Mladí a "gramotní". Holoubek, Tobiáš a spol. můžou posunout český fotbal

David Holoubek v době, kdy vedl áčko Sparty
David Holoubek přihlíží zápasu sparťanské devatenáctky
Kouč výběru do 16 let David Holoubek se zdraví s Jaroslavem Hřebíkem, který je šéfem sparťanské mládeže
Trenér fotbalistů Příbrami Kamil Tobiáš
Bohumil Pánik při přípravě na zápas
Zlínský trenér Bohumil Páník byl zachmuřený už před zápasem
Zlínský trenér Bohumil Páník byl s remízou 2:2 se Spartou nakonec spokojený
13
Fotogalerie
Blogy
Začít diskusi (0)

Tenkrát, to se spekulovalo už podruhé o konci Bohumila Páníka ve Zlíně, jsem se potkal v centru Prahy na kafi se Zdeňkem Červenkou a Zdeňkem Grygerou. První majitel klubu, druhý jeho sportovní ředitel. Ta debata nepatří ven, ale dá se z ní vytáhnout jedna myšlenka, která „mezi lidi“ může.

Úspěšný podnikatel Červenka, nutno říci, že taky velmi inteligentní muž, tehdy opravdu rozumoval o změně. Ovšem jeho terčem neměl být „jen“ kouč, který udělá s áčkem tréninky, vezme je v lednu do tepla na soustředění a během zápasů bude střídat a křičet.

Chce muže podle svých slov „gramotného“. Gramotného finančně a manažersky. To znamená, aby se uměl postarat nejen o sportovní stránku áčka, ale i o jeho ekonomickou správu, čímž pádem by udržoval na zdravé hranici mzdový a přestupový rozpočet, a zároveň uměl mluvit o své práci nejen v kabině, ale i před vedením a dobře ji prodával na veřejnost. Takhle nějak v kostce.

A pak se Červenka zarazil, a řekl, že nikoho takového v českém prostředí nevidí.

Toto tvrzení ovšem není tak úplně pravda. Jen je potřeba daleko lépe koukat, mnohem víc, než kam dohlédne skauting některých ligových klubů. A nepodceňovat přitom region nebo místo, odkud se pracovní síla nabízí.

Tak třeba takový Roman Nádvorník z druholigového Táborska. Fotbalová veřejnost vám jako jeden muž na rovinu přizná, že nebýt v Táboře po odchodu většinového vlastníka Jiřího Smrže právě Nádvorník, s fotbalem je tam dávno šmytec.

Osudem a podnikáním zkoušený trenér je schopen, zjednodušeně řečeno, si za málo korun postavit tým, který ustojí soutěžní konkurenci, protože detailně zná hráče v širokém republikovém měřítku. Navíc zvládne pohlídat i finanční složku, nejen proto, že má bohaté zkušenosti s vlastní firmou.

To je jenom jeden neviditelný, nebo spíš neviděný příklad.

Trenéři s neuschlým štemplem na UEFA profilicenci

Další příklad má jinou povahu. Je jakýmsi krokem do neznáma, kdy nedůvěřivý postoj některých klubů je zcela opodstatněný, ale zároveň je taky brzdou, a možná dokonce pohodlnou rezignací na nový a třeba přínosnější přístup.

Je to pěšina, kterou lemují ve špalíru mladí trenéři s ještě neuschlým štemplem na uefácké profilicenci a kterou se snaží prošlapávat jména jako Jindřich Trpišovský nebo Václav Jílek a zkoušel to už i David Holoubek, ovšem z nějaké naivity ze strany á a neochoty ze strany bé muselo tenkrát ve Spartě dojít k tomu, že v našich končinách zcela mimořádný projekt vyletěl do povětří.

Možná přichází čas číslo dvě, kdy se Holoubek vrátí na scénu, doplní ho další talentovaný a už teď docela respektovaný Kamil Tobiáš, a třeba tím vznikne možnost posunout český fotbal, potažmo ho obohatit o nové postřehy nebo postupy.

Nemusí být totiž vítězství vzít zkušeného harcovníka, který srovná mančaft, když pak stejně dojde k pozvolnému upadání na původní úroveň. Vítězství se naopak skrývá v prvotních nezdarech a problémech, ale pokud je nabrán dobrý směr, je to ideální předpoklad pro vystoupení z vlastní škatulky o kastu výš.

Ale to je na klubech. A málokterý má svůj plán rozmyšlený tak jako Zlín. A i ten by se mohl pořád lépe rozhlížet, zvažuje-li nahrazení úspěšného Bohumila Páníka.

Začít diskuzi