Konečně vítězný Roglič! Bývalý skokan na lyžích si letí pro triumf na Vueltě | iSportLIFE | iSport.cz
15.9.2019 • 04:10

Konečně vítězný Roglič! Bývalý skokan na lyžích si letí pro triumf na Vueltě

PŘÍMO ZE ŠPANĚLSKA | Mít na sobě červený dres v průběhu Vuelty? Super. Hlavní je ale jiná věc. „Cíl je mít na sobě tento dres v Madridu,“ prohlásil Primož Roglič poté, co se do něj poprvé oblékl po individuální časovce v 10. etapě tohoto ročníku španělské Grand Tour. A na rozdíl od jarního Gira se mu to tentokrát i podaří. Ani sobotní poslední horská zkouška, kterou ovládl další Slovinec Tadej Pogačar, nic nezměnila na faktu, že Roglič v neděli oslaví své životní vítězství – první vyhranou Grand Tour.Chybami se člověk učí. A Primož Roglič a celý jeho tým Jumbo-Visma jsou evidentně dobrými žáky. Na jaře začal slovinský závodník italské Giro famózně. Ovládl časovku a následujících pět dní jel v růžovém dresu. Jenže pak přišly chyby, jeho i celého týmu, který v Itálii nebyl tak silný. Výsledkem bylo celkové třetí místo, se kterým nebyl bývalý skokan na lyžích až tak spokojený.

Během léta si odpočinul, načerpal síly a motivaci, i díky narození syna, a do Vuelty vstupoval s jasným cílem. „Chci vyhrát a budu se o to snažit. Pódium je sice hezká věc, ale na tom už jsem byl na Giru. Teď chci vyhrát a budu o to bojovat, jak jen to půjde,“ hlásil před startem v Salinas de Torrevieja.

Čárou přes rozpočet byl incident hned v první etapě, týmové časovce, ve které je nizozemské seskupení velmi silné. Kvůli vylité vodě na silnici upadl lídr týmu Steven Kruijswijk a poranil si koleno. Ve čtvrtém dějství pak kvůli bolesti vzdal. Na zemi se ocitl i Roglič, ale závodník, kterému se v této sezoně pády rozhodně nevyhýbají, přečkal bez újmy. V tu chvíli tým oznámil: „Nic nevzdáváme, pojedeme na Rogliče.“

Poučen z předchozích nezdarů, ve Španělsku závodil trochu jinak. „Po válce můžete být vždy chytrý v tom, co se má udělat jinak,“ hlásil Slovinec už po Giru. On chytrý byl a se svými týmovými parťáky si šel za svým. „Je to moje první Vuelta, ale máme opravdu velmi silný tým, takže se na to těším,“ dodal.

Slovinský cyklista Primož Roglič uhájil v předposlední etapě Vuelty vedení a v neděli si v Madridu dojede pro celkový triumf
Slovinský cyklista Primož Roglič uhájil v předposlední etapě Vuelty vedení a v neděli si v Madridu dojede pro celkový triumf

Důvod k radosti přišel v desátém díle, jeho silné disciplíně individuální časovce. Před ní ztrácel na vedoucího Naira Quintanu 6 sekund, a nebyl tak sebemenší problém vyhoupnout se po vydařeném dni do vedoucí pozice. Obzvlášť když Kolumbijci se souboj s chronometrem vůbec nepovedl. Na druhého Alejandra Valverdeho tady získal 1:52 minuty. I tak byl ale hodně opatrný.

„Nikdy to není dost, ani když máte deset minut. Jsem šťastný, jak to teď je, a budu se snažit, aby to tak zůstalo. Půjdeme den ode dne a uvidíme.“

Jak řekl, tak i splnil. Časovka byla jeho jedinou vyhranou etapou letošní Vuelty, v těch zbývajících dělal maximum, aby mu červený trikot zůstal. A i když na něj v horách útočil domácí miláček, veterán Valverde, on nájezdům odolal. Své konkurenty si držel celou dobu na dohled, stejně jako v sobotní poslední pořádné zkoušce ve španělských horách. Po dojetí do cíle byl už i on hodně unavený. Když se usadil před novináři na tiskové konferenci, dokonce si i zívnul.

„Byly to docela těžké dny od začátku, ale vždycky se musíte snažit až do konce. Bylo to opravdu, opravdu těžké,“ prohlásil už téměř jistý vítěz. I tady totiž platí, že v závěrečné etapě do Madridu se už o celkové pořadí nebojuje.

Skočky měl prý na nohou naposledy někdy před sedmi lety. V neděli si devětadvacetiletý Slovinec, který začínal s cyklistikou až v roce 2011, dolétne do Madridu pro své největší vítězství. Orel, kterého má namalovaného na svém kole, přistane.

A celé Slovinsko bude mohutně slavit. Vedle červeného dresu totiž tato dvoumilionová zemička ukořistila i bílý pro nejlepšího mladíka třítýdenního závodu. Jeho majitelem je teprve dvacetiletá naděje Tadej Pogačar z UAE Team Emirates. Oba své krajany přijela řada fanoušků povzbudit přímo do Španělska a rozhodně toho nelitovali. V neděli večer to v Madridu jistě roztočí. I samotný Roglič slíbil, že ačkoliv v průběhu Vuelty nedával radost až tolik najevo, ve španělské metropoli se bude usmívat mnohem víc.

Primož Roglič na Grand Tour
2019 Vuelta 1. místo celkově
(zbývá poslední etapa)
2019 Giro d´Italia 3. místo
2018 Tour de France 4. místo
2017 Tour de France 38. místo
2016 Giro d´Italia 58. místo


Témata:  sportcyklistikaVueltaPrimož Roglič
Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

74. ročník Vuelty odstartuje 24. srpna týmovou časovkou o délce 18 km na pobřeží Costa Blanca. Kromě jedné etapy na území Andorry, časovky a startu 11. etapy ve Francii, trasa Vuelty 2019 projede výhradně území Španělska. Na závodníky čeká celkem 3 272 km včetně 8 horských dojezdů.

Červený trikot nebude obhajovat Simon Yates, vítěz dvou etap na Tour de France 2019. V nominaci Mitchelton-Scott pro letošní ročník Vuelty chybí.

Vuelta patří spolu s Tour de France a Giro d'Italia mezi Grand Tour, 3-týdenní etapové závody, zařazené do kalendáře UCI World Tour. Ačkoliv nejmladší ze všech Grand Tour, hovoří se o Vueltě jako nejnáročnějším etapovém závodě v kalendáři.

Profily všech 21 etap Vuelty 2019 >>

Mezi nejslavnější jezdce historie patří Roberto Heras, který si na Vueltě připsal 4 vítězství v celkové klasifikaci závodu. Z českých cyklistů je rekordmanem Ján Svorada, který má na kontě v 6 účastí v rozmezí 1997-2003, během kterých 3x dosáhl na etapový triumf. V posledních letech se blýskli i Zdeněk Štybar s Leopoldem Königem, kteří v roce 2013 vyhráli 7. a 8. etapu. Leopold König v tomtéž ročníku pak dosáhl na celkové 9. místo, které je doposud nejlepším výsledkem českého cyklisty na Vueltě.

Češi na Vueltě 2019 >>

Další ročníky
Ročník 2019
Další kola
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud