Ramena Samkové či Nadalova kolena. Jaká zranění trápí TOP sportovce? | iSportLIFE | iSport.cz
14.12.2019 • 05:00

Ramena Samkové či Nadalova kolena. Jaká zranění trápí TOP sportovce?

Vstoupit do diskuse
0
 • Během kariéry snad každého sportovce potká zranění. Jaké zdravotní obtíže má Eva Samková nebo Rafael Nadal?

  Ačkoliv je sport pro mnohé vysněným povoláním, realita zase tak růžová není. Stejnorodým pohybem denně namáhané tělo u řady sportovců začne po nějakém čase vypovídat službu. Jaká zranění trápí Evu Samkovou nebo Rafaela Nadala? A je golf skutečně nenáročným sportem?

 • Golf

  Ačkoliv by se mohlo zdát, že u sportu, jako je golf, na rozdíl od hokeje nebo lyžování žádná zranění nehrozí, opak je pravdou. Při takzvaném golfovém švihu dochází k rotaci ramen, kyčelních a kolenních kloubů. Jedna hra trvá většinou okolo pěti hodin a hráč během ní provede zhruba 40 až 45 plných golfových švihů. Není tak divu, že se profesionálové často musí potýkat se zraněním kolen, bolestí v oblasti bederní páteře, levého zápěstí nebo levého ramenního kloubu (u těch hrajících na pravou stranu).

  Tiger Woods

  Legendární golfista letos oslaví své čtyřiačtyřicáté narozeniny. Tento rok je to navíc již třiadvacet let, co se golfu věnuje na profesionální úrovni. Jeho dlouhá sportovní kariéra je protkaná řadou zranění. Největší problémy sportovci však dělá levé koleno, které jej zlobí od jeho amatérských let. Už v roce 1994 podstoupil operaci, při které mu byl odstraněn nezhoubný nádor a zjizvené tkáně. O osm let později byl nevyhnutelný další zákrok. Tentokrát šlo o odstranění cyst. V roce 2008 následovala operace prasklého předního zkříženého vazu. Doposud poslední operaci kolene podstoupil letos v srpnu kvůli poškození chrupavky.

  Tiger hrál v Augustě téměř dokonale. Vylepšil dlouhou hru a stabilně se mohl splehnout na exkluzivní přihrávky...Tiger hrál v Augustě téměř dokonale. Vylepšil dlouhou hru a stabilně se mohl splehnout na exkluzivní přihrávky...Foto Reuters

 • Tenis

  Rychlé běhání, akcelerace, prudké pohyby se zastavováním, rotace, skoky, dopady a pohyby do krajních oblastí. To vše má při tenise na svědomí přetěžování vazů, šlach a jejich úpon, které může vést až ke zranění.

  Zatěžovány jsou však i horní končetiny, a to především v momentě odpalu, kdy je nutný švih paží s raketou. Bezesporu nejznámějším zraněním je takzvaný tenisový loket, který označuje onemocnění svalových úponů a šlach v oblasti lokte. Tento problém se však týká především amatérských hráčů a u profesionálů se téměř nevyskytuje.

  Rafael Nadal

  První Nadalovy zdravotní problémy přišly už v jeho 17 letech, kdy utrpěl zranění lokte. Velmi záhy na to se musel potýkat také s nepříjemným poraněním chodidla levé nohy a kolene. Právě kolena se stala Nadalovým nejzranitelnějším místem a problémy s nimi jej provází dodnes. V roce 2009 se dokonce začíná spekulovat o tom, že antukový král bude muset kvůli vleklým problémům ukončit kariéru. Zlé zvěsti se však nenaplnily a Nadal s devatenácti vyhranými grandslamy, dvěma zlatými olympijskými medailemi a čtyřmi tituly z Davis Cupu, patří mezi nejúspěšnější tenisty historie.

  Španělský tenista Rafael Nadal během utkání na Davis CupuŠpanělský tenista Rafael Nadal během utkání na Davis CupuFoto Reuters

 • Fotbal

  Fotbalisty logicky nejčastěji trápí dolní končetiny, a to především kotníky, kolena, svalstvo stehna a lýtka. Prudké sprinty, střelba, skluz, zásahy míče, ale i fauly… To vše může hráčům způsobit zdravotní problémy, které se v horších případech mohou stát chronickými a vyústit až k předčasnému ukončení kariéry.

  Tomáš Rosický

  Kariéru bývalého kapitána české fotbalové reprezentace Tomáše Rosického zbrzdila četná zranění. Jeho chorobopis by vydal na samostatný článek, avšak dominovala by svalová zranění stehna. Kromě toho byste tu našli také například zranění třísel, kolene nebo Achillovy šlachy. Nechybí ale ani kuriozity, jako je zlomený nos od Gabriela Agbonlahora z Aston Villy, který Rosickému uštědřil ránu loktem.

  Člen sportovního úseku Sparty Tomáš Rosický očekává, že hráči v derby napraví porážku ve ZlíněČlen sportovního úseku Sparty Tomáš Rosický očekává, že hráči v derby napraví porážku ve ZlíněFoto Martin Sekanina (Blesk)

 • Snowboarding

  Zranění snowboardistů se liší především podle jejich zkušeností. U méně zdatných převažují zranění horních končetin (náchylné je zápěstí) a hlavy. Profesionály naopak trápí spíše dolní část těla, častá jsou vazivová zranění kolen a kotníků.

  Zdravotní obtíže závodníků se liší také podle jednotlivých disciplín. Četná jsou zranění obzvláště při snowboardcrossu, kdy dochází k přímé konfrontaci několika jezdců na poměrně úzké trati. Bez rizika však nejsou pochopitelně ani akrobatické disciplíny, jako je U-rampa nebo big air, tedy skoky provedené na speciálním můstku.

  Eva Samková

  Snowboardistku Evu Samkovou trápí dlouhodobé problémy s rameny, které ji limitují především při odrazu na startu. Ačkoliv kvůli sportu mohou být tyto obtíže intenzivnější, jsou způsobeny především vrozenou vadou. Snowboardistka má nízké kloubní jamky a pravděpodobnost, že jí rameno vyskočí, je tak daleko vyšší než u jiných osob.

  Kvůli svým obtížím v roce 2016 podstoupila operaci levého ramene a zvažovala také zákrok na pravém. Samková se však nakonec rozhodla řešit tyto problémy cvičením a maximálním zpevňováním.

  Eva Samková se chystá na olympijský závod v PchjongčchanguEva Samková se chystá na olympijský závod v PchjongčchanguFoto Barbora Reichová / Sport


Další články autora

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud