Au! Plzeň tlačila, ale nemá nic... Spartu vyprodaný kotel neuškvařil

1
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Dlouho to vypadalo na plzeňské hokejové povstání. Na to, že právě škodovka přibrzdí rozjetou Spartu. Zaplněný a bouřící stadion už chystal oslavné pokřiky. Ovšem nic z toho. Pražský tým, i když byl celý zápas spíš v úzkých, se vyškrábal k další výhře. Už šesté v řadě! Uspěl 4:2, i když ještě na začátku 55. minuty prohrával 1:2. „Pak to byl kolaps,“ uznal kouč Petr Kořínek.

Když místní hlasatel oznámil během poslední části, že je vyprodáno (7323), fanoušci to doprovodili skandovaným potleskem. Užívali si pohled na led, na němž domácí díky rychlosti i bojovnosti dokázali trápit Spartu.

Jaký to paradox s náladou, která zavládla po závěrečné siréně. Místo oslav přišlo kruté vystřízlivění. Sparta srovnala v čase 54:09, kdy se podruhé přesnou ránou prosadil obránce Irving, následně se ještě trefili Chlapík a Kousal. Domácí byli opaření.

„Byl to takový kolaps,“ smutnil domácí kouč Petr Kořínek. Co naplat, že domácí odehráli výbornou partii. Soupeře přestříleli 37:29, vládli hlavně v první třetině. Jenže dojeli na svůj obvyklý nešvar. Neproměňování šancí.

„Hodně nás to mrzí. Chybu bych ani nehledal v tom, že jsme dostali v závěru gól na 2:2. Ale je to v tom, že nedáváme góly. Když jsme v laufu, potřebujeme odskočit víc. O jednu branku je to málo,“ dobře věděl kapitán Jan Schleiss.

V hledišti to vřelo. I v závěru. Domácí těžko kousali porážku, navíc je dráždilo, že z kabiny kvůli děkovačce před svými příznivci vyjeli sparťané, takže si vyslechli spoustu nadávek. Což jim v tu chvíli nevadilo, vybojovali tři body a dokázali, že i když se zápas nevyvíjí přesně podle jejich not, najdou cestu k vítězství.

To je přesně výsada nejlepších týmů. „Ale byl to opravdu těžký zápas. Plzeň na nás nastoupila velice dobře, hráli tvrdě. Vzali nám hru, kterou se chceme prezentovat,“ musel uznat i sparťanský kanonýr Filip Chlapík, který si připsal dva body (1+1).

„Takže všechen respekt soupeři. Nemyslím si, že výsledek 4:2 úplně odpovídá hře,“ dodal uznale.

Domácí pochválil při svém hodnocení i sparťanský kouč Pavel Gross. „Porazili jsme velmi dobrého soupeře. Nebyli jsme bezpodmínečně lepší tým. Ale někdy je takový hokej. Někdy něco ukradnete,“ popisoval trenér.

Tentokrát ukradli výhru v Plzni. I když ta se nemá za co stydět.

„To je sice hezký, ale když vyjdeme bodově naprázdno, co z toho? Někdy je lepší hrát hůř pro oko, ale bodovat. Než to ztratit v posledních minutách,“ reagoval vedle sedící kouč Kořínek.

Předháněli se i oba gólmani, nedávní parťáci z národního týmu. Chytali v reprezentační fazoně, domácí kotel několikrát spustil: Dominik, Dominik! Pavlát jim to opětoval pokynutím hokejky. Činil se také Josef Kořenář, kterého jistil Oldřich Cichoň. Jakub Kovář je totiž nemocný.

Sparťanský brankář se pořádně zapotil hned zkraje třetí třetiny, kdy dohrávala Plzeň přesilovku. Jedna rána, druhá, třetí… Ale Sparta odolávala. A jak běžel čas, postupně utahovala šrouby a dostávala Plzeň pod tlak.

A nakonec je utáhla tak, že domácí neodolali.

Přitom to dlouho vypadalo, že uspějí domácí. Zvlášť poté, co se trefil obránce Petr Zámorský.

Ukázal, v jaké hraje pohodě. Nejdříve si našlápnul do třetiny, prohnal se kolem mantinelu, stihl si efektně prohodit puk mezi bruslemi. I když akci nedotáhl, dál se jako šelma pouštěl do zakončení.

Dostal se k odraženému puku, který tvrdou ranou poslal do brány. 2:1 pro domácí.

Poklekl, zapumpoval rukama. I tenhle moment jasně demonstroval jeho formu. Svítivě žluté tkaničky jsou jeho poznávacím znamením. Stejně jako skvělé bruslení, přehled i tvrdá rána.

Právě tenhle moment z osmnácté minuty se zdálo, že bude klíčový.

Jenže pak se napřáhl Irving, srovnal. A když se potom trefil ještě Chlapík, už bylo vymalováno.

Vyprodaný stadion zažil kruté vystřízlivění.

1. Pardubice 52 33 8 6 5 203:115 121
2. Sparta 52 32 6 3 11 172:119 111
3. Třinec 52 25 9 6 12 172:132 99
4. Brno 52 21 9 5 17 160:139 86
5. Litvínov 52 23 5 4 20 163:165 83
6. Č. Budějovice 52 23 2 10 17 147:149 83
7. Liberec 52 24 3 4 21 174:165 82
8. Mountfield 52 16 8 11 17 135:137 75