Svou běžeckou ligu budou mít programátoři, knihovníci i hospodyňky

Seriál RunCzech nabízí vlastní ligu programátorům, knihovníkům či ženám v domácnosti...
Seriál RunCzech nabízí vlastní ligu programátorům, knihovníkům či ženám v domácnosti...Zdroj: Barbora Reichová (Sport)
tem
Atletika
Začít diskusi (0)

Nejen profesionální běžci mohou soutěžit, kdo je mezi nimi nejlepší. Díky projektu vytrvalostních běžeckých závodů RunCzech mají nyní vlastní ligu i programátoři, knihovníci či ženy v domácnosti.

„Chtěli jsme dát šanci každému běžci, aby se našel ve svém žebříčku,“ uvedl organizátor závodů Václav Skřivánek.

Seriál vytrvalostních běhů RunCzech připravil pro amatérské běžce zajímavou novinku. Závodníci se ve výsledkové listině neseřadí pouze na základě dosažených časů, ale také podle pohlaví, věku a povolání.

„Připravujeme ligu pro 68 profesí,“ uvedl předseda organizačního výboru Carlo Capalbo. Vyhodnocení uplynulého ročníku chtějí organizátoři zveřejnit do konce listopadu.

Program seriálu RunCzech pro rok 2013

6. dubna – půlmaraton, Praha

12. května – maraton, Praha

25. května – půlmaraton, Karlovy Vary

8. června – půlmaraton, České Budějovice

22. června – půlmaraton, Olomouc

7. září – Grand Prix, Praha

15. září – půlmaraton, Ústí nad Labem

6. října – hostující závod: Mezinárodní maraton míru, Košice

Bodování seriálu RunCzech

Běžec získá za dosažený čas v závodě 1 až 100 bodů. Body se následně vynásobí koeficientem vzdálenosti (od koeficientu 1 pro pětikilometrovou trať po koeficient 5 za maraton). Každému závodníkovi se počítají tři nejvyšší bodové zisky za sezonu. On-line publikované výsledky bude možné seřadit na základě tří klíčů: podle povolání, podle povolání a pohlaví a podle povolání, pohlaví a věkové kategorie.

Premiérový ročník seriálu RunCzech zaznamenal podle organizátorů velký úspěch. Kapacita startovních míst byla vyčerpaná ve všech šesti soutěžních bězích, na které se přihlásilo celkem více než třicet čtyři tisíc sportovců. Čtvrtina z nich přicestovala ze zahraničí.

„Nejvíce běžců přijíždí ze Slovenska, hojně jsou zastoupeny Velká Británie, Francie, Itálie, ale i Spojené státy,“ řekl organizátor závodů Skřivánek.

Seriál, jehož vrcholem je Pražský maraton, doplnila řada nesoutěžních běhů v několika českých městech.

Prestiž závodů dokazují čtyři známky kvality – dvě zlaté a dvě stříbrné – od mezinárodní atletické federace IAAF.

„Česká republika je jednou ze sedmi zemí na světě, která má pro své závody alespoň čtyři známky kvality,“ uvedl Capalbo. Přitažlivost České republiky pro elitní vytrvalce chce dále zvýšit otevřením pražského centra, v němž budou moci bydlet a trénovat.

Centrum se má také stát základnou, z níž budou špičkoví běžci vyjíždět na další evropské maratony. „Naším cílem je, aby se říkalo, že Česká republika je nejlepším místem pro běhání v Evropě,“ netají se Capalbo velkým cílem.

Ke stávající šestici závodů ve čtyřech městech Česka se od příštího ročníku přidává půlmaraton v Karlových Varech.

„Půlmaratony jsou pro Čechy zajímavější,“ sdělil Capalbo důvod, proč volba padla právě na tuto trať.

Dočkají se ale i příznivci maratonu – body do seriálu RunCzech totiž budou moci získat také na maratonském běhu v Košicích, který bude v příštím roce hostujícím závodem série.

Capalbův tým tak navázal spolupráci se závodem s velkou tradicí. Košický maraton, který v příštím roce odstartuje již podevadesáté, je totiž nejstarší v Evropě a po bostonském maratonu druhý nejstarší na světě.

Rozšiřování závodního programu plánuje Capalbo i pro přespříští ročník.

„Ještě není jisté, kde se poběží, ale uvažujeme o Ostravě nebo Brnu,“ uvedl Capalbo.

Začít diskuzi