Polský supermuž vyšlápl jednu z nejvýraznějších stop v historii | iSport.cz
Jan Podroužek
23. září 2015 • 14:31

Polský supermuž vyšlápl jednu z nejvýraznějších stop v historii

TOP VIDEA
TOP momenty extraligy: Manévry v Litvínově a Pardubicích nebo pocta Leškovi TOP momenty extraligy: Manévry v Litvínově a Pardubicích nebo pocta Leškovi
Posily do Sparty? Jedná se o nich, připustil Horňák. Fortelný mu zamotal hlavu Posily do Sparty? Jedná se o nich, připustil Horňák. Fortelný mu zamotal hlavu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nebyla to jen událost večera. Ani dne. Ani týdne. Ani měsíce. Ani roku. Byla to událost, a vlastně to pořád je událost, celé historie fotbalu. Na Bayern přijede Wolfsburg, který si dělá laskominy, že bude posledního mistra celou sezonu honit. Jenže to skončí tak, že dostane búra, protože do druhé půle vletí polský supermuž. A celou svou ohromující show vtlačí do devíti minut.Nejdřív tomu nešlo věřit. Kdo se nekoukal na přímý přenos, musel obviňovat živá skóre na internetu, že se pomátla. Nějaká chyba systému. Nakonec bylo omylem nevěřit. Nevěřit v systém jménem Robert Lewandowski.

Tenhle chlap je prostě podobného kousku schopný. Zaprvé už se párkrát v zápase prosadil čtyřikrát. Za Polsko proti Gibraltaru, budiž. A taky za Dortmund proti Realu Madrid v Lize mistrů, no páni. A teď to ještě vylepšil. A k tomu iks rekordů.

Tak čemu se vlastně divíme? Samozřejmě především tomu, že to Lewandowski dokázal za útlých devět minut. Sám sebe se pořád ptám, jak to hergot mohl vůbec stihnout, když ještě běžel každou trefu vydatně slavit k rohovému praporu.

Čas od času nastane den, kdy k vám přijde všechno tak nějak samo. A vy vlastní existenci kapitánujete z pozice autopilota, zatímco se vám skvěle daří. Můžeme to naroubovat na Lewandowskiho úterý.

VIDEO | Podívejte se na pět gólů Roberta Lewandowskiho proti Wolfsburgu

Ale správně bychom neměli. Už proto, že má za sebou třeba zmíněný zápis proti Realu. A taky proto, že je ve všech ohledech vystavěn tak, že když tu řeknu, že je nejlepší útočník na světě, tak přece nemůžu být vedle. Konkurují mu Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Zlatan Ibrahimovic, možná ještě někdo…

Lewandowskimu přitom z fotbalové výbavy nechybí ani ň z toho, co mají tihle tři pánové. Je opravdu hodně rychlý. Má skvělou techniku. Ohromnou sílu. Pečlivý a přesný výběr místa. Důraz. Výšku k hlavičkování. Zakončení. Nepostrádá nic, skutečně vůbec nic. Spíš je naopak ještě univerzálnější než každý jeden výše zmíněný.

Polský hrdina s postavou antického Achillea je omezen pouze lidským poznáním. Tím, kam až zatím člověk dokázal zajít na základě vlastního vědění. Tím, jak se pomalu posouvají hranice, možnosti. Když národní tým Polska dohraje a jdete se podívat, kdo za něj dával góly, jen velmi málokdy se najde případ, že mezi střelci chybí 27letý stěžeň. I to je důkaz velikosti.

Vlastně sám Lewandowski posouvá lidské hranice. Minimálně v posledním ligovém zápase tak učinil. Jeho trik (už fakt nevím, jak to nazvat) je tak výraznou stopou ve fotbalových dějinách, že k tomu snad musí přihlédnout i při udělování největší individuální světové pocty. A vyndat ho ze stínu Portugalce a Argentince…

Protože on by prakticky v jejich stínu díky svým schopnostem a činům vůbec být neměl.

Neuvěřitelný počin! Robert Lewandowski předvedl za Bayern jedno z nejlepších střídání v historii fotbalu.
Neuvěřitelný počin! Robert Lewandowski předvedl za Bayern jedno z nejlepších střídání v historii fotbalu.

 
Články odjinud


Články odjinud