Nejlepší scénář? Dohrát celou ligu! A v čem je případ Karviná zvláštní? | iSport.cz
Lukáš Tomek
7. července 2020 • 19:26

Nejlepší scénář? Dohrát celou ligu! A v čem je případ Karviná zvláštní?

Vstoupit do diskuse
5
TOP VIDEA
Sparta trénuje na ledě už i s Horákem. Bude na něj spoléhat. Koho chce do lajny?
Návraty reprezentantů: Pražská “S” cílí na velká jména
VŠECHNA VIDEA ZDE

KOMENTÁŘ LUKÁŠE TOMKA | Příbramský boss Jaroslav Starka se už před pár dny upřímně radoval z koronavirové nákazy v Karviné. A šéf právě tohoto klubu Jan Wolf zase tvrdí, že při současné situaci na Karvinsku nemá na fotbal ani pomyšlení. Oběma by se svým způsobem hodilo, kdyby se FORTUNA:LIGA nedohrávala a jejich týmy měly i pro příští rok bez dalšího boje zaručenou účast mezi elitou. Nicméně zájem ligy jako takové je z mnoha objektivních důvodů zcela opačný. A bylo by špatné, pokud by se nakonec soutěž stala rukojmím koronavirových spekulantů. Byť je tato sezona v lecčem nestandardní a pro kluby velmi složitá, měly by udělat poslední pokus pro kompletní dohrání.Příbram, Karviná, Opava, Zlín. Tyto týmy ohrožené sestupem už před květnovým jednáním o ligovém restartu nevyjadřovaly zrovna velkou chuť soutěž dohrávat. A nyní se u některých z nich tato touha ještě evidentně zvětšila.

Jediný, kdo to alespoň nijak netají, je příbramský boss Jaroslav Starka. „Když se liga nedohraje, nepadáme a jsem nadšenej,“ pravil dost jednoznačně poté, co se COVID-19 v lize prokázal. To případ Karviná je daleko složitější…

Primátor Wolf prý nyní nemá na fotbal ani pomyšlení. Kdyby byl jen prvním mužem města, které je nyní epicentrem nákazy v Česku, dal by se jeho výrok pochopit. Jenomže on je zároveň i nejvyšším představitelem prvoligového klubu. A pak už to z jeho úst zní přinejmenším zvláštně.

Navíc karvinská story je plná záhad a dohadů. Šéf klubu sice pro iSport korigoval předešlá slova asistenta trenéra Petra Mašleje. Podle něj hráče prvoligového týmu nakazil mládežnický kondiční trenér, který pracuje přímo v dolech, kde se nákaza ve velkém šířila. Wolf ale nyní tvrdí, že je to celé krajně nešťastné prohlášení a hráči prý s nakaženým „kondičákem“ do styku nijak nepřišli.

Otázka však zní, proč by si to asistent trenéra vymýšlel a sám to bez vytáček řekl novinářům. A zda se nyní Karviná jen nesnaží vyhnout případnému disciplinárnímu šetření za nedbalost při plnění nařízených hygienických opatření, kterou ohrozila dohrání celé soutěže. Zvláštní je i to, že testování v karvinském klubu si podle regionálního Deníku objednala přímo krajská hygiena.

Karvinský Jean Mangabeira se rozčiluje v zápase proti Olomouci
Karvinský Jean Mangabeira se rozčiluje v zápase proti Olomouci

Proč je to divné? Mimo jiné proto, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí tvrdil, že na Karvinsku nedochází k šíření nákazy mimo už sledovanou komunitu pracovníků dolů a jejich kontaktů. Anebo snad byli karvinští hráči určeni k protestování právě pro to, že se těmito „kontakty“ stali? To by pak potvrzovalo spíše Mašlejova slova…

Ať už to však bylo jakkoliv, zásadní pro ligu je soutěž kompletně dohrát. To je i přes další posunutí zápasových termínů až k 1. srpnu stále ten jednoznačně nejlepší možný scénář. A to i s vědomím, že některým klubům další posun termínů reálně opravdu komplikuje život.

Důvodů pro dohrávání je však při pohledu na celou ligy a její budoucnost hned několik:

1. Finanční. Pokud se sezona, byť s přestávkami, kompletně dohraje, liga bude mít při jednání se sponzory, partnery či majiteli televizních práv určitě lepší vyjednávací pozici, než kdyby se nedohrála. Navíc pokud by se příští rok liga rozrostla o jeden (nebo dokonce o dva) týmy, což je v případě nedokončení soutěže reálný scénář, poměrově by na každý ligový mančaft logicky zbylo od partnerů méně financí než dosud. Nešlo by sice o desítky milionů korun, v příští sezoně se ale nejspíš bude počítat nejen ve fotbale každá koruna.

2. Reputační. Dohrát v této složité sezoně ligu koronaviru navzdory? To by se počítalo. Hokej či basketbal to v tuzemsku nedokázaly, fotbal by byl jediný. Soutěž by tím prokázala akceschopnost, to se v nastávajících těžkých časech může hodit. Právě opět třeba i v jednání s partnery.

3. Sportovní. Nedohrání ligy by s sebou přineslo už zmiňovanou změnu formátu soutěže. Příští ročník by se hrál bez nadstavby a v lize by působilo buď 17 (to je pro případ potřeby schválené a preferované), anebo 18 týmů (na tom by se kluby musely dohodnout). Ani jedno není dobré. Rozšiřovat soutěž nedává v Česku sportovně smysl. I 16 týmů je nyní až až. Navíc nadstavba sice stále není jednoznačně přijímanou částí soutěže, z mého pohledu ale ligu jako takovou zatraktivňuje a přibližuje jiným lokálním evropským soutěžím. Debata by tudíž měla ideálně probíhat případně jen o její formě, ne o její existenci. Takže i kdyby k navýšení účastníků pro ročník 2020/21 došlo, vzápětí by se hned mělo myslet i na to, jak v té další sezoně počet týmů opět dostat na číslovku 16. Prostě by to byl dvouletý zmatek, který by si F:L mohla ideálně odpustit, byť se tím nyní o další dva týdny natáhne sezona...

Je jasné, že vše nyní bude záležet na tom, jak dopadnou kontrolní testy v Karviné. Pokud dobře, budou na týmy u dna tabulky čekat už jen dvě kola ve skupině o záchranu a čtyři mužstva pak navíc dvouzápasová baráž. To se do 2. srpna, což je datum doporučené UEFA pro dokončení národních lig, stihnout určitě dá.

Navíc teoreticky pro ukončení ročníku stačí dohrát vlastně už jen ta dvě kola ve skupině o záchranu. Neodehrání baráže už by lize kompletní uzavření ročníku neznemožnilo. Pro tento případ si totiž už v květnu kluby schválily následující klíč: z první ligy by při neodehrání baráže přímo sestoupil nejen šestnáctý, ale i předposlední tým. A mezi elitu by se vedle vítěze dostal i druhý klub z F:NL.

Takže pokud Opavě dle posledního prohlášení přijde nespravedlivé, že by do baráže šla méně odpočatá než mužstva z druhé ligy, což je po posledních změnách pravda, i toto má své řešení...

Otázkou, kterou by se také mělo nejbližší Ligové grémium zabývat, je start další sezony F:L. Nyní je naplánovaný už na 22. srpna, to znamená 3 týdny po možném dohrání baráže. To opravdu není moc. Týdenní odklad nového ročníku by tu dával smysl.

Vstoupit do diskuse
5

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud