Boj o peníze pro sport má další vojsko. Hokejový olympijský vítěz Jiří Šlégr, nyní poslanec za ČSSD, chce spustit iniciativu s názvem Projekt na ukončení likvidace sportu (PULS), do které zapojil i další sportovní hvězdy. Slibuje si od ní vytvoření tlaku na vládu a spolupráci s politiky, kteří dnes rozdělí část peněz do sportu přímo přes svazy, nikoli přes ČSTV.
Olympijští vítězové Jan Železný a Martin Doktor, k tomu bývalí sportovci v roli politiků za ČSSD Pavel Ploc, Jozef Regec. Nejen ti byli osloveni, aby se zapojili do Projektu na ukončení likvidace českého sportu, který inicioval Jiří Šlégr.
Část osobností se včera poprvé sešla. „K účasti mě vede neutěšený stav financování sportu v Česku. ČSTV totálně selhal ve své funkcia paradoxně v této chvíli sportu spíše škodí, než prospívá,“ říká Jiří Zídek, někdejší basketbalista, nyní funkcionář.
„Nevím, jestli tlak na politiky bude mít účinek, ale pokud se nic neudělá, nic se nestane. Všichni jsme realisté, neočekáváme dramatické výsledky, ale nechceme nečinně přihlížet.“
Šlégr oslovil též tenistku Helenu Sukovou, cyklistu Jána Svoradu či rychlobruslařského trenéra Petra Nováka. V době, kdy se spustil souboj o loterijní společnost Sazka, která léta posílala do českého sportu hodně peněz, ale nyní je kvůli stavbě O2 Areny v potížích, je jeho skupina další na „trhu“.
V úterý oznámil tenisový šéf Ivo Kaderka snahu o založení Asociace českých sportovních svazů, jež by převzala roli ČSTV. Takový krok by však odstřihl tělovýchovné jednoty, sdružené ve druhé komoře ČSTV, a tak je v jejich plánu podle ihned.cz jako protiváha návrh na vznik Asociace sportovních klubů.
ČSTV se letos bude muset obejít bez 270 milionů korun takzvaného „kalouskovného“, tedy kompenzace za odvody DPH, které musí platit Sazka. Tyto peníze totiž půjdou přímo sportovním svazům. Koncepci, podle níž by peníze neměly téct funkcionářům, představí dnes ministr školství Josef Dobeš s ministrem financí Miroslavem Kalouskem po schůzce s „poradním sborem“.
„Je v něm 24 členů. Opravdu velké svazy plus některé střešní organizace a náměstci na ministerstvu školství, kteří mají nejvíc informací o tom, jaké peníze budou, a podílejí se na sestavování rozpočtu,“ vylíčil Lukáš Sobotka, šéf Svazu lyžařů, a jeden z členů.
Mezi pozvanými chybí zástupci ČSTV, který ministr Dobeš nedávno ostře kritizoval. „Nevím, jestli to máme vnímat jako diskriminační krok. ČSTV představuje 1 650 000 fyzických osob, 85 sportovních svazů, 9230 tělovýchovných jednot a sportovních klubů.
Pokud je to pro pana ministra zanedbatelná organizace, která nestojí za přizvání, to je jedna věc. Realita je jiná,“ uvedl Pavel Kořan, šéf ČSTV. Ten stojí za stávajícím vedením Sazky v čele s Alešem Hušákem, což právě Dobeš nesl nelibě.
ČSTV každopádně bude muset hledat peníze jinde než ve státní kase. „Horské akciové společnosti patří k našemu rodinnému stříbru a chceme v nich hospodařit lépe než dosud,“ uvedl Kořan. ČSTV též plánuje, že si bude účtovat servis, který poskytuje třeba fotbalovému svazu a jeho regionálním soutěžím. Šéf fotbalistů Ivan Hašek na začátku patřil ke kritikům distribuce peněz přímo přes svazy, protože fotbal by pád ČSTV zasáhl.
„Ale nešlo tak o způsob financování, jako o načasování, které mohlo znamenat ze dne na den velký problém,“ uvedl tiskový mluvčí Jaroslav Kolář. Proto si svaz nechal udělat analýzu a nyní už ví, kde servis zvládne sám a kde případně bude muset platit za služby ČSTV.
* vytvořit tlak na politiky s pomocí bývalých sportovních hvězd, jako jsou například: *
|