Bývali Čechové statní junáci, zpívá se v jedné staré písni. V NHL už to tolik neplatí. V zámořské lize postupně vyklízejí pozice. Silná generace stárne a pozvolna končí, slibní mladíci buď ještě nedozráli, nebo nejsou. „Mezi útočníky se moc mladých kluků neobjevuje,“ potvrzuje Paptrik Eliáš, 37letý tahoun týmu New Jersey a česká stálice na zámořském nebi.
Skutečně Češi v NHL vyklízejí pozice?
„Možná částečně. Ale já si z toho nic nedělám, pro mě to nic neznamená. Možná, že v žebříčku zohledňují taky ten věk. Sám jsem byl před poslední sezonou, myslím, desátý, teď mě řadí jen mezi veterány…“
Navíc hitparáda vznikla v Kanadě, i proto možná přes polovinu míst obsadili Kanaďané a další země spíš paběrkují, i když statistiky NHL mnohdy vypovídají o něčem jiném. Souhlasíte?
„Samozřejmě, tohle žebříček taky ovlivňuje. Zvlášť, když je před olympiádou...“
Zpátky k českým hráčům. Zatím to vypadá tak, že ti nejlepší stárnou a mladší je nedokážou nahradit. Čím to je?
„Odvíjí se to i od výsledků juniorů, jestli nějaké talenty jsou nebo nejsou. Co se týká třeba útočníků, tak tam se moc mladých kluků neobjevuje: A jiní, co přišli po nás, jako je Havlis (Martin Havlát), taky už nejsou nejmladší. Velkou roli hrají i zranění, zrovna v jeho případě tedy určitě. Není jednoduché udržet se dlouhodobě nahoře.“
Ovlivňuje to i KHL, která se pro spoustu českých hráčů stala schůdnější variantou než NHL? Vaše generace tuhle možnost ještě neměla. Dneska spousta hráčů zvolí raději ruskou soutěž, než by se rvali o místo za mořem…
„Asi ano, kolikrát to ovšem není jen o tom hokeji. KHL je pro ty kluky zajímavější i po finanční stránce. Hráči, kteří za mořem vydělávají tak pět set, sedm set tisíc dolarů ročně, si po zdanění a dalších srážkách ušetří nějakých dvě stě tisíc, zatímco v Rusku dostanou hned miliony v českých. Přitom je čeká míň zápasů, hokej se tam taky nehraje špatný. Ovšem myslím, že to je v pořádku. NHL tímhle vznikla určitá protiváha a konkurence.“



