Autor: Jan Kuja
7.9.2019 • 05:00

TOP sluchátka z Dánska na běhání i do města. Vzhled boží, co zvuk?

Vstoupit do diskuse
0

Čerstvou novinkou dánské značky Bang & Olufsen (B&O) je dvojice pro sport určených Bluetooth sluchátek E6 Motion a E8 Motion. Zatímco první jmenované jsou propojeny kabelem, dražší model E8 patří do kategorie true wireless sluchátek. B&O si za svou téměř stoletou existenci (firma byla založena v roce 1925) získala renomé nejen díky kvalitě svých výrobků, ale i pro jejich jedinečný a na první pohled rozpoznatelný design. Kritici ji však v poslední době vyčítají, že právě na vzhled se soustředí více než na zvuk. A zvuk je u sluchátek pochopitelně tou nejdůležitější položkou. U dvou testovaných modelů to dopadlo půl na půl.Firma pro všechny své audio výrobky připravila univerzální mobilní aplikaci dostupnou pro operační systémy Android a iOS. Skrze ni si můžete některou s přednastavených ekvalizačních křivek nazvaných podle předpokládaného způsobu využití (commute - při dojíždění, podcast, optimal, atd.).

Klasický ekvalizér k dispozici není, ale zvuk si můžete ručně doladit pohybem virtuálního joysticku mezi kvadranty označenými warm – excited - relaxed – bright, přičemž optimum by mělo být přesně uprostřed obrazce. Jak už názvy napovídají, bright přidá výšky, směrem k warm a excited naopak houstnou basy (a nejen ty, mění se celá modulace). A to je vše.

Kromě regulace hlasitosti a základních ovládacích prvků software nic dalšího neumí. Nepočítame-li “funkci”, která vám umožní si sluchátka pojmenovat a vybrat jejich barvu (v prodeji je bílá a šedočerná verze). Přesto se jej vyplatí instalovat, pokud si chcete zvuk doladit a nespokojíte se s továrním nastavením. Pokud totiž používáte více služeb jako je Spotify, Tidal nebo třeba Audiolibrix, stačí si v aplikaci nastavit křivku jednou a nemusíte ji měnit v každé službě zvlášť. Dodejme však, že hodnocení aplikace v appstoru není zrovna vysoké (je spíše velmi nízké) a to zejména proto, že se do ní musíte přihlásit svým účtem od Facebooku, Googlu nebo Microsoftu, což neslouží ničemu jinému než sběru informací pro marketingové oddělení firmy.

Beoplay E8 Motion.Foto Flick.com

S drátem za krkem

Levnější sluchátka E6 Motion (cena kolem 7 000 Kč) hrají překvapivě lépe než bezdrátový model E8. Zvuk má větší říz a lepší dynamiku. Je jednoduše zábavnější. Výšky jsou bohužel trochu sypké, ale to lze doladit v již zmíněné aplikaci. Vokál je příjemně výrazný, detailů nicméně příliš nečekejte.

Kamenem úrazu je způsob použití, pro který sluchátka firma uvedla na trh. Model E6 je totiž podle marketingových materiálů určen pro aktivní sport a zejména na běh. A v těchto kategoriích k hvězdám patřit nebude. Mít při běhání kabel za krkem, který vás rytmicky poplácává na zpocený zátylek, není nic, po čem toužíte. A i když díky speciálnímu trnu na výměnné plastové koncovce drží sluchátka v uších vskutku výborně, kabel tuto pohodu při rychlejším pohybu ruší. Výhodou drátového modelu by teoreticky mohla být delší výdrž akumulátoru, ale ani tu B&O nenabízí. Pět hodin je maximum, na které se dostanete i u leckterých true wireless modelů. Dobíjení je navíc řešeno proprietálním (a tedy nenahraditelným) konektorem na USB kabelu, který musíte stále vozit s sebou, jinak si neposlechnete ani ťuk.

Třítlačítkový ovládací modul je trochu nezvykle umístěn na levém kabelu. Na druhé straně mu protiváhu tvoří tvarově totožný díl se zbytkem elektroniky a akumulátorem. Ovládání jako takovému nelze nic vytknout. Vše je přísně logické. Vypnutí sluchátek obstaráte tím, že obě mušle sepnete magnety k sobě. Na krku pak celek vypadá jako futuristický náhrdelník.

Oba modely, E6 i E8 mají certifikaci (krytí) IP54 což znamená, že se s nimi můžete teoreticky i krátce osprchovat (norma hovoří o pěti minutách cákanců vody z jakéhokoliv směru). Problém by pak neměl být ani agresivnější pot.

Beoplay E6 Motion.Foto Flickr.com

Bez drátů, ale za příliš vysokou cenu

Model E8 Motion z logiky věci netrpí „kabelovým“ neduhem, ale je také o dva tisíce dražší a co hůř, nehraje lépe. Ba naopak. Zvukový projev je lehce sevřený a bez prostoru. Charakter reprodukce lze naštěstí ovlivnit ve zmíněné aplikaci a tím dosáhnout buď měkčího nebo jasnějšího a ostřejšího zvuku. Celkově není poslech špatný, ale výšky jsou trochu hrubé a sypké. V basech a nižších středech chybí detaily a i to reprodukci bere náboj.

Někomu by snad mohla přijít předchozí kritika příliš příkrá, ale bavíme se o sluchátkách za 9 000 Kč a je tedy na místě mít i příslušně vysoké požadavky. Na trhu jsou navíc modely, které za třetinovou cenu hrají lépe, déle a nabízí navíc i funkci noise cancelling (jako příklad uveďme Sony WF-1000XM, které pořídíte už za necelé tři tisíce korun).

Ergonomii sluchátek není co vytknout. V uších sedí naprosto dokonale a na běhání nebo jakýkoliv sport, při kterém se výrazněji hýbe i hlava, se hodí podstatně lépe než E6 Motion. Ne každému však musí vyhovovat větší rozměr sluchátek a jejich hmotnost. V balení je stejně jako u levnějšího modelu sada koncovek několika velikostí včetně špuntů z izolační hmoty, které se v uchu roztáhnou a maximálně utlumí hluk okolí. Ovládání na mušlích je dotykové (nikoliv tlačítkové), takže například stačí prstem ťuknout a reprodukce se přeruší. Ťuknete dvakrát a přeskočíte na další (u levého sluchátka na předchozí) skladbu.

S nepřerušenou reprodukcí můžete počítat maximálně na čtyři hodiny. V pouzdře pak „naleznete“ dalších dvanáct. Celkem tedy E8 Motion dokáží hrát 16 hodin bez toho, abyste je museli připojit k síti. Dobíjecí a zároveň ochranné pouzdro má zabudovánu univerzální technologii QI pro bezdrátové dobíjení. Spolupracuje tak i například s dobíječkami NORDMÄRKE od Ikea, apod.

Pokud zvažujete nákup některé z novinek B&O a běháte, je vaše volba jasná. Model E8 Motion se vám do cesty bude plést méně. Na druhou stranu, levnější E6 hrají lépe a pokud neběháte rovnou půlmaratony, svou práci odvedou také.

Beoplay E6 Motion.
Beoplay E6 Motion.


Vstoupit do diskuse
0
Další články autora
18. září 2021
Brno
Výsledky
16. října 2021
Praha
Výsledky

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud

{# Inicializace knihovny pro opozdene nacitani zdroju #}