Rozšíření juniorky? Pyramidu stavíme na špičku, Hadamczikova slova kulhají

Alois Hadamczik prezentuje výsledky auditu
Reprezentační trenér Kari Jalonen (střední řada vlevo) a svazový šéf Alois Hadamczik pozorují semifinále mezi Pardubicemi a Třincem
Šéf českého hokeje Alois Hadamczik během tiskové konference
Alois Hadamczik odtajnil výsledky auditu
Alois Hadamczik vystoupil na tiskové konferenci ohledně výsledcích auditu
Alois Hadamczik předává reprezentační dres ze ZOH 2022 pardubickému šéfovi Dědkovi
Šéf českého hokeje Alois Hadamczik během tiskové konference
9
Fotogalerie
Blogy
Začít diskusi (0)

Zkuste si vybavit, proč jste tak nějak i doufali, že by z Aloise Hadamczika mohl být dobrý prezident svazu. Ano, vyřeší kauzy, pročistí prostředí, vyvětrá. Hokej zlepší komunikaci, bude víc otevřený k veřejnosti, zvládne jasně formulovat své myšlenky. Jenže nejmocnější muž českého hokeje nevyvětral, smrad je jen nacpaný ve skříni. Místo toho si prosadil svou a rozšířil juniorskou soutěž. Reakce odborné veřejnosti? Ironické úsměvy nebo klepání na čelo. Problematický krok.

Alois Hadamczik opravdu urputně kope za svoji myšlenku, věří jí. A nic proti samozřejmě. Jenže problém je, že jeho argumentace často uhýbá do stadia, že se hned sama rozpadne.

Šokující číslo je, že z Česka odešlo v minulé sezoně 230 hráčů, kteří mohli hrát doma. Jenže pokud spočítáte soutěže U16 až U20 ve Finsku, Švédsku, U 20 ve Švýcarsku, kanadské juniorky, USHL a NAHL ve Spojených Státech? Jste na čísle 97. Univerzity za mořem sem počítat nemůžete, protože jde o úplně jiný produkt, kombinaci vzdělání a studia, který doma nenajdete. Navíc zde hráči zůstávají i daleko po 20. narozeninách.

Podstatou ovšem je, že svaz tedy buď své počty násobí, nebo sem započítává i odchody do Polska, Maďarska, Velké Británie atd. No a tam nechodíte za hokejem, zlepšovat se. Tam prostě jdete většinou s rodiči, protože třeba pracují v cizině. Ale číslo je vysoké, takže šokuje.

Taky jste od prezidenta českého hokeje slyšeli, jak v extralize nehrají mladí, protože nastupují ve čtvrtých lajnách cizinci. Spočítali jste si je? Pokud se podíváte na cizince, kteří odehráli aspoň půlku sezony a neměli průměrný čas ani deset minut, najdete tři: Buček v Třinci, Zygmunt v Litvínově a Bitten v Plzni.

Takže tenhle výstřel taky míří na úplně jiný terč. Cizinci v Česku jsou, ale ne kvůli čtvrté lajně. Právě na podprůměrné pozice se používají domácí hráči. Zahraniční hráči většinou mají dělat rozdíl. A víte proč? No protože juniorka doma vychovává jen průměrné hráče, ne rozdílové.

Víc času na školu? Jen demagogie

Teď se tedy obrátíme k rovině, že kvalitu přinese šestnáct klubů, kde každé mužstvo může mít soupisku pouze 22 jmen. Jak Hadamczik řekl: „Trenéři by

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi