně 49x. Hůře si vedly pouze České Budějovice (47), Třinec (44), Plzeň (42) a Kladno (36).

 • Bídné přesilovky

  Pouze Plzeň odehrála větší porci času (22:13) na přesilovce než Kometa (21:14). Přesto z toho Brno nevytěžilo jediný gól. Při přepočtu na šedesát minuty hry si vytvořilo 5,1 očekávaných gólů. Slabší hodnoty zaznamenaly pouze České Budějovice (4,9), Mladá Boleslav (4,9) a Kladno (3,8). Mohli byste namítat, že z přesilovky ještě neskórovaly ani ambiciózní Pardubice. Jenomže Dynamo ve tvorbě šancí Kometu výrazně předčilo s hodnotou 8,6. U jednoho tedy můžete očekávat, že je jen otázka času, kdy se prosadí. Zatímco u druhého to bude chtít zlepšení.

 • Podprůměrné oslabení

  Že Kometě nic nefunguje, platí i pro oslabení. Soupeřům dovolila si vytvořit 7,0 očekávaných gólů při přepočtu na šedesát minut hry, což je 6. nejslabší hodnota extraligy.

  Pokud jste nejhorším týmem při hře v plném počtu hráčů, 4. nejslabším na přesilovce a 6. na oslabení, nemůžete bodovat.

 • Špatný Moses

  Přišel s pověstí střelce, který má potenciál být lídrem týmu. V prvních dvou zápasech to ovšem neukázal. Při hře pět proti pěti se dostal pouze k jednomu střeleckému pokusu, který přišel z vrchu levého kruhu. Proti Karlovým Varům nezaznamenal jedinou střelu. Ve stejné herní situaci za dva zápasy přihrál na střelu jen jednou. Kometa s ním na ledě byla přehrána v obou zápasech. Výsledkem jsou i 3 inkasované góly při hře pět proti pěti. Pokud vezmeme v potaz všechny herní situace, dostal se Moses k dalším čtyřem střeleckým pokusům, jediný z nich si ale našel cestu mezi tři tyče.

  STEVE MOSES PO 2 ZÁPASECH

  Střelecké pokusy        5
  Střely na branku         2
  Přihrávky na střely    1
  xGF% (5 proti 5)       28,3 %

  *xGF% = Poměr očekávaných gólů pro a proti

 • Nepodržel ani Furch

  Když za dva zápasy nedáte jediný gól a hráči nehrají dobře, těžko něco vyčítat svému brankáři. Ovšem negativní hodnotu 3,27 inkasovaných gólů navíc oproti očekávání si za rámeček Dominik Furch rozhodně nedá. Horším brankářem v této statistice je už pouze Matěj Machovský (-3,6).

  pořadí brankář klub GSAx
  13. Filip Novotný Mladá Boleslav -1,03
  14. Dávid Hrenák Liberec -1,08
  15. Dominik Furch Kometa -3,27
  16. Matěj Machovský Vítkovice -3,60
  *GSAx (Goals Saved Above Expected) = chycené góly navíc oproti očekávání      
Vstoupit do diskuse
2
5. kolo
Články odjinud


Články odjinud