Štěpán Filípek
7. října 2011 • 16:10

BLOG: Urážlivé výroky přehnal. Jestli je Straka nula, Řehák je v minusu

Vstoupit do diskuse
12
TOP VIDEA
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením
VŠECHNA VIDEA ZDE

ŠTĚPÁN FILÍPEK - Můžete si z něho dělat legraci z nespočtu důvodů. Třeba kvůli tomu, jak emotivně mluví a zuřivě při tom gestikuluje. Jak si plete cizí výrazy a zaplétá do češtiny německá nebo anglická slovíčka. Nebo třeba jak pořád dokola opakuje jen to, že tým má morál, musí se semknout a tak podobně. František „Franz“ Straka, který se zničehonic zjevil na Slavii, je zkrátka vlastní vinou příliš snadný terč, do něhož není umění se trefit.Neznamená to však, že kritika nebo ironie se změní v prostou zášť a primitivní urážky. A to se právě děje.

Přesně to předvedl vyhlášený slávista, toho času pobočník jiného známého klubisty Karla Jarolíma v Saúdské Arábii, konkrétně v tamějším Al Ahlí.

Řehák si na svém „srdíčku“, jak mimochodem Straka s oblibou říká, hodně zakládá, a tak ho šokující příchod nevítaného vetřelce musel zvednout ze židle. Zvlášť když se dočetl, že Straka býval do svého přestupu do Sparty v roce 1979 slávista.
„Je to lidská nula, která se oháněla sparťanským srdcem! Ale ona ta nula byla vlastně odmala slávistou...“ pustil se do Franze Řehák. „To, když jsem si přečetl, tak se mi nad tím chtělo zvracet, jak se chce touto podlostí zalíbit slávistům a sparťany bez mrknutí oka spláchne do kanálu,“ dodal sugestivně pro web slavistickenoviny.cz.

Jedna věc mu nahrává: to, že Straka zřejmě vůbec nechápal, jaké haló jeho nástup do Edenu vyvolá. Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Kouzelně to popsal klubový generální ředitel Miroslav Platil, jemuž samotnému nemohou slávisté zapomenout netajené sparťanství.

I proto Straku varoval, že zaryté příznivce nepřesvědčí. „To je možná tvůj problém, protože o tobě se ví, že jsi sparťan. Ale já jsem byl vždycky slávista!“ odvětil Straka – a Platil málem spadl ze židle. Vcelku pochopitelně.

Martin Vaniak a František Straka v dobré náladě. Martin Vaniak a František Straka v dobré náladě.Foto Jaroslav Legner SPORT

Straka hrubě podcenil situaci a začal se v tom pěkně plácat. Zprvu z něho sálala energie, ale už po prvním tréninku dal najevo, že není ve své kůži. Řekl bych, že teď je z toho všeho nešťastný a neví, jak z toho ven.

Ocitl se hluboko v týlu nepřítele a není cesta zpátky. Zatím. To ho samozřejmě neomlouvá, že stoupl do louže.

Přesto na tom všem nesou vinu hlavně ti, kdo mu takovou zrádnou štaci nabídli. Tedy v první řadě majitel a neřízená střela Aleš Řebíček.

V každém případě nic neopravňuje Řeháka, aby Straku takhle napadl. Ať je excentrický kouč jakýkoli, není to zlý člověk a může ublížit jen sám sobě.

Nevšiml jsem si, že by na někoho dělal podrazy, jak to asi lidská nula dělává.
A že měl Řehák na mysli, že účelově převlékl rudý kabát a navlékl si ten červenobílý? Má to jednu vadu: to, že byl v mládí slávista, dokonce „sešívka jako bejk“, Straka prohlásil pro Sport už v roce 2003. Tedy v době, kdy by sám ani na vteřinu nepomyslel na to, že se jednou zjeví zrovna v Edenu.

Mimochodem, jako hráč i (hlavní) trenér toho Straka ve fotbale dosáhl asi tak desetkrát tolik co Řehák, byť jeho angažmá neměla dlouhého trvání.

Jeho tvrdý kritik ostatně proslul i jinými „inteligentními“ výroky typu, že když jede kolem Letné, musí si vždy odplivnout (a to tam kdysi stával slávistický stadion). Jestli je Straka lidská nula, pak Řehák se pohybuje v těžkém minusu...

Vstoupit do diskuse
12
Články odjinud


Články odjinud