Co si to ten mladej Hašek dovoluje?! Klid, jen ho nechte, ať si věří | iSport.cz
Štěpán Filípek
11. ledna 2019 • 18:05

Co si to ten mladej Hašek dovoluje?! Klid, jen ho nechte, ať si věří

TOP VIDEA
Český fotbal ve strachu, hrozí devastující škody! Co reakce sponzorů?
Čeští fotbalisté v exotice: Němec, Karoch, Caha zkusil Írán
VŠECHNA VIDEA ZDE

„Vždycky jsem věřil ve své schopnosti a v to, že jsem kvalitní hráč.“ Kdo že to řekl? Ronaldo? Nebo nějaký třeba méně slavný fotbalista, který se prosadil v zahraničním velkoklubu? Chyba lávky, třiadvacetiletý záložník Martin Hašek, jenž přestoupil z Bohemians do Sparty a po prvním přípravném zápase odpovídal sebejistě na otázky novinářů. Vysloužil si za to nejeden odsudek, že má nos nahoře. Myslím ale, že jen řekl, co měl, a v Česku na to zkrátka nejsme zvyklí.Možná by se úvodní Haškův rozhovor v novém působišti nedočkal takové odezvy, kdyby tomu na sociální síti Twitter nepomohl teplický záložník Tomáš Kučera, který se stal „celebritou“ po loňské kauze s trapovou nahrávkou, v níž kdekoho oje*bal. Právě on publikoval ve čtvrtek následující post: „Štafetu pro nejvíc nesympatickýho hráče Fortuna ligy přebírá po včerejším rozhovoru definitivně Martin Hašek ml.“ A strhla se mela.

Benzinu do ohně přilily i další Haškovy výroky, jako tenhle: „S Bohemkou jsme samozřejmě také chtěli hrát fotbal, ale individuální kvalita tam při vší úctě nebyla tak vysoká. To je prostě fakt.“ Je možné, že část odpůrců si talentovaný záložník získal teprve těmito slovy a do celé debaty to vneslo punkt, jestli je košer takhle mluvit o bývalých spoluhráčích a podobně. Ten, kdo sám hrával či hraje, na to bude citlivější, v každém případě je to optika, kterou není potřeba „zvnějšku“ přijímat.

Jeden z rozšířených názorů k Haškovi ne zrovna lichotivých tedy zněl: Ať ve Spartě nejdřív dokáže, že na to má, a pak něco vykládá. Ale to přece není vůbec nutné, podobného srovnání se může „dopustit“ klidně průměrný hráč, který nevyniká technickými finesami a míchá beton v obraně. Nejde o žádnou podmínku toho, aby mohl pojmenovat něco, co je vcelku zjevné.

ANALÝZA POSILY: Prosadí se Martin Hašek ve Spartě? Vytlačí ze sestavy Frýdka?

V tomhle konkrétním případě i navzdory faktu, že na „klokany“ už nějaký čas nesedí nálepka pouhých urputných bojovníků, kterým to s míčem dvakrát nejde. Byť slova majitele klubu Dariusze Jakubowicze, že do sezony vstupoval nejlepší tým „klokanů“ v novodobé historii, mě překvapil víc než proslovy jednoho nyní už bývalého hráče…

Hodí se, když hodnotící současně reálně pohlíží na vlastní schopnosti a roli a nepřeceňuje je. Ani to však neznamená, že by pak nemohl mít pravdu. Přesto, kdybychom přistoupili na opačnou logiku, ani tehdy nevidím u Haška problém. Je to cenný fotbalový typ, který zvládá ofenzivní i defenzivní úkoly, je rychlostně vybavený, se správnou drezúrou svého otce, jakkoli se můžeme bavit o tom, nakolik je ohraničena podmínkami k práci či trenérovým zaměřením. Není sporu o tom, že se Hašek junior musí dál rozvíjet (při pevnějším zdraví), to by mu však právě mělo dopřát jiné prostředí umožňující nové výzvy. 

Sparta jím v poslední době nebyla. Teď se snaží o další pokus nastavit ho správně, a pokud podruhé v krátké době sáhla do Ďolíčku, je to slibný náznak, alespoň pokud jde o doplňování hráčského kádru. Zatím ale jen náznak, k věci pak patří, že soubor individualit ještě neznamená dobrý tým a právě on může být spíše zárukou úspěchu.

Hašek to třeba záhy pozná, ovšem to už je jeho riziko. Jinou věcí je, že dosavadní sportovní nekoncepčnost a změny strategií na Letné podstatně zhoršují objektivní posouzení, zda hráč neuspěl v rudém dresu kvůli deficitu vlastních kvalit, nebo neschopnosti klubu je využít.

Potíž je možná hlavně v tom, že citované výroky a neskrývané přesvědčení o vlastním umu se v tuzemsku prostě nenosí a jsou automaticky podezřelé. Náležité sebevědomí je přitom ve špičkovém sportu a na nejvyšší úrovni jednou z komponent úspěchu. Podle mnohých je jeho podmínkou dokonce jistá arogance, pro což zvláště fotbalová praxe (bohužel) poskytuje bohatství důkazů. Nebo jinak: co někde vyzní sebevědomě, jinde je zcela normální a běžné a nikdo se nad tím nepozastaví.

Věřit si, lépe řečeno zdravě si věřit, to se vymyká průměrnosti, zatlačující všechny, kteří vyčnívají, zpátky do řady. Hašek jde proti proudu a mám pocit, že většina reakcí to ocenila. Může ho to vytrestat, vždyť sám sebe dostal pod tlak. Ale vytvořit si ho, odolat mu a přesvědčit, i to jsou lekce ve škole těch nejlepších. Hašek se mezi ně může (i nemusí) zařadit. Je ho nechte, ať si věří.

A pokud jde o Bohemians, jejichž souboj se Spartou hned v jarní ouvertuře dostal rázem pikantní náboj, reagovali nejlepším možným způsobem. Nikoli uraženecky, ale s nadhledem: „Žádná psychická újma po přečtení tohoto výroku na našich hráčích neproběhla. Hášovi přejeme, ať se mu od 21. kola daří. Moc se na něj všichni těšíme v kole dvacátém.“

Výborně, my se můžeme těšit na parádní fotbal z obou stran. Nebo ne?

Sporťákovo KO: Kayova klika a Haškovo zdravé sebevědomí

Hanousek ve Spartě? Záruka stability a konkurence pro Costu s Čivičem

TOP podzimní góly Sparty: Zářil Stanciu, o nádhernou trefu se postaral i Frýdek

LIGOVÁ NEJ: vybrali jsme to nejlepší a nejhorší z podzimu. Kdo dal nejkrásnější gól?

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud