Když jsou špičkové kluby NHL dole, čerpá z toho i naše extraliga

Fanoušky Anaheimu přišel pozdravit legendární Teemu Selänne
Justin Abdelkader z Detroitu si něco vysvětluje s Toreym Krugem z Bostonu
Nováček Landon Bow z Dallasu odchytal polovinu zápasu proti Pittsburghu a neinkasoval
Kyle Connor puk za Davida Ritticha nedostal
David Rittich vyhrál šestý zápas v řadě
David Rittich si připisuje jeden ze svých 37 zákroků
Tady sice Ondřej Kaše smutní, nakonec se ale radoval
25
Fotogalerie
Blogy
Začít diskusi (0)

Sezona NHL má za sebou první čtvrtinu, pro všechny týmy jde o naprosto klíčovou fázi, kterou musí zvládnout, jinak je zle. Protože, co nezískáte na začátku, hrozně těžko doháníte. Znám to z vlastních zkušeností, jakmile si nezajistíte bodový základ, naberete ztrátu, sezona je prakticky v trapu. Dvacet úvodních zápasů vám už podá reálný obraz o stavu vašeho týmu a ostatních. Někomu třeba vyjde start v pěti, sedmi úvodních zápasech, to ovšem nic neznamená. Ale nyní už se dá poměrně s úspěchem odvodit, kdo na tom bude dobře a kdo ne. A řekneme si, proč tomu tak do velké míry je.

Když se podíváte na tabulku NHL, zjistíte, že řada velkých týmů, vítězů Stanley Cupu z posledních let strádá. Ve Východní konferenci je nejhorší Pittsburgh, na západě nestačí Los Angeles, problémy má znovu Chicago. Má to svoje logické důvody.

Zpravidla po týmovém úspěchu musíte nasypat velké peníze svým hvězdám a vzhledem k platovému stropu si další dobré hráče nemůžete dovolit udržet v kádru. A proto odchází jinam. Odezvou je, že začnete mužstvo lepit kolem čtyř, pěti ústředních hráčů, ti však postupně stárnou a výkonnostně jdou rok od roku dolů. Přitom pořád berou velké peníze a zabírají místo pod stropem.

Kvůli úspěšným sezonám ve Stanley Cupu kluby zároveň nemohou draftovat na vysokých pozicích nové talenty, tam se zahojí slabší celky, proto ty silnější nemají na skladě dostatek hráčů, kteří by tlačili na staré. Úspěch si dříve či později vybere daň.

Těžko se tomu za stávající situace bránit. Jakmile cítíte šanci na Stanley Cup, uděláte vše pro jeho zisk a stranou dáte i budoucnost, která vás později dožene. Měníte s jinými týmy vysoké draftové pozice nebo svoje prospecty za hotové hráče, o nichž si myslíte, že vám k Poháru pomůžou. A za čtyři, pět let zjistíte, že skoro nemáte s kým hrát. Takhle je NHL nastavená.

Několik let se snažíte o to vyhrát poslední zápas sezony a po této době už vám nezbude nic jiného, než to stavět od samých základů znovu. I proto je poslední roky takový zájem o hráče z Evropy, třeba z extraligy, hledá se prostě všude. Týmy to nic nestojí, většinou se jedná o minimální plat hráče NHL, navíc na dvoucestné smlouvě a jen se doufá, že se s někým prostě trefí do černého.

Do těžké situace zapadlo Chicago, donedávna oslavovaný tým, který tvrdě bojuje s reakcí na letité a i vítězné bitvy o Stanley Cup. Loni měli například problémy se štědře zaplaceným obráncem Brentem Seabrookem, nehrál jim a oni se ho kvůli vysoké mzdě nedokázali zbavit, vypadl párkrát i ze sestavy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi