Bude zase Anglie pro smích? Vysvětlím, proč letos MS vyhraje

Nejzářivější moment anglické fotbalové historie - titul z MS 1966!
Angličtí fotbalisté se před odletem na MS v Rusku setkali s princem Williamem
Anglický kapitán pro utkání s Kostarikou, záložník Liverpoolu Jordan Henderson
Angličtí fotbalisté se radují z branky do sítě Kostariky
Danny Welbeck a Dele Alli slaví anglickou branku do sítě Kostariky
I v přípravě mezi Anglií a Nigérií nebyla nouze o ostřejší zákroky, Kyle Walker si takto vyšlápl na Odiona Ighala
První přípravu před mistrovstvím světa Angličané v čele s kapitánem Harrym Kanem zvládli, Nigérii porazili 2:1
11
Fotogalerie
Blogy
Začít diskusi (0)

Světu dala fotbal. Nejúžasnější, nejgeniálnější, nejglobálnější sportovní hru. Zároveň na sebe Anglie přitáhla hrozivou kletbu. Šampionát co šampionát, ať už evropský, nebo světový, se v jejím případě mění v pohromu. Navzdory chuti, snaze, ambicím, očekáváním. A fotbalové společenství se baví. Na její účet. Nekompromisně, bez servítek. Napíše teď Rusko další díl shakespearovské truchlohry?

Video placeholder
ANKETA fotbalistů: Kde budou sledovat MS? Švancara z gauče, Vízek u piva • iSport TV

Úvodem nutno podotknout, že se do role boxovacího pytle Angličané tak trochu vmanévrovali sami. Během uplynulých let se dopustili celé řady chyb, které vybublaly v kolosální trable. Opakovaně totiž při obsazení klíčového postu reprezentačního trenéra volili špatné muže.

Stačí jednoduchá statistika. Steve McCLaren, Fabio Capello a Roy Hodgson během svých štací u výběru Albionu nedosáhli ani na jedno vítězství ve vyřazovací fázi velkého turnaje. Ani na jedno! Co víc, Anglie v tomto období nedokázala povalit následující soupeře: USA, Alžírsko, Kostarika, Slovensko, Island. Ostuda, jinak to nazvat nejde.

Dalším faktorem, který brzdí Anglii v rozletu, je paradoxně její výkladní skříň. Premier League. Nejnáročnější a v očích mnoha expertů nejlepší liga na světě. S tím ovšem úzce souvisí skutečnost, že se v ní také točí obrovské peníze. Přední kluby si mohou dovolit utrácet astronomické sumy za hráče ze všech možných zemí. A taky to dělají.

Důsledkem je, že Premier League sice má ohromující úroveň, nutně to ovšem odnáší angličtí mladíci. To už opravdu musí být, aby některý z nich dostal adekvátní prostor k potřebnému rozvoji.

V současnosti tuhle cestu razí alespoň Tottenham. Ostatně, právě on dodává anglické reprezentaci kostru. V dalších elitních klubech – Manchesteru United, City, Arsenalu či Liverpoolu – je ovšem domovská stopa výrazně potlačena. Prim hrají zahraniční hvězdy. Tu Kevin de Bruyne nebo Mohamed Salah, tam Eden Hazard nebo Mesut Özil. Tlak na výsledky (nejen sportovní, ale samozřejmě i marketingové) je zkrátka obrovský.

Ostrované si o opakující se posměšky navíc říkají neustálým vyhlašováním nejvyšších ambicí. Ano, v některých případech byly na místě.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi