9. února 2018 • 17:15

Vítěz z Nagana Hnilička otevřel Olympijský festival v Brně

Autor:
Za účasti premiéra v demisi Andreje Babiše či olympijského vítěze z Nagana Milana Hniličky, který je nově vládním zmocněncem pro sport, se v den zahájení her v Pchjongčchangu návštěvníkům otevřely Olympijské festivaly na brněnském výstavišti a v Ostravě. Lidé, kteří sem zamíří, si mohou vyzkoušet víc než 30 sportů. Některé přímo, jiné alespoň na trenažéru.


Zahájení v Brně přihlíželo pár stovek lidí a některé děti už za jejich zády zkoušely například curling. Právě děti by měly být podle Hniličky těmi hlavními návštěvníky.

"Vyzývám rodiče, aby sem děti vzali a mohli si okusit olympijskou atmosféru, zkusit si sportovat a také u velké obrazovky fandit českým sportovcům. Sport lidi spojuje," uvedl při zahájení bývalý hokejový brankář. Rád by také, aby si Češi vychovali novou generaci sportovců a nejlépe hokejistů, kteří umožní prožít stejně intenzivní pocity, jaké měli lidé při vítězství hokejistů v Naganu 1998.

Centrum festivalu je v kruhovém pavilonu Z, kde je jak velká obrazovka, tak hokejové hřiště a curlingové dráhy. Venku před pavilonem je okruh pro běžecké lyžování či mobilní skokanský můstek K-4. Na trenažéru je možné zkusit si jízdu v bobové dráze.

"Díky spolupráci se sportovními svazy nabízíme návštěvníkům opravdu hodně pestrý program a věříme, že zaujme. Návštěvníci si budou moct užít jak volné sportování, tak výukové lekce, sportování pod dohledem zkušených trenérů, ukázky jednotlivých sportů i exhibiční vystoupení," uvedl místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

Slavnostního zahájení se zúčastnil také premiér v demisi Babiš (ANO), který uvedl, že snahou jeho vlády je podporovat intenzivněji sport především investicemi do infrastruktury. "Stále jí máme málo. Je potřeba, aby měly děti kde sportovat," uvedl Babiš.

Už od rána se za velkého zájmu veřejnosti rozběhl festival také v Ostravě. Hlavní část s mnoha sportovišti se odbývá na prostranství u hokejové arény ve Vítkovicích i přímo v ní. Mezi osobnostmi byli na místě k vidění ambasador ostravského festivalu hokejista David Moravec či skokani na lyžích Jakub Janda a Jan Mazoch.

Oficiálně však ostravskou část festivalu Babiš s Hniličkou v doprovodu primátora Ostravy Tomáše Macury nebo hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka odstartovali až v 15 hodin na Masarykově náměstí v centru Ostravy v miniaturní korejské vesničce.

Zatímco ve Vítkovicích byl od rána mezi veřejností o aktivní vyžití velký zájem, Babišova delegace v centru Ostravy promlouvala pouze k pár desítkám lidí. "Velmi si považujeme toho, že Ostrava je podle mých informací jediné město na světě, které má olympijský park dvakrát za sebou. Na letní olympijský park 2016 přišlo víc než 140 tisíc lidí a věříme, že teď to bude mít stejný výsledek. Jde hlavně o to přitáhnout děti ke sportování," prohlásil Macura.

Kromě ostravských sportovišť jsou součástí projektu i skiareály Kopřivná a Karlov pod Pradědem v Jeseníkách a Bílá a Mosty u Jablunkova v Beskydech. Oba festivaly budou otevřené až do neděle 25. února, kdy olympijské hry končí. Denní vstupenka stojí 50 korun, děti do 150 centimetrů mají vstup zdarma.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze