Sprinterům hrozí ruská ruleta

Dayron Robles
Dayron RoblesZdroj: AFP
Atletika

PRAHA - Jediná chyba a konec nadějí. I tak může v budoucnosti vypadat svět atletického sprintu.

Kvůli větší atraktivitě televizních přenosů se funkcionáři zabývají myšlenkou zpřísnit pravidlo o ulitých startech. Tak, aby každé jeho porušení přímo znamenalo vyloučení ze závodu. Sprinterům hrozí, že budou muset hrát ruskou ruletu.

 

Dráždivé riziko, kvůli němuž by ani šampioni neměli nic jisté, přitahuje atletické šéfy k plánu nulové tolerance ulitých startů.

 

"Pořád se o tom uvažuje. Mluví se o tom mezi řečí na ofi ciálních schůzích," říká místopředseda svazu a člen soutěžní komise evropské asociace EAA Libor Varhaník. "Může to být jedna z cest, jak něco změnit, zatraktivnit. Zatím to pravidlo ale nikdo nedal na papír."

 

V mezinárodních soutěžích pod hlavičkou světové federace IAAF měl kdysi každý sprinter povolen jeden ulitý start. Od roku 2003 platí pravidlo, že první ulitý start se počítá celému poli běžců. Poté každý zkažený start znamená pro viníka automaticky vyloučení.

 

I jediná možnost opravy ale může mít zásadní vliv na výsledek závodu. V březnu na halovém mistrovství světa ve Valencii vyrazil v rozběhu na 60 metrů překážek Číňan Liu Siang z bloků tak prudce, že se do povoleného limitu startovní reakce vešel o pět tisícin.

 

Jeho kubánský rival Dayron Robles okem zachytil jeho rychlý pohyb a v domnění, že jde o ulitý start, se zastavil. Závod však pokračoval a Robles tak senzačně vypadl.

 

"Možnost zariskovat je vzhledem k výkonu malá," říká Varhaník. "Kdysi jsem ale viděl studii, která naopak ukazovala, že to výkonnost nikterak neovlivňuje."

 

V úvahách nad změnou klíčového pravidla má atletika k dispozici živou laboratoř v podobě závodů americké univerzitní organizace NCAA, na kterých se ulitý start netoleruje nikomu. Nedávno na to doplatily dokonce hned dvě světové šampionky.

 

Mistryně světa na hladké stovce Jamajčanka Veronica CampbellováBrownová zkazila start při čtvrtce na závodech Miami Elite Invitational. Překážkářku Michelle Perryovou zase vykázali ze startu při dvoustovce na mítinku ve Westwoodu.

 

"V Americe to v podstatě nikomu nevadí," upozorňuje Varhaník. K argumentům zastánců změny patří především větší atraktivita a časová předvídatelnost závodů během televizních přenosů. Dlouhé prodlevy při větším počtu startů nejsou ideální ani pro pořadatele mítinků, ani pro televizní stanice.

 

"Z hlediska televizního přenosu je velmi nešťastné, když se starty opakují třikrát, čtyřikrát," říká Varhaník. "Osobně si myslím, že v pravidlech atletiky bude muset dojít ke změnám, protože se od svých počátků skoro neměnila. Dřív se na něco lidí dívali dlouho a spokojeně. Dnes člověk přepíná z jednoho programu na druhý a někdo neumí žít bez dálkového ovladače."

Martin Hašek

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů