Kovalčuk svým útěkem Devils zradil. A uškodit může i Čechům

Dali mu všechno a přesto jim utekl. Až na jediné místo, kde mu mohli nabídnout ještě o něco víc. O příčinách útěku Ilji Kovalčuka domů do Ruska a způsobu jeho provedení se bude v příštích týdnech jistě hodně diskutovat. Ač útočníkův odchod možná má i svá pozitiva, jedno by nemělo být zapomenuto - svým chováním New Jersey zradil.
Když se v roce 2010 Ilja Kovalčuk stal poprvé v kariéře volným hráčem, byl na trhu jasně nejatraktivnějším zbožím. Ať už by na list papíru napsal jakékoliv požadavky, v lize by se našel klub ochotný vyjít mu vstříc. Kovalčuk dal v tu chvíli jasně najevo, o co stojí - kontrakt, který ho finančně zajistí do konce života.
Taková tužba přitom není u všech hvězd pravidlem. Když se v podobné situaci rok předtím ocitl Marián Hossa, upřednostnil šanci na zisk Stanley Cupu a raději podepsal roční smlouvu s nižším platem.
Kovalčuk zvolil jasně. Vybral si peněžní jistoty v jednom z historicky nejúspěšnějších klubů posledních dekád. Na oplátku za 102 milionů dolarů rozložených do 15 let od něj byla očekávána věrnost. Ochota svázat osud své kariéry a její odkaz s barvami jednoho klubu.
Nebýt Kovalčuka, nemuseli Devils přijít o ceněnou možnost volby v 1. kole příštího draftu. Tu jim liga za trest odebrala, protože usoudila, že původní sedmnáctiletý kontrakt s ruským forvardem obchází pravidla platového stropu.
Nebýt Kovalčuka, možná by se výtečný útočník Zach Parise proháněl po ledě arény Prudential Center i dnes, a ne o 2000 km dále v Minnesotě. Na prodloužení smlouvy vlastnímu kapitánovi ale po anabázi s Kovalčukem nezbyly peníze.
Nebýt Kovalčuka, nemuseli by Devils ze stejného důvodu přijít o křídelníka Davida Clarksona, který odešel do Toronta. V tomto případě by navíc stačilo, kdyby odchovanec Spartaku Moskva své rozhodnutí oznámil jen o týden dříve.
Když se slovenský bek Višňovský po výluce nechtěl vrátit do NHL, kde měl hrát za slaboučké Islanders, jeho zámořští šéfové si dokázali vymoci své. Vedení KHL tehdy zrušilo hráči kontrakt ve Slovanu Bratislava a pokud nechtěl sedět doma, jinou možnost než odlet do Ameriky neměl.
Proč tedy New Jersey na svého kanonýra nezatlačilo podobně? Protože dnes je ve vztazích dvou největších hokejových soutěží opět všechno jinak. Na konci června totiž vypršela platnost dohody o vzájemném uznávání smluv a i kdyby Devils na Rusovu hru nepřistoupili, jeho odchodu do KHL by stejně nezabránili. Maximálně by došlo ke zhoršení vztahů mezi oběma ligami.
VIDEO | Někteří fanoušci Devils už začali pálit Kovalčukovy dresy
Jen málokdo věřil, že by Kovalčuk dokázal být klíčovou oporou až do věku 42 let, kdy mu dnes již neplatná smlouva s Devils měla vypršet. Jeho kontrakt, který zabíral 6,6 milionu dolarů pod platovým stropem, by se v budoucnosti stal nepochybně přítěží.
Teď v roce 2013 jsou ale důležitá jiná čísla - 89 gólů, 112 asistencí, dohromady 201 bodů ve 222 utkáních za New Jersey. New Jersey ztrácí klíčového ofenzivního hráče, kterého minimálně v této sezoně nemá šanci nahradit. A to nemůže těšit žádného generálního manažera.
Kovalčukův odchod navíc bude mít negativní dopady i na osudy dalších evropských hráčů, kteří se budou snažit v NHL prosadit. Pověst hokejistů z východní Evropy je totiž po zkušenostech s hráči jako byl Žerděv, Radulov, Sergej Kosticyn či Filatov v posledních letech již notně pošramocená. Obavy z tzv. "ruského faktoru" se začínají promítat i do pořadí, v jakém jsou hokejisté z východu draftování.
Úprk hvězdného snajpra může strach zámořských manažerů jen prohloubit. A díky částečně jazykové a kulturní spřízněnosti, která Čechy v očích pozorovatelů z NHL s Rusy spojuje, může negativně ovlivnit i šance našich mladíků.
Třicetiletého útočníka však nic z toho, co svým jednáním ostatním způsobil, zajímat nemusí. Podle zdrojů z Ruska se možná již dnes stane hráčem Petrohradu a zároveň nejlépe placeným hokejistou planety s výdělkem 15-20 milionů dolarů.
Takže vlastně....gratulace, Iljo!