Břízova hra o trůn IIHF: má tři priority. Kdo také kandiduje na prezidenta? | iSport.cz
Pavel Bárta
24. září 2021 • 14:08

Břízova hra o trůn IIHF: má tři priority. Kdo také kandiduje na prezidenta?

Autor: Pavel Bárta
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Stoch o přivítání v Edenu: Vážím si toho. Proč komunikoval s kotlem po gólu?
SESTŘIH: Slavia - Liberec 3:1. Krmenčík s Kuchtou rozhodli, trefil se při návratu i Stoch
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po 27 letech bude mít světový hokej nového prezidenta. Do hry o trůn se pustil Petr Bříza, o místo šéfa se ucházejí ještě Franz Reindl (Německo), Henrik Bach Nielsen (Dánsko), Sergej Gončarov (Bělorusko) a Luc Tardif (Francie). Volbou v sobotu vyvrcholí pololetní kongres v ruském Petrohradu. Jeho delegáti se scházejí v hybridním formátu. Část přímo na místě, další prostřednictvím videa.Brit John Francis Ahearn stanul v čele IIHF s přestávkami třikrát a vládl dohromady dvanáct let. Švýcarský zubař a bývalý rozhodčí René Fasel ji vede nepřetržitě od roku 1994, ze všech nejdéle. Pozici měl opustit už loni, kongres plánovaný na září 2020 se však kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil. Nástupce dnes jednasedmdesátiletého Fasela tak pozná mezinárodní federace až letos, funkční období potrvá pět let.

Posledních pět prezidentů IIHF

René Fasel
(1994-2021)
Günther Sabetzki
(1975-94)
John Ahearnv
(1969-75, 1963-66, 1957-60)
William Tutt  
(1966-69)
Robert Lebel  
(1960-63)

„Kdybych se stal prezidentem, budu mít tři priority: sjednotit IIHF na společných základech, aby fungovala víc jako byznys a zaměřila se na masový rozvoj. Neztrácejme čas,“ vypočítává český kandidát Petr Bříza na promo videu, které umístil na své webové stránky petr-briza.com.

Česká brankářská legenda a později sparťanský boss se třináct let snažil z pražského klubu vytvořit špičkovou značku evropského formátu, patřil k otcům vzkříšené Champions Hockey League a skvěle řídil organizaci MS 2015.

Druhý muž Českého hokeje a člen Rady IIHF je považován za člověka s úzkými vazbami na klubový hokej. „Očekával bych, že bude lobovat za to, aby profesionální kluby a soutěže měly hlas v rámci IIHF,“ řekl před časem Sportu Szymon Szemberg, dlouholetý mluvčí mezinárodní federace a dnes generální manažer Aliance evropských hokejových klubů.

Bříza se dlouho příliš nevymezoval. Plány nastínil až před volbou na svém webu, možnost je přednést dostal stejně jako další kandidáti rovněž při dnešní, desetiminutové prezentaci kandidátů přímo v Petrohradu.

K doprovodnému programu kongresu, zahájeného v úterý večer recepcí v Ruském muzeu etnografie, patřil zápas legend, který se konal ve sportovním areálu Jubilejnyj. Ve čtvrtek v něm oprášili výstroj velikáni jako Pavel Bure, Pavel Dacjuk, Vjačeslav Fetisov, Jari Kurri, Esa Tikkanen, Sean Burke, Robert Reichel, Jiří Šlégr a prezidentští kandidáti Bříza a Reindl. Pětice rozhodčích zahrnovala i Fasela.

První dva dny se projednávala různá témata, coby 82. člen bylo do rodiny IIHF přijato Tunisko. Volba prezidenta proběhne v sobotu tak zvanou hybridní formou. Někteří delegáti budou hlasovat v Petrohradě, další přes video. Úkolem nového vedení bude zásadně zreformovat organizaci a učinit z IIHF federaci pro všechny zúčastněné strany, nejen pro národní asociace.

Za největšího favorita byl považován Franz Reindl jako klasický zástupce regionálních sdružení. Patřil ke skupině vyjednavačů, která uzavřela dohodu s marketingovou firmou Infront, jež zajistí mezinárodní federaci do roku 2033 dohromady přibližně 450 milionů eur (asi 11,5 miliardy korun).

Pro nejsilnější země by bylo nejlepší, kdyby se příštím prezidentem IIHF stal zástupce jednoho ze sedmi nejlepších evropských států. Tedy Reindl, nebo Bříza. „The Hockey News plně podporuje Gončarova,“ napsal zase na webu vlivného kanadského média jeho vydavatel Graeme Roustan.

O vítězi však nerozhodne on, nýbrž hlasování zástupců asociací. Většina členských zemí má dva hlasy, účastníci elitní skupiny mistrovství světa jich dají dohromady dvaatřicet, na druhou stranu bude záležet taky na podpoře hokejově mladých zemí, přičemž například Lucembursko má stejně hlasů jako Česko nebo Německo.

Aby se jeden z kandidátů stal prezidentem, potřebuje prostou většinu. Očekává se, že jedno kolo nebude stačit. Zatím bylo jisté, že v čele IIHF se objeví nové jméno. Sobota rozhodne.

Kdo kandiduje na prezidenta IIHF

Henrik Bach Nielsen (55 let, Dánsko)
Členem Rady IIHF od roku 2012. Pět let pracoval ve vedení klubu AaB Aalborg, v roce 2005 zvolen do vedení Dánské hokejové asociace, po dvou letech se stal prezidentem. Od roku 2008 pracoval v komisích IIHF. Vystudoval politologii a zastával výkonné funkce ve velké dánské vysílací společnosti. Vlastní developerskou firmu.

Petr Bříza (56 let, Česko)
Třiadvacet let chytal v elitních soutěžích, reprezentoval sedmkrát na MS a třikrát na ZOH. Po skončení kariéry v roce 2006 generální manažer Sparty, později šéf a majitel klubu. Zakládal ligovou asociaci Hockey Europe, soutěž European Trophy, kterou vystřídala Champions Hockey League, působil v jejím představenstvu. Od roku 2008 člen výkonného výboru a viceprezident ČSLH. Předseda organizačního výboru rekordního MS 2015 v Praze, byl zastupitelem na pražském magistrátu.

Sergej Gončarov (37 let, Bělorusko)
Rodák z Chemnitzu (tehdy ještě Karl-Marx-Stadt) v někdejší NDR. Vystudoval sportovní manažerství ve Freiburgu. V letech 2004 až 2007 asistent generálního manažera Ruské hokejové federace, člen realizačního týmu na třech MS a World Cupu 2016. V období 2007-11 generální sekretář běloruské asociace. Manažer běloruského týmu na několika šampionátech a olympiádě 2010. O rok později se stal poradcem šéfa olympijského výboru Ukrajiny, posledních sedm let opět na běloruském svazu, po dvou letech se stal viceprezidentem.

Franz Reindl (66 let, Německo)
Reprezentoval ve 181 zápasech, hrál na devíti MS, Canada Cupu a třech olympiádách. Po skončení kariéry v roce 1988 koučem mateřského SC Riessersee, po třech letech nastoupil na německý svaz, od roku 2014 je prezidentem. Působil v organizačních výborech MS 2001, 2010 a 2017. Generální manažer německého týmu na 15 MS, čtyřech olympiádách a dvou Světových pohárech, v roce 2016 zvolen NHL a NHLPA prezidentem Týmu Evropy na World Cupu.

Luc Tardif (68 let, Francie)
Pochází z kanadského Trois-Rivières a má dvojí občanství. Do Rady IIHF zvolen poprvé v roce 2012. Do Evropy přišel jako hráč v roce 1975, o tři roky přesídlil z Belgie do Francie. V roce 2000 jmenován vedoucím hokejového oddělení Francouzské federace ledních sportů. V roce 2006 zvolen prvním prezidentem Francouzské hokejové federace, kterou řídí už čtvrté období. Člen sportovní komise IIHF od roku 2008, zapojuje se do práce francouzského olympijského výboru, šéf francouzské mise na ZOH 2014 v Soči.

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud