To nebylo Moudrý. Ofsajd Plzně byl zářez desetiletí

19. kolo fotbalové ligy: Plzeň-Slovácko 2:2
19. kolo fotbalové ligy: Plzeň-Slovácko 2:2
19. kolo fotbalové ligy: Plzeň-Slovácko 2:2
19. kolo fotbalové ligy: Plzeň-Slovácko 2:2
19. kolo fotbalové ligy: Plzeň-Slovácko 2:2
19. kolo fotbalové ligy: Plzeň-Slovácko 2:2
19. kolo fotbalové ligy: Plzeň-Slovácko 2:2
26
Fotogalerie
Blogy
Vstoupit do diskuse (37)

KOMENTÁŘ - Nemine týden, aby fotbalovou ligou nezmítal nový skandál. Stejně jako v předchozích případech v něm figuruje tým, který se uchází o titul, jenže jedna zásadní změna tu je – Plzeň tentokrát není viníkem, ale obětí. Byl na ní spáchán zločin v přímém přenosu.

Člověk neví, jestli se nad tím snímkem z televizní kamery smát, nebo brečet. Jsou na něm čtyři hráči Slovácka, čtyři Plzně, asistent rozhodčího Jaroslav Moudrý – a bílá čára, která ho usvědčuje z fatálního omylu. Vyznačuje totiž ofsajdovou linii, za kterou mají hráči útočícího týmu (v tomto případě Plzně) vstup zakázán.

Je přitom zřejmé, že v momentě přihrávky má k této hranici Daniel Kolář, kterému byl následně na Moudrého pokyn neuznán regulérní gól, dobré dva metry.

A jsou tu další očividné skutečnosti, které svědčí proti Moudrému.

Domácí bek Petr Reinberk, jehož postavení v dané situaci určuje ofsajdovou situaci, stojí ze všech jejích aktérů k muži s praporkem nejblíž. Nějakých deset, patnáct metrů, určitě nejde přehlédnout.

Navíc celá akce, která skončila legálním, ale neplatným gólem, neprobíhala zrovna rychlostí světla ani v ní nedošlo k nějaké těžko postřehnutelné okolnosti, jakou je třeba teč.

Zkrátka Moudrý nemá pro své závažné pochybení žádnou polehčující okolnost.

Zato vysvětlení jeho úletu se nabízejí dvě. Obě tristní. Buď prostě profesi pomezního rozhodčího vykonávat neumí - nebo chyboval úmyslně.

Tak jako tak by už v roli rozhodčího neměl na fotbalové hřiště nikdy v životě vstoupit.

Snad k témuž závěru dospěje i komise rozhodčích.

Doživotí za ofsajd? To už tu bylo

Není to tak dávno, co v české lize pomezní rozhodčí zaplatil za chybně posouzený ofsajd kariérou. Stalo se to v roce 2004, kdy v zápase Sparty s Viktorií Žižkov přehlédl asistent Petr Kašný metrový ofsajd Tomáše Juna a domácí útočník tak pohodlně otevřel skóre.

Zápas, v němž šlo Spartě o titul a Žižkovu zase o záchranu, se nepovedl ani hlavnímu sudímu Josefovi Dvořáčkovi, a tak komise rozhodčích vedená Milanem Brabcem trestala rychle – a rázně, jako nikdy předtím.

Odskákal to především Kašný, který byl za svou chybu vyřazen ze všech profesionálních soutěží. Definitivně.

„Situace byla velmi jednoduchá na posouzení. Prvoligový rozhodčí tak jasný ofsajd přehlédnout nesmí,“ objasnil svůj drakonický verdikt Brabec.

Pointa celého příběhu? Kašný byl v roce 2009 zvolen do výkonného výboru ČMFS, kde zasedá dodnes.

Vstoupit do diskuze (37)