Jak se bránit koronaviru a kdo je odolnější? | iSportLIFE | iSport.cz
3.3.2020 • 15:01

Jak se bránit (nejen) koronaviru? Sportovci jsou odolnější, roli hraje stres

Vstoupit do diskuse
0

Současná epidemie koronaviru děsí celý svět a čím dál výrazněji zasahuje i do sportu, kde se na popud státních orgánů ruší sportovní akce, popřípadě - jako třeba v případě biatlonového SP v Česku - zakazuje přístup divákům. Jak na tom ale jsou samotní sportovci? Pomůže jim jejich životní styl v boji proti vysoce nakažlivému koronaviru? „Může to tak být, je tu ale faktor, který i takto odolné jedince oslabí,“ říká pro iSport LIFE primářka Kliniky infekčních chorob FN Brno MUDr. Radana Pařízková.„Jistěže sport, pokud je rozumně vedený, neužívají se dopingové látky, tak zvyšuje imunitu a je pro tělo prospěšný,“ potvrzuje MUDr. Radana Pařízková.

Když se nejdříve podíváme na to, co to vlastně imunita je, zjistíme, že jde o ochranný systém bránící člověka před mikroorganismy, které spouštějí obávaná onemocnění. Jakmile na nás parta takových patogenů zaútočí, je to úkol právě imunitního systému je zastavit a zničit. „Co se týká koronaviru, pacienti jsou i sportovci, protože závisí i na dávce toho viru a aktuálním psychickém stavu, jelikož stres imunitu snižuje, to se všeobecně ví,“ podotýká odbornice na infekční choroby.

Švýcaři začali kvůli koronaviru jako první hrát ligu bez diváků, následně ji do 15. března přerušili.
Švýcaři začali kvůli koronaviru jako první hrát ligu bez diváků, následně ji do 15. března přerušili.

Imunitní systém funguje jako celek v harmonii a rovnováze spolu s celým naším tělem. „Rovnítko mezi slova sportovec a odolný tedy dávat v žádném případě nemůžeme,“ varuje lékařka před takovým zevšeobecňováním a dodává čerstvý příklad: „Vzhledem k tomu, že koronavirus je infekce, s kterou my zatím nemáme moc zkušeností a zrovna tady leží pacientka, která je jachtařka, dá se tedy říct sportovkyně, a je tam u ní podezření, tak prostě nelze, aby to platilo všeobecně. Ale tam ještě čekáme na výsledky vyšetření.“ 

Můžeme přesto říci, že profesionální sportovci by mohli být vůči virovým onemocněním odolnější? „Ze zkušeností co mám, tak je pravda, že co se týká bakteriálních i virových infekcí, jsou sportovci méně nemocní,“ potvrzuje MUDr. Pařízková.

Primářka Kliniky infekčních chorob pak apeluje na dodržování hygieny a omezení návštěv. „Pokud máte jakékoliv pochybnosti, nedocházejte do nemocnic a kontaktujte telefonicky svého obvodního lékaře. Pokud budou lidé nadbytečně a nedůvodně docházet do těchto zařízení, bude ohrožena operativa, může začít docházet dezinfekce, což by mělo dopad na akutní stavy.“

Jak podpořit imunitu? Základem jsou následující body:

  • Nekouřit.
  • Zařadit do jídelníčku vysoké množství ovoce a zeleniny.
  • Pravidelně se hýbat.
  • Udržovat si zdravou váhu.
  • Alkohol pít střídmě.
  • Dostatečně spát.
  • Vyhýbat se infekcím pravidelným mytím rukou a důslednou tepelnou úpravou masa.
  • Pokusit se snížit stres na minimum.
 

Témata:  imunitakoronaviruszdravíiSport LIFE
Vstoupit do diskuse
0
Další články autora

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud