Cyklostezky v Brně: kde vzniknou nové? Radnice schválila miliony | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: ČTK
12.7.2019 • 16:00

Cyklostezky v Brně: kde vzniknou nové? Radnice schválila miliony

V Brně je cyklostezek akutní nedostatek, proto nadchne mnoho místních zpráva radního Petra Kratochvíla, že se bude budovat nový kus v oblasti potoka Leskava. Necelé dva kilometry vyjdou na 15 milionů korun. Zpráva přichází krátce po té, kdy se radní nechal slyšet, že dalších 22 milionů půjde do cyklostezek z Líšně a na frekventované Vídeňské.Brněnští radní schválili zpracování investičního záměru na cyklostezku. Vznikne ve dvou etapách. Podle Kratochvíla by měla trasa začít u křížení potoka Leskava s komunikací III/15270. První etapa povede až po křížení s ulicí Podsedky. Druhá etapa počítá s cyklotrasou od konce oblasti Lány po výjezd do Rajhradské ulice.

Podél říčních toků jsou cyklostezky oblíbené a lidé je využívají, řekl Kratochvíl. "Příkladem jsou stávající cyklostezky podél řeky Svitavy nebo Svratky, které v Brně máme. Leskava se tak jeví jako další vhodný tok, podél kterého by mohli lidé jezdit na výlety," uvedl Kratochvíl.

Koalice podle něj podporuje rozvoj cyklodopravy. Do budoucna plánuje vybudování cyklostras od Rakovce po hrad Veveří nebo propojení městských částí Bystrc, Žebětín a Kohoutovice. Zároveň pracuje na opatřeních pro cyklisty. V první půli roku se obnovilo vodorovné dopravní značení u největších cyklopruhů v ulicích Kounicova, Svatopluka Čecha nebo na Mendlově náměstí. Cílem je zvýšit bezpečnost cyklistů.

22 milionů do dalších dvou cyklostezek

Brno plánuje v příštích letech ale vybudovat další dvě cyklostezky. Jedna povede podél Vídeňské ulice a druhá propojí městské části Slatina a Líšeň. Odhadované náklady jsou asi 22 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl taktéž radní Brna Petr Kratochvíl.

Investiční záměry obou cyklostezek schválili radní města. První stezka má vést podél Vídeňské ulice v úseku od zastávky Renneská po Jihlavskou ulici a druhá spojí Slatinu s Líšní v úseku od Stránské skály až po Holzovu ulici. "Zvýší to bezpečnost cyklistů i chodců a umožní to další zpřístupnění opomíjených území. Snažíme se podporovat cyklistickou dopravu a budovat infrastrukturu tak, aby se její podíl mohl zvyšovat," uvedl Kratochvíl.

Výstavba asi 2,5 metru široké a půl kilometru dlouhé cyklostezky podél Vídeňské ulice je součástí technické a koncepční studie, která řeší celý prostor a uspořádání Vídeňské ulice. Od Renneské po Jihlavskou ulici využívají cyklisté chodník, což je nebezpečné pro chodce. Pro cyklisty je zase kritickým místem přejezd přes Vídeňskou v místě tramvajového mostu Renneská. Kvůli bezpečnosti se tam silnice zúží do dvou pruhů a přejezd zabezpečí ostrůvek. Navazovat na něj bude cyklostezka vedená souběžně s chodníkem.

Cyklostezka, která povede od Stránské skály do Líšně do Holzovy ulice, by měla být prvním úsekem radiálního propojení Líšně s centrem Brna, což dosud městu chybí. Zlepší se tím i zpřístupnění národní přírodní památky Stránská skála ze směru od Líšně. Město také prověřuje možnost propojení s další plánovanou cyklostezkou, která povede od Pozořic.


Témata:  sportiSport LIFEBrnocyklostezkakolodopravacyklistika
Další články autora
 

Tour de France 2019

Vítěz: Egan Bernal Program a ONLINE přenosy Profily všech etap Dresy na Tour de France Nominace týmů Stáje

Tour de France je nejslavnější etapový cyklistický závod, 106. ročník v roce 2019 ovládl jako první Kolumbijec v historii Egan Bernal. Jediným Čechem na startu "Staré dámy" byl Roman Kreuziger, který dojel na celkovém 16. místě.

1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud