Strongman Jiří Tkadlčík dobyl nový světový rekord. Podívejte se, jak zvedl 406 kg! | iSportLIFE | iSport.cz
8.7.2019 • 13:54

V neděli padl nový světový rekord, je v rukách Čecha Tkadlčíka. Jak ho dobyl?

Český silák Jiří Tkadlčík je novopečeným světovým rekordmanem. Na mrtvý tah se mu podařilo uzvednout neskutečných 406 kilo! Během závodu ho však čekalo těžké rozhodnutí. Podle svých slov však ničeho nelituje.V pátek se na Ukrajině uskutečnily dva šampionáty, ve kterých se proti sobě postavili siláci z celého světa. Na prvním z nich bojovali závodníci o titul mistra světa v mrtvém tahu. Druhý, do kterého se počítal i výkon právě z mrtvého tahu, nesl název WORLD ULTIMATE STRONGMAN CHAMPIONSHIP U105 2019, tedy Mistrovství světa strongmanů střední váhy.

Co je to sport zvaný strongman?

Strongman je neolympijský sport, ve kterém závodníci soutěží v různých silových disciplínách. Ty jsou zaměřené na silovou vytrvalost i maximální sílu. Jde například o přenášení těžkých předmětů, mrtvé tahy, zvedání obří klády vážící klidně i přes sto kilo nad hlavu a mnohé další.

Za Českou Republiku vycestovali na šampionáty hned tři závodníci. Největší pozornost však byla upřena na loňského mistra světa Jiřího Tkadlčíka, který na Ukrajinu odjížděl hned s dvěma velkými cíli. Chtěl nejen obhájit loňské prvenství a stát se tak opět nejsilnějším mužem světa ve střední váze, ale současně i překonat světový rekord na mrtvý tah, který aktuálně činil 402 kilogramů.

Cestu k vytouženému světovému rekordu mu však zkomplikoval soupeř Luke Davies, který dokázal posledním pokusem zvednout na mrtvý tah hned 405 kilogramů. ,,Musel jsem se rozhodnout. Mohl jsem si nechat rekord utéct. Tím bych ale přišel o svůj sen. Na druhou stranu bych mohl uspořit spoustu energie, kterou jsem potřeboval na zbytek Mistrovství světa strongmanů,“ vysvětluje své závodní dilema Tkadlčík.

Český silák však již dříve v rozhovoru pro iSport LIFE řekl, že je zvyklý si své sny plnit. Tahle situace pro něj nebyla výjimkou. Po tahu Daviese si tedy nechal naložit rovných 406 kilo. A povedlo se! Stal se držitelem světového rekordu napříč všemi federacemi.

Jiří Tkaldčík na závodech v Ukrajině překonal světový rekord.

Ačkoliv se Tkadlčík radoval z vítězství v mrtvém tahu, dostavila se podle jeho předpokladů únava, ke které se přidala i trocha smůly. ,,Myslel jsem, že snad nedojdu ani na záchod, natož abych šel na druhou disciplínu. Bohužel organizátory tlačil čas a já dostal na rozcvičku jen pět minut. Hned na této disciplíně jsem navíc udělal školáckou chybu, kvůli které jsem dostal penalizaci. Ta mě nakonec stála celkové druhé místo,“ vysvětluje Tkadlčík, který nakonec na Mistrovství světa strongmanů skončil čtvrtý.

To, že však závod nedopadl přesně podle jeho představ nebere třicetiletý závodník jako prohru a naopak se těší na další sezónu. ,,Nemám důvod být naštvaný, vždyť je to čtvrté místo na Mistrovství světa. Beru to, jak to je, příští rok si vezmu zpátky titul celkového Mistra světa a navrch zvednu přes 415 kilogramů na mrtvý tah, to vím už teď!“

Jiří Tkaldčík na závodech v Ukrajině překonal světový rekord.
Jiří Tkaldčík na závodech v Ukrajině překonal světový rekord.


Další články autora
 

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

14. března 2020
Praha (Milíčovský les)
Přihlásit se
18. dubna 2020
Ostrava (Bělský les)
Přihlásit se
16. května 2020
Říčany
Přihlásit se
6. června 2020
Plzeň (Borský park)
Přihlásit se
12. září 2020
Brno (ZOO Brno)
Přihlásit se
17. října 2020
Praha (Divoká Šárka)
Přihlásit se

iSport LIFE Columbia
běžecké závody

Praha (Milíčovský les) 14. března 2020 iSport LIFE Columbia závod Praha - Milíčovský les
Ostrava (Bělský les) 18. dubna 2020 iSport LIFE Columbia závod Ostrava
Říčany 16. května 2020 iSport LIFE Columbia závod Říčany
Plzeň (Borský park) 6. června 2020 iSport LIFE Columbia závod v Plzni
Brno (ZOO Brno) 12. září 2020 iSport LIFE Columbia závod v ZOO Brno
Praha (Divoká Šárka) 17. října 2020 iSport LIFE Columbia závod Praha - Divoká Šárka

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace iSport LIFE pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud
Články odjinud