Zdraví hráčů nade vše? Bohužel ne vždy, jak dokládá případ Tijani | iSport.cz
12. ledna 2020 • 13:00

Zdraví hráčů nade vše? Bohužel ne vždy, jak dokládá případ Tijani

Autor: Jan Vacek
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Baroš (skoro) jako Totti, rutinéři Hložek s Karabcem
Bohemians - Mladá Boleslav: Jindřišek znovu probouzí Ďolíček skvělým trestňákem, 2:1!
VŠECHNA VIDEA ZDE

KOMENTÁŘ JANA VACKA | V českých reáliích to není úplně běžné, ale čas od času se to přihodí. Hráč neprojde zdravotní prohlídkou a domluvený transfer končí u ledu. Shodou okolností se za poslední rok ke dvěma takovým případům namotala pražská Sparta. Ta naposledy pro závažné problémy s kolenem stopla příchod Mohameda Tijaniho z Jihlavy. O čem to vypovídá? Že se zřejmě ne všichni řídí základním přikázáním, že zdraví fotbalistů je nadřazeno všemu ostatnímu.Ponechme pro začátek stranou kontury konkrétního případu mladého stopera z Pobřeží slonoviny a skočme do poněkud obecnější roviny. Jako má hráč povinnosti, které mu plynou z uzavřeného kontraktu, platí to samé i pro klub. Jeho hlavním úkolem je z pohledu zaměstnavatele chránit zdraví svých svěřenců.

To platí samozřejmě především pro činnost přímo související s výkonem povolání. Zjednodušeně to znamená, že pokud klub něco zanedbá či podcení a hráč vinou toho utrpí zdravotní újmu, odpovědnost padá na hlavu jeho nadřízených. Takový přístup by měl být naprosto automatický, podle všeho ovšem (alespoň v některých případech) úplně není.

Ale zpět k oněm zdravotním prohlídkám. Jejími výsledky se každý daný klub může, ale taky nemusí řídit. Záleží na každém. Z minulosti známe případy, kdy hráč v mužstvu A lékařskými testy neprošel, v mužstvu B však ano. Namátkou třeba Tomáš Vaclík či Patrik Schick.

První jmenovaný dostal červenou v nizozemském Graafschapu, druhý v Juventusu. Přesto krátce poté oba hráči adresy měnili. Vaclík zamířil do Sparty, Schick do AS Řím. Prohlídkou prošli. V případě obou reprezentantů ovšem Graafschap ani Juventus nikdy nezveřejnily, co konkrétně je od dokončení transferu odradilo. Mohli bychom jenom spekulovat.

A tady se oklikou vracíme zpět k nejčerstvější kauze, která se týká Tijaniho. Talentovaný obránce měl nakročeno do Sparty. Zdálo se, že dohodu nemůže nic zhatit. Přesto k ní nakonec nedošlo, protože 22letý fotbalista zdravotní prohlídkou neprošel. Zdůvodnění? Závažné poranění předního zkříženého vazu v koleni, vlastně jeho úplná absence.

Zatímco Sparta je přesvědčená, že za takového stavu nemohla přestup dokončit, Jihlava se tomu diví.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud