Kvalitní péče o tělo ke sportu bezpodmínečně patří. Jen tak budeme moci podávat ty nejlepší výkony. Co by nemělo chybět ve výbavě žádnému sportovci poradí fyzioterapeutka Katka Petrásková.
Hřejivé krémy
Zástupce z řad hřejivek doma najde téměř každý sportovec. Tyto přípravky mohou mít formu emulze, krému či gelu, který při kontaktu s kůží začne příjemně hřát. Tento efekt je způsoben obsahem výtažků z rostlin, které se nazývají silice. Ty jsou rostlinami vytvářeny jako ochrana před býložravci, na těle lidí však mohou vyvolat i alergickou reakci. Před aplikací hřejivky se proto vždy nejprve ujistěte, jak na přípravek bude vaše tělo reagovat.
„Nejedenkrát jsem v praxi zažila, jak si pacienti vysoce koncentrovanými přípravky způsobili na těle popáleniny nebo měli jinou velkou alergickou reakci. Proto doporučuji nejprve přípravek aplikovat na menší oblast jako je například na kousek předloktí a vyčkat na reakci,“ radí fyzioterapeutka Kateřina Petrásková.
Hřejivé krémy najdou své největší uplatnění ještě před sportovním výkonem. Pohotovostní přípravná masáž před rozcvičkou spolu s hřejivou emulzí dobře připraví měkké tkáně a klouby na rozcvičení a zároveň ho tak celé zkvalitní. Další možností je hřejivý přípravek aplikovat až poté co se důkladně rozehřejeme. V takovým případech hřejivý podnět doladí celkovou rozcvičku. V žádném případě by však neměl sloužit jako její náhrada.
„Zahřátí před sportovní aktivitou je důležité nejen z hlediska prohřátí a prokrvení svalové tkáně a kloubů, ale především z důvodu celkové aktivace. Díky tomu, že se před tréninkem rozehřejme, dostane signál o pohybu i náš mozek a centrální nervová soustava. Toho však nanesením hřejivého krému dosáhneme jen stěží,“ vysvětluje Kateřina Petrásková.
Chladivé krémy
Dalšími mnohým sportovcům dobře známými přípravky jsou chladivé krémy. Chladivý efekt je stejně jako u hřejivek způsoben obsahem silic, a proto při jejich první aplikaci dodržujte stejná pravidla. Způsob využití chladivých přípravků se však od těch hřejivých zásadně liší.
„Chladivé přípravky se využívají spíše pro regeneraci, uvolnění a zklidnění. Proto je vhodné použití po sportovním výkonu. Jejich složení zajišťuje účinky jako je odstranění lokální citlivosti, bolesti a únavy. Chladivé emulze jsou vhodné pro tak zvanou sportovně léčebnou masáž. Gely a krémy můžeme využít na bolestivé klouby a svaly v rámci urychlení regenerace nebo jako podporu při léčbě bolestivých stavů pohybového aparátu,“ vysvětluje jejich účinky fyzioterapeutka Petrásková.
Vazelína
I v dnešní době sofistikovaných sportovních přípravků někteří stále nedají dopustit na obyčejnou lékařskou vazelínu. Tu seženete snad úplně v každé lékárně, stojí pár korun a přitom může ušetřit řadu nepříjemných problémů. Tuto polotuhou mast si oblíbili obzvláště běžci a cyklisti, kteří se v létě potýkají s nepříjemnými odřeninami. Ty vznikají nejčastěji v místech, kde se vzájemně dotýkají dvě části těla nebo tam, kde dochází k tření kůže o oděv. Sportovci proto tyto plochy před tréninkem potírají vrstvou vazelíny, která zabrání vzniku nepříjemných odřenin a opruzenin. Tento přípravek je vhodné nanášet také jako prevenci při tvorbě puchýřů.
Syntetický led
Dalším přípravkem hojně využívaným mezi sportovci je chladivý sprej. Po nastříkání přípravku se postižené místo ochladí a lokálně znecitliví. Může tak sloužit jako první pomoc při akutních svalových poraněních, pohmožděninách nebo například kloubních poraněních. Ačkoliv mít po ruce chladivý sprej, může být v některých situacích k nezaplacení, Kateřina Petrásková připomíná, že je nutné jej aplikovat s rozmyslem.
„Tento typ ochlazení je velmi intenzivní a s aplikací chladivých sprejů se to nezřídka přehání. Kvůli nezkušenosti a neznalosti můžeme snadno přivodit sportovci i omrzliny. Nicméně v akutních situacích je velmi účinný, lehce přenosný a rozhodně by měl patřit do výbavy sportovního fyzioterapeuta v terénu,“ říká.
Při použití těchto přípravků mějte však na paměti, že bolest slouží v našem těle jako alarm, který signalizuje, že něco není v pořádku. „Ve chvíli, kdy se snažíme kvůli výkonu bolest přehlušit, a to například právě chladivým sprejem, naše tělo tento přirozený alarm ztrácí. To může vést ke zhoršení stávajících obtíží nebo poranění,“ varuje Petrásková.
Co doporučuje fyzioterapeutka Kateřina Petrásková?
- V praxi často využívám přípravky obsahující aloe vera, protože jsou velmi šetrné a účinné zároveň. Od klientů mám však dobré recenze i na produkty obsahující kostival. Ty jsou vhodné především jedná-li se o svalová poranění nebo bolesti.
- Z hřejivých sportovních produktů můžu doporučit thajský krém Namman Muay, který je ovšem velmi silný a v místnosti je cítit ještě několik hodin po jeho použití.
- Dalším skvělým produktem, který najde využití u sportovců je léčivý jíl Argea s protiotokovými a protizánětlivými účinky. Aplikuje se ideálně přes noc jako zábal do potravinové folie.
- Z klasických mastí doporučuji mít v ledničce při aktivním sportování dobře známý Lioton 100 000, který obsahuje heparin a je ideálním pomocníkem při vstřebávání otoku a krevních výronů.
- Při zánětech šlach nebo při bolestivých stavech z akutního přetížení, mám velmi dobré zkušenosti s Flector náplastmi, které jsou skvělé pro svou snadnou aplikaci.
- Je důležité zmínit, že pokud nejde opravdu jen o pohmoždění nebo modřinu, vždy jsou jakékoliv přípravky jen doplňkem léčby a je vhodné ihned vyhledat odborníka ať už lékaře nebo fyzioterapeuta, ideálně oba dva.