Kubina KONČÍ. Jeho začátky? Na kole do kopřiv a trabantem pro zelí

Pavel Kubina končí svoji hokejovou kariéru
Pavel Kubina končí svoji hokejovou kariéruZdroj: Michal Beránek (Sport)
Hokej
Začít diskusi (0)

Pavel Kubina, trojnásobný mistr světa, vítěz Stanley Cupu z roku 2004 a bronzový z olympiády v Turíně, končí hokejovou kariéru. Šestatřicetiletý obránce odehrál v NHL 1021 zápasů za Tampu Bay, Toronto, Atlantu a Philadelphii. Jak na jeho dětství vzpomínal pro iSport táta Václav? Jak vlastně začala Kubinova hokejová kariéra? Kdy začal tykat svému tchánovi Františku Černíkovi? A proč většinu kariéry odehrál s číslem 13?

NEBOJÍ SE! I KDYŽ DOSTANE PŘES DRŽKU

Bezproblémové, ale hodně živé dítě. Tak vzpomíná Václav Kubina na dětství svého syna v rodných Janovicích. „Pavel byl hodný kluk, ale pořád se na něj muselo dávat pozor. Chvíli jste se nedíval a byl pryč, pořád někde lítal.“

Na kole jezdil od tří let. A právě na kole dal poprvé vědět, že bude mít pro strach uděláno. „Šli jsme ke strejdovi na stavbu, byla tam taková nezpevněná cesta,“ líčí Václav Kubina.

„Najednou vidím Pavla, jak se pustil na kole dolů. Plnou rychlostí, nebrzdil, nic. Ve dvou třetinách cesty byl nějaký výmol a Pavla to i s kolem vyhodilo vysoko do vzduchu, přímo do obrovských kopřiv u cesty. Ty se nad ním zavřely a kluk nikde.“

Otec přiběhl, rozhrnul kopřivy a syna vytáhl s obličejem celým od krve. „Chvilku si pofňukal na kameni a za deset minut ho vidím, jak bere kolo a jde na tu cestu znovu. V ten moment jsem si řekl – dobře! Ten kluk se nebojí. I když dostane přes držku, tak do toho půjde znovu.“

NE-PŘE-HLÉ–D-NĚ-TE! KARIÉRU NASTARTOVAL INZERÁT

Sportovní kariéru Pavla Kubiny nastartovala jeho máma Jitka. „Je to tak, ženy řídí celý svět,“ přitakal Václav Kubina, který v Janovicích hrával fotbal. „Když měl Pavel šest roků a já tehdy ještě za Janovice hrál, tak mi manželka povídá: ‚Vašku, z tebe už nic nebude, ale máš tady kluka a o toho se starej!‘ Samozřejmě mě to nejdřív popudilo, ale měla pravdu.“

Hokej si pak vybral sám Pavel. Když tátovi v sedmi letech předčítal frýdecko-místecké noviny, byl tam i nábor do hokejových tříd. „Ne-pře-hlé-d-ně-tě,“ vybavuje si otec přesně i s dikcí začátek inzerátu.

„Jak to tak četl, tak mu šla hlava pořád blíž a blíž k novinám a pak se na mě se zářícíma očima podíval a říká – jé tati, to bych chtěl! Tím si vlastně sám rozhodnul o životě.“

TRABANTEM JEZDIL PRO ZELÍ

Vášeň Pavla Kubiny pro rychlá auta je známá. Stejně jako to, že jeho oblíbenou značkou je ferrari. Šoférskou kariéru ovšem začínal ve dvanácti letech na škvárovém hřišti v trabantu.

