Z ramadánu do adventu. Katar si zotročil šampionát i fotbal

Byl to příjemný zimní den s večerními teplotami plus 24 stupňů Celsia, což je přesně na historickém průměru Dauhá. Když tomu tak bylo loni, je pravděpodobné, že i při finále fotbalového mistrovství světa v roce 2022 budou v Kataru panovat 18. prosince ty nejlepší klimatické podmínky. Řekněme si, že úplně nejlepší by bylo, kdyby se tam takový zápas nikdy neuskutečnil, ale nebuďme příliš zatvrzelí. Svět to tak chce.
Čtvrteční rozhodnutí výkonného výboru FIFA přesunout největší globální turnaj na konec kalendářního roku není nic jiného než politika. Mnozí říkají, že špinavá politika. Proč?
Moc nad světovým fotbalem se soustřeďuje v rukách šéfa mezinárodní organizace Seppa Blattera, tohoto mága pragmatických řešení. Švýcar se za sedmnáct let ve funkci zasloužil o dvě věci: fotbal je značně nezávislý na politice velmocí, globalizaci i antiglobalizaci. A také je bohatý.
Jako takový má ale vrchol za sebou. Nastal před devíti lety při mistrovství světa v Německu. Pak, jak už to bývá, drobná skvrna na jinak krásné akci zapůsobila jako zlom.
Šestnáct žlutých karet a čtyři červené v rukou ruského rozhodčího Valentina Ivanova v osmifinálovém utkání Portugalsko - Nizozemsko (1:0), vyjevilo před světem naplno, kde se fotbal nachází. Totiž v područí rozhodčích, jejich instruktáže shora a ve změti rozvrtaných pravidel, jdoucích proti době i hře.
Od té doby se vrší skandály při rozhodování zápasů, bobtnají kontroverze kolem Blattera a získávání peněz není tak snadné jako dřív. Elitní manažeři a královsky placení specialisté FIFA jich stále ještě zajistí dost. Najdou řešení, i když odejdou silní partneři. Problém je, kdo přichází na jejich místa.
Poté, co se FIFA podařilo vydupat takřka ze země šampionáty v Jižní Africe a Brazílii, aniž by fotbal finančně vykrvácel (a že krvácel), musela následovat nová "bezvýdajová" éra. Proto se příští turnaj uskuteční v Rusku a další by měl být v Kataru, kde by neměl být problém s penězi. A tak si světový fotbal sice drží nezávislost na geopolitické situaci, avšak stal se nesvobodným ve strategickém rozhodování o sobě samém.
Firmám jako Adidas, Nike, Coca-Cola či McDonald´s stačí dělat byznys v součinnosti s fotbalem. Gazprom a ruská oligarchie, emíři, šejkové a jiní arabští panovníci jsou zvyklí nařizovat. Ve volbách pořadatelů MS 2018 a 2022 bylo prostě nutné tyto turnaje do Ruska a Kataru "umístit".
Proto se teď bavíme o teplotách v Dauhá, proto nám v naší části světa nevoní, že se mistrovství stěhuje z ramadánu do doby adventu. O termín nejde, proč by se to jednou nezkusilo jinak? Jde o sám fakt, že všechno je násilně vynuceno a nemuselo to být. Tak jako se nemusely z otrocké dřiny gastarbeiterů stavět drahé stadiony (všech dvanáct na ose dlouhé 120 km, plných šest v Dauhá, jiné na pobřeží či v poušti, kde skoro nikdo nežije).
Zdá se, že z kloubů vymknutý vývoj nikdo nezastaví, zvlášť když Blatter za dva měsíce obhájí post prezidenta. Svět to tak chce.