Čajánek o životě po kariéře i českém hokeji: Nevidím plán do budoucna | iSport.cz
Miroslav Horák
11. ledna 2019 • 05:00

Čajánek o životě po kariéře i českém hokeji: Nevidím plán do budoucna

TOP VIDEA
Ščasný po dalším výbuchu končí ve Spartě! Kdo by ho mohl nahradit? Ščasný po dalším výbuchu končí ve Spartě! Kdo by ho mohl nahradit?
Fenomén The Johny! Fifa, studium, fotbal. Uživil by se v Čechách gamingem? Fenomén The Johny! Fifa, studium, fotbal. Uživil by se v Čechách gamingem?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Z dálky to může vypadat, že mu český hokej a vše kolem něj neleží na srdci. Petr Čajánek po rozlučce se skvělou kariérou na jaře 2015 jako by se vypařil ze scény. Není tomu tak. Ačkoli pro zlínský klub nepracuje, klíčový člen zlaté generace dost možná dělá na podstatně zásadnějších věcech než ti, kteří jsou často vidět, ale spíš jen povídají. „My nadáváme, že se současné děti neumí hýbat, ale to jde za námi. Nepřizpůsobili jsme tréninkový proces dané době,“ zamýšlí se trojnásobný mistr světa v rozhovoru pro iSport Premium.Jde na to jinak, než stojí v mnoha manuálech. Petr Čajánek se vrací k často opomíjeným základům. Špunt musí mít z pohybu radost, nejde mu pořád dokola něco vnucovat, nařizovat. Bývalý slavný útočník své postoje a myšlenky nikomu nenutí, ani nedělá byznys. Chce hlavně vidět spokojenost a nadšení kolem sebe. Ale jistě, nevadilo by mu, kdyby se zvedl celý český hokej. „Mimo jiné bojujeme s brzkým uspokojením hráčů. Stačí nám extraliga, nemáme potřebu se rozvíjet, myslet na větší výzvy. Tak je nastavené naše prostředí,“ cítí někdejší úspěšný reprezentant v jedné ze zlínských kaváren.

Kde dnes člověk najde Petra Čajánka, pokud ho chce vidět v hokejové výstroji?
„Šance je jednou ročně na Vánoce, kdy si zahraju se sousedy a s dětmi. (usmívá se) Ale vážně. Mám svoji skupinu, snažíme se o něco na ledě, máme program, kde zdokonalujeme a částečně i objevujeme bruslení trochu jinou formou. V jiném prostoru a času než při klasickém tréninku. Na ledě jsem tedy celkem často, se mnou i další kluci trenéři, svým způsobem si hrajeme, vymýšlíme.“

Říkáte my. Kdo patří do vaší klientely?
„Ten, kdo má zájem, najde si nás. Chodíme na led ve Zlíně a v Šumperku. Je to samozřejmě zaměřené spíš pro děti, dejme tomu od devíti let výš. Ale zdokonalovat se může v podstatě každý. Háček to samozřejmě má, není to zdarma. Ale není to jen o ledu, hodně aktivit máme mimo. Tím pádem je spousta času rozvíjet se a hledat.“

Říkáte bruslení jinou formou výuky, jak tedy?
„Chceme rozvíjet cit pro led, vnímání vlastního těla, objevovat, co můžeme na ledě dělat. Každý jsme jiný, každý má jiné tělo, jinou hlavu. Co funguje jednomu, nemusí vyhovovat druhému… Ale je tam víc věcí.“

K hokeji nepatří jen bruslení, ale i hlava. Patří to k vaší nauce?
„Chceme nechat děti si hrát, hledat svoje vlastní možnosti a řešení. Chceme, aby se nebály udělat chybu a měly odvahu zkoušet nové věci bez negativní odezvy.

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Český tým Rozpis Vstupenky Tabulka Stadiony Maskot

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019. Češi narazí ve skupině B postupně na Švédsko, Norsko, Rusko, Lotyšsko, Itálii, Rakousko a Švýcarsko.

Hokejová extraliga 2018/2019Play off * Baráž o extraligu * VIDEO a SESTŘIHY

Fotbalová FORTUNA:LIGA 2018/2019Program * Hrací model * VIDEO * Program nadstavbyČlánky odjinud


Články odjinud