Z Kalifornie k pytlům s pískem. Mekka board sportů mi otevřela obzory

Maxim Habanec v akci
Maxim Habanec je nejlepším českým skateboardistou
Maxim Habanec natočil pro Red Bull dokument Skate of Mind
Maxim Habanec projel na skejtu celý svět
Maxim Habanec je hodně aktivní na sociálních sítích
Maxim Habanec natáčel pro Red Bull i na Bali
Maxim Habanec během tréninku v Los Angeles
17
Fotogalerie
Blogy
Začít diskusi (0)

Tentokrát jsem chtěl psát o tom, jak jsem se připravoval v USA na letošní velmi důležitou sezonu a jak se moje příprava za ty roky, co jezdím, změnila, posunula a jakým je to pro mě benefitem. Přesto, že bych nejradši nepsal o aktuální situaci, téměř se tomu nelze vyhnout. Nejen proto, že boj o olympiádu v Tokiu byl odložen.

V Kalifornii jsem se připravoval tři měsíce a byla to moje asi nejintenzivnější příprava v životě. Obrovským přínosem bylo, že Kalifornie je Mekkou skateboardingu, surfingu a snowboardingu. Prostě všech „board sportů“, tím pádem mají taky ty největší zkušenosti s přípravou sportovců z těchto odvětví. A fakt, že se tam boardům věnuje už několik generací, jen potvrzuje, jak to berou vážně a nic nenechávají náhodě.

Díky Red Bullu jsem mohl navštěvovat gym, který je v místní centrále a trénují tam například lyžařka Lindsey Vonnová nebo skateboardisté Felipe Gustavo a Leticia Bufoniová. Zajímavé bylo, že je to vlastně jeden velký prostor, ve kterém spolupracují tři fyzioterapeuti a kondiční trenér a vlastně si nepřetržitě navzájem tak trochu lezou do práce a upravují tréninky, aby byly co nejpřínosnější.

První tři návštěvy probíhaly jen různá měření a testy, podle kterých potom připravili ideální plán šitý mně na míru, abych se na skejtu mohl co nejvíc posunout. Překvapením pro mě bylo, že došli k závěru, že pokud zlepším mobilitu v kyčlích, může to vést k obrovskému zlepšení a menší námaze při ježdění.

Kromě speciálních tréninků, které byly v průměru třikrát nebo čtyřikrát týdně, jsem po dvou hodinách taky dostal 30minutovou rutinu na každý den na zlepšení mobility. To vše jsem ještě kombinoval s ježděním na skejtu a učením se nových triků. Většinou jezdím šestkrát týdně a jeden den mám totálně off.

Takhle jsem jel tři měsíce, a přestože jsem pociťoval zlepšení, nepřišlo mi to moc skokové. Ale to jen do chvíle, než jsem se vrátil do svého skateparku v Česku. Najednou mi vše přišlo malé, jednoduché a banální.

Americký výlet mě krásně vytrhnul z rutiny a trochu otevřel nové obzory toho, jak se na skateboarding dá připravovat. Byla to skvělá zkušenost, ve které jsem chtěl i pokračovat, ale tím se dostáváme k dnešní situaci.

Momentálně jsem měl být opět v USA a se stejným týmem být ready na první závod v Las Vegas. Ten se zrušil stejně jako všechny ostatní akce plánované na tuhle sezonu. S trenérem jsem pořád v kontaktu, online vymýšlíme různé způsoby, jak nadále dodržovat náš plán.

Jenom stroje, měření a podobně teď nahrazuje cokoliv, co najdu v hale. Pytle s pískem, které jsem měl proti přívalům vody, jsou najednou dobré závaží. Skateboard poslouží jako balanční plocha. A místo dobrého kolektivu v gymu mám hudbu v uších.

Přestože se odložily i olympijské hry, snažím se brát aktuální nouzi spíše jako příležitost nadále trénovat tímto způsobem, protože už v USA jsem si říkal, že je škoda, že není víc času. Doufám, že to všichni sportovci vezmou podobně a budeme se snad moci těšit ještě na lepší výkony.

Začít diskuzi