
Nemá vysokoškolský titul, nikdy nehrál vrcholový hokej a jde si svojí cestou. Kondiční trenér Michal Břetenář budí pozornost. Jsou hráči, kteří k němu chodí pravidelně a přivádí další, na druhou stranu je v oboru i terčem kritiky a narážek. Jiří Hudler, Jakub Klepiš či Petr Vrána. To jsou například Břetenářovi svěřenci. „Nejde mi o diplom, ale vzdělávám se pořád,“ říká.
Před čtyřmi lety se mu zhroutil svět. Tehdy lékaři Michalu Břetenářovi diagnostikovali srdeční vadu, kvůli které ze dne na den musel ukončit profesionální kariéru boxera. Do té doby trénoval i desetkrát týdně, najednou byl konec. Jeho příběh se ale otočil nejlepším možným směrem.
Stal se kondičním koučem. Vyhledávaným kondičním koučem. V létě mu například Jiří Hudler učinil nabídku snů, aby s ním odcestoval do USA a fyzicky ho připravil na další sezonu v NHL. „Jednalo se asi o dva měsíce, část z nich v Malibu. Bylo to ohromně lákavé, dva dny jsem z toho měl hlavu odvařenou, ale musel jsem odmítnout. Měl jsem dohodu s několika hráči, kterým jsem nechtěl říct: ‚odlétám, dělejte si, co chcete‘. Byl by to obrovský zážitek, mohl jsem si vydělat, ale nikoho jsem nechtěl lidsky zklamat,“ přiblížil Břetenář.
Očima Tomáše Vlasáka„Na Michala Břetenáře nemůžu říct jediné špatné slovo. Začal s námi přípravu, pak skončil, ale v průběhu sezony jsme si ho vyžádali zpět. Je to kluk, který tomu rozumí, vzdělává se a přináší nové věci. On přišel se směrem, kterým by se příprava hokejistů měla ubírat. Tréninky byly krátké, zato intenzivní, spoustu cviků, s nimiž přišel, jsem do té doby nikdy nedělal, ale vše bylo děláno přesně po potřeby hokejisty. I ve čtyřiceti letech jsem se díky němu na ledě cítil opravdu výborně.“ Bývalý útočník, který se s Břetenářem potkal ve Slavii v sezoně 2014/15 |
Poté, co před lety skončil s boxem, nevěděl, co bude dělat. Ke kondiční přípravě se dostal přes kamaráda hokejistu Davida Šticha, jenž ho jako první oslovil. Postupně se přidali další.
V létě 2014 nastoupil do Slavie. Po chvíli skončil. „Myslím, že kvůli názorovému rozkolu. Trenér Ladislav Lubina chtěl, aby hráči běhali dlouhé tratě, já dělal úplně jinak,“ vytušil Břetenář.
Jenže tým se potácel na dně. Blížila se baráž a hráči si na klubu sami vyžádali, že ho chtějí zpátky k týmu. „To bylo obrovské ocenění mé práce,“ přiznal třiatřicetiletý „kondičák“.
Loni v létě začal přípravu v Mladé Boleslavi, protože několik jeho hráčů k němu docházelo. Po pár týdnech skončil, opět cítí, že v tom byly i názorové neshody na to, jak fyzicky vyladit hokejistu. „Oslovil mě pan Výborný, a tak jsem se k týmu připojil, ale po jeho odjezdu na dovolenou se cosi změnilo,“ popsal konec u Bruslařů.
„Jak jsou hráči vychovávaní systémem, že musí jet na krev, do maxima a odcházet po čtyřech, tak u mě to tak není. I díky technologiím dostanou jen to, co ten den snesou. Trénink dle pocitu nedokáže určit hokejistovy limity a dát mu to, co potřebuje,“ přiblížil svůj přístup.
Jsou i takové kluby, které prý hráčům zakazují návštěvy u Břetenáře. „Přijde mi, že někteří týmoví kondičáci si myslí, že jim beru práci, nebo že jsem pro ně konkurence. Přitom dodnes mě žádný z těch trenérů nekontaktoval, abychom se pobavili o tom, co dělám a proč to dělám.“
Kdo také u Břetenáře trénuje?Jiří Hudler, Jakub Klepiš, Dominik Furch, Petr Vrána, Tomáš Hyka, Pavel Musil, David Štich, Lukáš Žejdl, Jakub Krejčík, Vladimír Roth, Tomáš Divíšek, Vojtěch Tomeček, Marek Tomica, Jan Novák, Tomáš Vošvrda, Martin Růžička |
To jsou důkazy i příčiny, proč Břetenář ne úplně všem sedí. „Pro mě je jedinou zpětnou vazbou spokojenost hráčů, kteří přivádí i další, a pan Dostal,“ reaguje na kritiky Břetenář.
Zmíněný doktor Jiří Dostal je z Institutu sportovního lékařství, to on je studnicí vědomostí, ze které Břetenář čerpá. Neustále. A přináší technologické novinky, které například měří okysličení svalů, posilují dýchací svaly a podobně. V Dostalovi tak má odbornou oporu.
Takový je Michal Břetenář. Kouč bez (oficiálního) vzdělání, který se přesto ponořuje do medicíny. A hlavně jde proti proudu, protože kdyby šel s ním, tak stěží uspěje.
Když po svalech běhá mráz
Vstup do tělocvičny, kde Michal Břetenář funguje, na vás udělá dojem. Mezipatro zdobí graffity, prostor před samotnou recepcí vypadá jako kancelář pro tajné služby. Zdá se, že vejít mohou jen silné povahy v nařezaných postavách. Vedle schodů se však nachází zhmotněné dobro. Krabice plné víček od plastových lahví, na nichž je nápis „pro Lukáška“.
Břetenář chtěl před časem pomoct devítiletému Lukáši Kamenčíkovi, jenž trpí dětskou obrnou. Lukášek je hokejovým fanouškem. Hráči se k Břetenářovi připojili. Jakub Klepiš, Petr Vrána a spol. Vybrali dary a finanční obnos ve výši 18 tisíc korun. Peníze potřebuje na nový vozíček.
„Na všechny to udělalo obrovský dojem. Když jsme Lukáška poprvé uviděli, jak se blíží chodbou k nám, místnost ztichla. Po těle nám běhal mráz. Ve vteřině jsme si uvědomili, že naše běžné starosti jsou malicherné,“ popsal Břetenář.
Malý Lukáš měl obrovskou radost. A ostatní taky, že mohlo pomoct.
Trénink od oka je vaření z vody |
Kondiční trénink, technologické pomůcky, grafy… I tak lze piplat hokejistovu kondici, alespoň v podání Michala Břetenáře. Díky „kouzelným“ krabičkám s názvem Moxy, které měří okysličení svalu, dokáže v reálném čase určit, kde hráč ještě může, a kdy ne. V čem jsou ony krabičky unikátní? Co přesně měří? Změnilo to váš pohled na kondiční přípravu? Co když jde tělo za hranu? Jak tento přístup vnímají hráči? Není taky důležité, aby si hráči hrábli na dno a šli za hranu? Kondičních trenérů v poslední době přibylo, tato práce získala důležitost. Jste na podobné vlně? |