„Pavel byl do aut odmalička blázen,“ přikývnul táta Kubina. „A trabant byl pro něj akorát, jako stvořený pro něj. Udělal jsem mu na škvárovém hřišti slalomovou dráhu, chlívek na zaparkování i papírového policajta, aby u něj pěkně zastavil. Za deset dní uměl i couvat, byl v sedmém nebi.“

Ve dvanácti letech také Pavel Kubina absolvoval první „černou“ jízdu bez doprovodu. K babičce pro zelí na oběd. „Řekl jsem mu, ať to zkusí sám. Jen vykulil oči. Stejně tak babička, když k ní přijel a z okýnka hlásil, že jede pro zelí. Řeknu vám, že já měl těch pět minut hrozné nervy! Ale pro Pavla to byla ohromná lekce do života. Že se mu věří. A on vždycky dokázal důvěru oplatit.“

TRENÉRA HLINKU ZAUJAL OKAMŽITĚ

Legendární trenér Ivan Hlinka odjel v roce 1999 na utkání All Star Game NHL do Tampy Bay. Dva dny před slavnostní akcí hrála Tampa s Montrealem, Hlinka se tehdy jel podívat na Martina Ručinského z Montrealu. Urostlý obránce Kubina jej však v dresu Tampy také zaujal.

Po zápase na něj počkal u šaten a dali se do řeči. „Pavel mi hned pak volal, že tam byl Hlinka a mluvili spolu,“ vzpomíná Václav Kubina. „Ptal jsem se, o čem se bavili. A Pavel odpověděl, že snad úplně o všem, jenom ne o hokeji. Byl z toho trochu zmatený, divil se tomu.“

Chvíli bylo v telefonu ticho. Teprve pak táta povídá: „Proč s tebou chtěl asi mluvit? Sondoval, co v tobě je. Jak hraješ, to vidí sám, ale potřebuje zjistit, jak mluvíš, jak vystupuješ, jestli nejsi nějaký namyšlený frajírek, nebo jestli se držíš při zemi… Chvíli jsme to probírali a po sezoně říz, Pavel jel na mistrovství světa do Lillehammeru, kde s nároďákem získal své první zlato.“

TYKÁNÍ ČERNÍKOVI? AŽ PO SVATBĚ

Necelých čtrnáct let žije Pavel Kubina s Andreou Černíkovou, dcerou jiného slavného hokejisty – Františka Černíka. Ten se o jejich vztahu dozvěděl na konci srpna roku 2000. „Dcera se mnou jezdila na mistrovství světa, když jsem byl manažerem národního týmu, ale neřekl bych, že se potkali už tam,“ vzpomíná František Černík.

„Spíš to bylo u nějakého tenisu. Já si jen vybavuji, jak za mnou koncem srpna 2000 oba přišli, co bych jako říkal tomu, kdyby Andrea odjela s Pavlem do Ameriky na Floridu. To mě zaskočili, o jejich vztahu jsem vůbec nevěděl, byl to trochu šok.“

Svatbu měli v roce 2009. Právě na svatbě pak Černík nabídnul Kubinovi tykání. „Nebyla to žádná podmínka, že mi může tykat až po svatbě, ale dřív mi to nějak nepřišlo,“ říká Černík. „A taky jsem mu řekl, že když mi vykne, tak za to má pokutu láhev šampaňského. Zkraje těch lahví pár bylo, ale teď už si na tykání zvyknul.“

TŘINÁCTKA – KUBINOVO OSUDOVÉ ČÍSLO

V Tampě s tímto číslem Kubina vybojoval Stanley Cup. Když to bylo možné, nosil ji na dresu. Kde se vzala vášeň pro číslo, které je pro drtivou většinu lidí smolné?

Otec Václav Kubina nabízí jednoduché vysvětlení. „Pavel se narodil patnáctého, ale byl přenášený, lékaři museli porod vyvolat. Původní termín byl třináctého…“ Připomíná i to, že třináctka se kolem jeho syna vždycky točila. „První gól dal ve třináctém zápase, ve třinácté minutě a tak. Proto si ji oblíbil.“

Je tedy náhoda, že Pavel Kubina končí kariéru v roce 2013?

Rozhovor s Pavlem Kubinou a další informace o ukončení úspěšné kariéry si přečtěte v sobotním Sportu.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů