Zuří válka o Litoměřice! V přestřelce slov i Dědek: Kolik má plat gólman?

O čem se v zákulisí jen tiše či polohlasem spekulovalo, vytrysklo v sobotu na volební konferenci jako gejzír. Hokejové Litoměřice jako svazový projekt Dukla jsou bolavým ostnem v oku mnohým šéfům jiných českých klubů. Do ostré přestřelky se dostali zejména majitel Pardubic Petr Dědek, Miroslav Vaněk, manažer Karlových Varů, a předseda litoměřického klubu Daniel Sadil.
Projekt začal v roce 2017. Dostal název Dukla. Stal se jí litoměřický klub, který měl v první lize dostávat do péče mladé reprezentanty, aby jim zajistil herní vytížení. Jenže roky ukázaly, že k ideálnímu fungování má daleko.
Ve své úvodní kandidátské řeči se Alois Hadamczik o Litoměřice otřel. To popudilo jejich šéfa Daniela Sadila, který se v diskusní části konference vydal k řečnickému pultíku. „V prosinci 2019 jsme s Lojzou jeli společně pendolinem z Prahy do Ostravy na mistrovství světa juniorů. Po cestě mi říkal, že jde o nejlepší svazový projekt vůbec. Dával mi sílu, říkal mi, ať si stojím za svým, abych byl trpělivý. Teď vytahuje hulvárny, sprosťárny, kterými nás špiní. Jak se tedy mohu spolehnout na tvoje slovo, Lojzo?“ ptal se Hadamczika.
„Pokud jsem to tehdy řekl, měl jsem o Dukle jinou představu,“ odpovídal mu zpříma v tu chvíli ještě prezidentský kandidát. „Do klubu kupujete cizince, tvůj trenér je napsaný na svazu. Marek Židlický, který se mnou šel dělat reprezentaci do 18 let, dostal plat 15 tisíc korun hrubého na živnost. Váš trenér bere sto tisíc. Co jsi vytvořil, je věc, se kterou nesouhlasí celá republika, ne jen Hadamczik. Tyhle vaše peníze v dalších klubech chybí. To je můj názor a dívám se ti při tom do očí,“ pálil.
K ostré kritice Litoměřic se pak připojili Petr Dědek, majitel Pardubic, a Miroslav Vaněk, manažer Karlových Varů. „Nesouhlasím s projektem Litoměřice. Považuji ho za vyvádění peněz ze svazu, byť na začátku to byla velmi dobrá myšlenka. Nakonec to ale sklouzlo k něčemu jinému. Říkám, že je třeba projekt okamžitě uzavřít a dát peníze klubům extraligy a první ligy juniorů. Pokud jde ze svazu čtrnáct milionů, tak každý klub by dostal 500 tisíc korun na podporu svých trenérů. My namísto toho dáme peníze do Litoměřic, kde to vůbec nefunguje,“ říkal Vaněk.
Sprchou nepříjemných otázek pak Sadila zasypával Dědek. Kolik přesně peněz k vám ze svazu teče? A kolik platíte třeba vašemu gólmanovi? Dědek tím narážel na angažmá Tomáše Krále mladšího, který v klubu po celou dobu fungování projektu chytá, namísto aby v něm dostal šanci jiný mladší brankář.
„Ze svazu chodí 8,2 milionu do klubu. Z toho 7 milionů chodí konkrétně fakturami od dodavatelů služeb. Jídlo, ubytování a další věci, které jsou vyúčtovány. A co se týká platu gólmana? Stoprocentně vám řeknu, že kdyby u nás nechytal syn bývalého prezidenta, nikdo si projektu ani nevšimne. Tomáš Král u nás ale chytal už dříve, než se rozjel projekt. Vždycky jsme chtěli mladého brankáře. Nevím, pane Dědku, zda byste prozradil platy svých hráčů,“ kroutil hlavou Sadil.
Pak pokračoval. „Chtěli jsme vychovávat reprezentanty. Vy ale tomu projektu nevěříte. Já v tom měl nejlepší a nejupřímnější záměr. Můžu slíbit, že 31. ledna 2023, až se bude o Litoměřicích dál hlasovat, já se ho zdržím a vůbec toho nebudu přítomen.“
Na Dědka znovu navázal Vaněk, který se obrátil přímo na Sadila. „Trenéra brankářů u vás v životě nikdo neviděl, ale platí ho svaz. Vy chcete důvěryhodnost, ale neříkáte nám pravdu. Kolik nás všechny Litoměřice stojí? Proč ty peníze nejdou do Vsetína nebo do Frýdku? Proč jste zvýhodnění vy? Řekněte nám, kolik to všechno opravdu stojí,“ apeloval. Podle viceprezidenta svazu Aleše Pavlíka Litoměřice od svazu dostávaly celkem 14 a půl milionu korun.
Šéf píseckého klubu Lukáš Tramba požádal o forenzní kontrolu hospodaření svazu včetně projektu Litoměřic. V hlasování mu bylo vyhověno. Původně měly být Dukly dvě. Najít tu moravskou měl Libor Zábranský, o projekt však podle něj nikdo zájem neměl.
Zprávy ze dne 17. června 2022
Na účtu nyní již bývalého prezidenta hokejového svazu Tomáše Krále měly přicházet vyšší částky od hokejových subjektů. Informoval o tom sport.cz. Konkrétně 190 575 korun od marketingové společnosti BPA, její šéfka to vysvětlila jako platbu za právní analýzy, které provedla Denisa Vacíková z Králova sdružení advokátů. Na účtu se objevilo také 1 579 050 Kč od pardubické firmy Střída Sport, která obstarává vybavení pro reprezentační týmy. „Je za auto, které si ode mě pořídili. Pro mě je nepředstavitelné, že má někdo k dispozici moje účty, to jdu řešit na Komerční banku,“ reagoval Král.
Rozšíření juniorských a dorosteneckých soutěží v hokeji byla chyba. Na tom se shodnou takřka všichni. K nejhlasitějším kritikům už dlouho patří Alois Hadamczik, jeden z kandidátů na nového prezidenta svazu. Daniel Kysela (51), bývalý ligový obránce, který byl v letech 2005 až 2008 sportovním manažerem Vítkovic, připomíná, že právě Hadamczik v minulosti bojoval za rozšíření mládežnických soutěží coby majitel hokejové Opavy. „To se mi nelíbí,“ říká na rovinu Kysela. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>
Shrnutí událost předcházející volbě nového šéfa českého hokeje
- O post nového prezidenta Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) po Tomáši Královi se bude ucházet pět kandidátů: Otakar Černý, Alois Hadamczik, Dominik Hašek, Bedřich Ščerban a Jiří Šlégr, Petr Bříza z volby odstoupil.
- Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek se rozhodl nekandidovat do výkonného výboru. Jeden z kandidátů na místo uvolněné po Liboru Zábranském na Krále a další osoby z vedení podal podněty orgánům činným v trestním řízení. Král i členové výkonného výboruse proti nařčením ohradili.
V tuzemské nejvyšší soutěži má odehráno 62 zápasů. S většinou svých soupeřů v prezidentských volbách na hokejový svaz se Otakar Černý (50) v tomto ohledu měřit nemůže. Věří však, že má jiné přednosti. „Hokej jsem hrál. K tomu jsem manažer, politik i úředník,“ říká. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>
V hokeji býval zvyklý vyhrávat. Teď jde do boje, který pro něj bude těžký. Ale Dominik Hašek nic nevzdává. Do voleb šéfa hokejového svazu jde naopak ohromně odhodlaný. „Nikdo jiný nedokáže strhnout lidi kolem sebe jako já,“ tvrdí strůjce olympijského zázraku z Nagana. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>
Nabízí svůj směr a recept, kudy potáhnout český hokej dál. Zároveň se nikam extra necpe. Pokud v sobotu vyhraje prezidentské volby, fajn. Pokud ne, svět se nezboří. „Chci dělat lépe český hokej a zároveň ho vlastními silami zabezpečit,“ tvrdí Alois Hadamczik (69). Celý rozhovor čtěte ZDE>>>
O hokeji přemýšlí i při sekání trávy. Bedřich Ščerban (58) tvrdí, že práce je jeho koníčkem. Už čtrnáct let stojí v čele slavné Dukly Jihlava, kvůli tomu prodal firmu. Bývalý reprezentační obránce přijal výzvu z hnutí a kandiduje na post prezidenta svazu. Nenabízí revoluci. „Příští dva roky budou ekonomicky extrémně těžké,“ tvrdí. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>
Na bruslích vyrostl, po skvostné hráčské kariéře působil v mateřském Litvínově jako prezident, generální manažer i trenér a šest let je ve výkonném výboru svazu. Kandidaturu na prezidenta považuje jedenapadesátiletý Jiří Šlégr za vyvrcholení své práce. „Zároveň však musí přijít plán, co s hokejem dělat. A to je, co předpokládám, že nabízím. Buď to hokejové hnutí přijme, nebo ne,“ říká. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>
Vítejte u ONLINE přenosu k volbě nového šéfa českého hokeje. Přinesli jsme vám rozhovory se všemi kandidáty, v sobotu budeme monitorovat situaci na konferenci hokejového svazu.