Odchod bezhlavého jezdce Warnocka byl otázkou času

Druhým odvolaným manažerem v této sezoně Premier League se stal Neil Warnock z Queens Park Rangers. A stejně jako Steve Bruce, jenž dostal v listopadu padáka v Sunderlandu, si svůj odchod zavinil především on sám. Třiašedesátiletý doyen tak promarnil jednu z posledních šancí konečně prorazit na první scéně. Teď ho nejspíš opět čeká role v oblastním divadle.
Gainsborough, Burton, Scarborough, Notts County, Plymouth, Oldham, Bury... Výčet štací rodáka ze Sheffieldu skutečně není nikterak impozantní.
V anglické fotbalové veřejnosti se tak uhnízdil jeden stereotypní názor: Warnock je dobrým manažerem pro nižší soutěž a specialistou na postupy, ale pro Premier League nemá odpovídající předpoklady.
Na lavičce londýnského QPR mohl tento mýtus na stará kolena vyvrátit. Malajský majitel Tony Fernandes jej však po 20 kolech propustil.
Hlavním důvodem byla 17. příčka v tabulce pouhý bod od sestupového propadliště a neuspokojivá aktuální forma. Tým z Loftus Road nevyhrál devět soutěžních utkání za sebou. Poslední kapkou byla sobotní pohárová remíza s třetiligovým MK Dons.
Z nejlepšího nejhorší |
Queens Park Rangers loni vyhrál druhou ligu se čtyřbodovým náskokem před Norwichem a osmibodovým před Swansea. Nyní v Premier League ztrácí na Norwich osm bodů a na Swansea šest. |
Podle některých ohlasů je Fernandesův krok vůči Warnockovi nespravedlivý a krutý. Kritici poukazují na to, že právě zkušený manažer dovedl Jezdce po 15 letech zpět mezi elitu a za necelé dva roky ve funkci toho moc změnit nemohl.
Jenže varovných signálů bylo v průběhu soutěže hned několik. A tvrdím, že kdyby vlastník nezareagoval včas, zapadlo by mužstvo do bahna ještě hlouběji.
Uvádím jen nejzásadnější Warnockovy nedostatky.
ŠPATNÁ DOMÁCÍ FORMA. QPR vůbec netěží ze svého domácího prostředí. Před vlastním publikem zatím zvítězil jen jednou. Přitom na Loftus Road panují specifické podmínky. Je tam jedno z nejmenších hřišť v Premier League a fanatičtí diváci sedící kousek od trávníku visí soupeřům doslova a do písmene na zádech. Warnockův tým však paradoxně přivezl více bodů zvenku.
MALÁ TAKTICKÁ VYSPĚLOST. Jedno z posledních klasických pravých křídel Shaun Wright-Phillips nalevo – to je jen jeden z mnoha podivných Warnockových tahů, nad nimiž občas zůstává rozum stát. Během třicetileté manažerské kariéry získal spoustu zkušeností, a přesto za stavu 2:3 v poslední minutě střídá a posílá do hry obránce, čímž tlak svého týmu oddálí a rozdrobí.
NESCHOPNOST VYUŽÍVAT POTENCIÁL. V derby s Chelsea hrál QPR téměř hodinovou přesilovku. Celý druhý poločas dokonce v 11 proti 9. Přesto se jen bránil a na bránu vypálil v početní převaze jen jednou. Warnock nevyužil ofenzivní hráče ani k presinku a bojovníkům naordinoval pasivní pojetí. Jeho tým tak nekopal ani jeden roh! Výhru uhájil jen s obrovskou dávkou štěstí.
NEVYKRYSTALIZOVANÁ JEDENÁCTKA. Už v Sheffieldu United přesvědčil Warnock o tom, že nerad stabilizuje základní sestavu a neustále experimentuje. Nováček tak tehdy okamžitě sestoupil. Queens Park Rangers spěl k podobnému osudu. Manažer letos protočil už 29 hráčů. Pouze Alejandro Faurlín nastoupil pokaždé. Přesto chtěl Warnock přivést v lednu další posily.
KLESAJÍCÍ VÝKONNOST HVĚZD. Maročan Adel Taarabt dal loni ve II. lize 19 branek. Po návratu do Premier League se ale neprosadil ani jednou. Ani další opory se nezlepšují, spíše naopak – jdou dolů. Warnock na rozdíl od svých kolegů z Newcastlu nedostal maximum ani z Joeyho Bartona, přestože z něj udělal kapitána.
Warnock se tak ze spanilého jezdce stal bezhlavým rytířem. Hříchů má na svědomí daleko víc. To samozřejmě neznamená, že by v QPR neudělal kus práce. Nyní ovšem musí převzít mužstvo někdo jiný, kdo na této úrovni už uspěl.
Nováček soutěže má rozhodně kvalitu na to, aby se zachránil. Bez výrazné osobnosti na lavičce to ale nepůjde.