BLOG: "Hřebíkovy děti" můžou změnit český fotbal

Ladislav Krejčí a Pavel Kadeřábek si dávají v hotelu stolní fotbálek
A ještě společné foto...
Takhle půjdem na Španěly... Jaroslav Hřebík vysvětluje svým svěřencům taktiku na finále
Tomáš Kalas si na tréninku hrál na LeBrona Jamese
Jako jeden tým... Trénink české devatenáctky před velkým finále
Trénink s Jaroslavem Hřebíkem je zábava. Když se maká pořádně (Jakub Jugas)
Jakub Brabec a jeho tréninkové zaujetí
13
Fotogalerie
Blogy
Začít diskusi (0)

Kouč Jaroslav Hřebík prožívá renesanci, respektive jeho trenérská pověst. Po vyhnání z pražské Sparty na podzim 2005 zmizel z klubového fotbalu. Šanci dostal až u mládežnických reprezentačních výběrů. Nezměnil se, jeho rukopis je pořád jasně charakteristický. Aktivní fotbal v tempu, s vysunutým presinkem, to vše podpořeno detailní přípravou a znalostí soupeře.

Přesně s tím se prezentoval v Lize mistrů během svého první angažmá na Letné v sezoně 2001/2002. Hráči tehdy jeho filozofii uvěřili a poráželi favorizovanější celky.

Současné úspěšné tažení potvrzuje, že pokud trenér přesně ví, co chce hrát, dokáže to naučit a zároveň detailně připraví svůj tým na soupeře, může vyhrát i jiné zápasy než ty, které se považují za splněnou povinnost.

„Devatenáctka“, až na pár výjimek, nemá mimořádné individuality, které by už pravidelně hrávaly v základních sestavách svých týmů Gambrinus lize. Ale když hráči dostanou svou roli a plní si ji, funguje to. Takhle půjdem na Španěly... Jaroslav Hřebík vysvětluje svým svěřencům taktiku na fináleTakhle půjdem na Španěly... Jaroslav Hřebík vysvětluje svým svěřencům taktiku na finále • Barbora Reichová (Sport)

Rozdíl mezi „obyčejnou“ a promyšlenou taktikou nabízí srovnání z počátku uplynulého dekády. Jozef Chovanec měl v roli reprezentačního trenéra stejný hráčský materiál jako jeho nástupce Karel Brückner.

Současný generální sportovní manažer Sparty vyhrál bez ztráty kvalifikační skupinu, ale v konfrontaci s nejužší špičkou neuspěl. S Nizozemskem i s Francií na EURO 2000 prohrál. V Brücknerově éře Češi giganty poráželi, „oranjes“ dokonce opakovaně.

Atraktivním a ofenzivním fotbalem z tohoto období se bohužel mnoho českých klubů neinspirovalo. Částečně i proto, že tehdy byly relativně úspěšné v Evropě. Jenže teď zaostáváme.

Úspěch Hřebíkových „dětí“ ztratí hodnotu, pokud jej kluby využijí jen zpeněžením talentů, které na turnaji zvýšily. To už tu jednou bylo, po finále MS „dvacítek“ v roce 2007. Většina hráčů se následně poztrácela po světě.

Trvalejší hodnotu může přinést změna myšlení. Na úrovní mládežnických reprezentací už se odehrává. I tým do sedmnácti let, který sice pod vedením Josefa Csaplára na MS v Mexiku nepostoupil ze skupiny, se snažil hrát fotbal a ne českou defenzivu.

Pokud majitelé klubů a lidé zodpovědní za sportovní úseky budou vyžadovat po svých podřízených atraktivní produkt, jedním z efektů může být i vyšší cena hráčů, kteří budou žádanější než jen technicky průměrní „odkopávači.“ Mladí čeští fotbalisté v posledních letech v kurzu příliš nejsou.

Po loňské baráži, kterou vyhrála v Jablonci „jednadvacítka“ nad Řeckem 3:0, si skauti zahraničních týmů poznamenávali zajímavé typy na hřišti. Prvních šest bylo z Řecka, nejlepší Čech zaujal sedmé místo - gólman Vaclík.

Kalas a spol. dosáhl velkého úspěchu, ale teprve případné vítězství nad Španělskem by vyvolalo mimořádný ohlas. A mohlo by vytvořit potřebný tlak na nutnou změnu. Hřebíkovi svěřenci tak dnes v Rumunsku nastoupí k utkání, jehož výsledek může ovlivnit budoucnost českého fotbalu.

Finále Česko - Španělsko vám od 19:00 nabídneme v podrobné ONLINE reportáži s komentáři fotbalových expertů!


Prohlédněte si fotky přímo z Bukurešti:

Začít diskuzi