Romana Barboříková
19. července 2021 • 04:20

Nuda na Tour? Pro fandy ne, příběhů byla spousta. I odřenin

Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
ZIMÁK SPECIÁL: Mrázek ať je na MS jedničkou. Budeme chtít Ludviga?
Baník - Bohemians: Buchta vletěl do vápna a překonal Reichla, 1:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po osmé etapě se oblékl Tadej Pogačar do žlutého dresu a v jiném už se až do jejího závěru neukázal. Nutno říct, že zcela oprávněně, silnějšího borce prostě na letošní Tour de France nebylo. Nebo možná nezbylo. V jaké formě byl Primož Roglič, který v den, kdy jeho krajan vytáhl žluté kolo, odstoupil, už nikdo nikdy nezjistí. I já jsem pak slýchala hodně dotazů na stejné téma: To už je asi rozhodnuto, že? Nebude to nuda?Odpověď byla stále stejná. Vždy se může cokoliv přihodit, ale ano, v podstatě už o vítězi rozhodnuto je. Ale opravdový fanoušek cyklistiky nesleduje Tour jen proto, aby viděl celkového vítěze. A zejména letos nabídl tento závod opravdu hodně emocí a lidských příběhů.

Pokud nejste Francouz, nemusela vás vzít za srdce výhra Juliana Alaphilippa v úvodním dnu, kterou věnoval svému nedávno narozenému synovi Ninovi. Ale neskutečný výkon na Mur de Bretagne a hlavně výhra do nebe pro dědu Raimonda Poulidora v podání přízraku jménem Mathiue van der Poel už nenechala chladným snad nikoho. Žlutý dres, který „věčně druhý“ děda v dobách Anquetila a Merckxe nikdy nezískal, vozil při své první účasti tento Nizozemec velmi hrdě. A když o něj přišel, na Tour skončil.

Ale dál se děly věci. Třeba návrat Marka Cavendishe. I když se najde celá řada těch, kdo ho nemusí, alespoň mírné smeknutí klobouku si vysloužil nejspíš i od nich. I objetí s Kanibalem, jak se legendárnímu Belgičanovi přezdívalo, před startem 19. etapy, bylo jedním z těch velkých momentů.

Pád během třetí etapy Tour de France potkal i Gerainta Thomase
Pád během třetí etapy Tour de France potkal i Gerainta Thomase

Na své si přišli také milovníci krváků a lidské hlouposti. I amatérským cyklistům vždy přejede mráz po zádech a dalších částech těla, které profík na Tour „ohobluje“ o asfalt. O zlomeninách klíčních kostí a dalších podobných záležitostech nemluvě. Ovšem i ty k cyklistice patří a letos o ně ve Francii rozhodně nebyla nouze. Závod z různých důvodů, především ale kvůli zraněním, nedokončilo 43 jezdců!

Já mám ráda příběhy objevů těchto velkých etapáků, jako byl letos třeba Jonas Vingegaard. No uznejte, chlapík, který si ještě před třemi lety přivydělával v továrně na zpracování ryb doma v Dánsku a teď skončil druhý na největším závodu planety, zaujme. V dalších závodech a na samotné Tour se tak máme i v budoucnu na co těšit. A nuda to určitě nebude.

Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud