Dopředu připravená lest? Jandače v Rusku popravili jako Hlinku v NHL | iSport.cz
Ondřej Kuchař
7. září 2019 • 04:45

Dopředu připravená lest? Jandače v Rusku popravili jako Hlinku v NHL

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pohřeb Mariána Čišovského: Dojemné loučení s velkým bojovníkem
Barošovy momenty: Liverpool, turecké obrození i pomoc Baníku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Že je trenérské řemeslo vrtkavou profesí, je obecně známo. Ať jde o fotbal, hokej nebo třeba kriket. Vyhodit ale hlavního kouče po TŘECH odehraných kolech nové sezony a celé absolvované letní přípravě v zádech? Z toho musí vycítit podivnost snad každý. Josefa Jandače v Magnitogorsku odstranili podle toho, jak se jim to právě hodilo. Chcete argumenty? Tady jsou...Zaprvé: Odstřelit ho po tak krátké době s bilancí jedné výhry a dvou porážek v sotva rozběhnuvší se soutěži? Totální nesmysl, který by si těžko obhájil i klub v Burkina Faso. Rusko je ale země neomezených možností, že ano.

Zadruhé: Loni mluvili šéfové Magnitky o přestavbě a omlazování. Žádné velké cíle, chtěli dát Jandačovi klid na práci. Manažer Gennadij Veličkin garantoval, že ho podrží a český kouč odtrénuje celé dva roky, na které byl dohodnutý. Letos před sezonou ale z ničeho nic obrátili. Direktivně začaly padat nejvyšší mety. „Gagarinův pohár, ten chceme!“ hlásal prezident klubu Viktor Rašnikov. Zvláštní, ale dobře. Pojďme dál.

Zatřetí: Ta neuvěřitelná jistota, s jakou ruská média referovala o tom, že prvním odvolaným trenérem v KHL bude Jandač. „Sám už dříve řekl, že by pro něj bylo vítězstvím zůstat u týmu po celou dobu platnosti kontraktu. To se mu ale podle všeho nepodaří. Sezonu nedokončí,“ napsal ve svém textu ruský žurnalista Gleb Burkov. Faktická argumentace tak ostrého tvrzení? Žádná.

Začtvrté: Proč Jandače neodvolali dřív? Třeba hned po minulém ročníku, který pro slavný klub skončil opravdovým fiaskem v podobě konce už v prvním kole play off. Rovnou si odpovím pátým bodem, který je pro mě osobně vůbec nejdůležitější…

Bossové Magnitky nevěděli, že bude volný jejich vysněný kouč Ilja Vorobjov, který v klubu před tím dlouhé roky působil a končil v něm se skvělými vztahy. V roce 2016 dovedl Metallurg k titulu. Na rok šel do Petrohradu, stal se hlavním koučem ruského národního týmu. Zprvu to nevypadalo, že by měl být pro aktuální ročník volný, ale stalo se.

Loni o prázdninách jsem byl přítomen v německém Ga-Pa na prvním kempu Magnitogorsku pod Jandačovou taktovkou. Gennadij Veličkin mi tam rozpravoval o tom, jak ho mrzí, že o trenéra Vorobjova přišel a doufá v brzký návrat. Teď byl možný. Veličkin si nechtěl nechat možnost ho znovu angažovat, tak po něm skočil. Na to má samozřejmě svaté právo. Bohužel to odnesl Jandač, kterého popravili. Spasibo a do svidaniya.

Tyto trenérské likvidace na druhou stranu nejsou ve světě ničím ojedinělým. Své o tom věděl i legendární český trenér Ivan Hlinka , kterého z Pittsburghu vypakovali po čtyřech kolech NHL. Oficiální důvod? Prý nezvládal angličtinu. Ten pravý ale jinak věděl každý… Do klubu ho brali kvůli Jaromíru Jágrovi , toho ale před sezonou vytrejdovali do Washingtonu, a tak rázem nebylo Hlinky potřeba. Navíc se z důchodu na brusle vrátil Mario Lemieux , který požadoval na trenérském můstku „někoho svého“.

Vedení taky počkalo na první škobrtnutí, a Hlinka letěl. Cíleně. Stejně jako teď Jandač.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud