Aby se nasoukala do přiléhavé večerní róby, musela se Helena Fuchsová svléknout do prádla. To by nebylo tak neobvyklé, kdyby zrovna neseděla v tu chvíli na sedadle taxíku. Z letiště totiž pospíchala na Žofín, kde už začínalo vyhlášení ankety Sportovec roku 1998. „Když taxikář viděl, že má v autě polonahou ženu, evidentně přidal,“ smála se tehdy atletka, která v neděli podlehla vážné nemoci. Bylo jí pouhých 55 let.
Tahle zběsilá cesta začala Heleně Fuchsové brzy ráno na Kanárských ostrovech. V sedm už měla za sebou trénink, čekal ji rychlý přejezd na letiště a závod s časem. To všechno proto, aby stihla být na místě vyhlášení elitních sportovců.
Když dorazila do sálu na potemnělém Žofíně, zjistila, že na ni nezbyla židle. Musela se vtlačit mezi kanoistu Martina Doktora a fotbalistu Martina Haška.
„Pocta v tak sportovně úspěšném roce mi stála za to, abych přiletěla, jak se říká, do Prahy jen na otočku,“ líčila pak s úsměvem.
Psal se rok 1998, jeden z vůbec nejlepších v české sportovní historii. Anketě kralovali hrdinové z Nagana Hašek, Jágr a Neumannnová, wimbledonská šampionka Novotná, Korda jako vítěz Australian Open. A mezi nimi Fuchsová jako čerstvá vicemistryně Evropy na 400 metrů.

Když večer skončil, Fuchsovou čekala cesta zpátky na soustředění na Kanárských ostrovech. Asi tolik k jejímu tréninkovému nasazení.
Její příběh je zvláštní tím, že se k profesionální atletice propracovala až ve chvíli, kdy s ní většina lidí končí. O svých rychlostních předpokladech přesvědčovala už v mládí v Táboře, kde získala přezdívku nejrychlejší pošťačka.
„Řidiči chtěli jezdit se mnou, protože jsem běhala rychle do schodů a už v poledne jsme měli padla,“ líčila kdysi pro Lidové noviny.
Začínala ve VS Tábor, později běhala za Spartu, v roce 1990 začala spolupracovat se svým osudovým trenérem Ladislavem Kárským, profesionální smlouvu dostala ale v tehdejší Rudé hvězdě Praha až před třicítkou. A začala taky vozit medaile.
V roce 1995 začala štafetovým stříbrem na halovém ME v Barceloně, získala pak ještě dalších pět medailí. V závěru kariéry zvládla také přechod ze čtvrtky na půlku. Na olympijských hrách v Sydney doběhla na osmistovce s modřinou v lýtku ve finále pátá, což je výsledek, který pořádně ocenila až historie.
V dalších 21 letech se z českých atletů na olympijské dráze dostala výš jen překážkářka Zuzana Hejnová, bronzová v Londýně a čtvrtá v Riu. Osobní rekordy Fuchsové venku z Češek překonaly jenom legendární postavy osmdesátek Jarmila Kratochvílová a Taťána Kocembová.
U sportu zůstala i po kariéře. Pracovala jako fyzioterapeutka či kondiční trenérka. Na jaře 2006 se dostala do unikátní situace při finále hokejové extraligy mezi Spartou a Slavií. V předchozích měsících totiž pomáhala oběma klubům.
„Je to legrace. Neříkám, že je to moje zásluha, ale nějaké procento tam je. A jsem na to docela pyšná,“ usmívala se tehdy.
Sportovcům byla vždy k ruce. A překážkářce Zuzaně Hejnové pomohla v nejtěžších chvílích kariéry, když se po prvním titulu mistryně světa v Moskvě 2013 v následujících letech trápila se zraněním.
„Je to bývalá atletka, ví, co to obnáší, zná lidi v atletice. Do toho se zabývá různými energiemi a čakrami, čištěním negativních energií. To mi dělá hrozně dobře, dokáže mě vždycky hrozně povzbudit,“ pochvalovala si Hejnová. „Je hrozně pozitivní. Ono to člověka nakazí. Ona už jenom vstane a řekne, jak se těší na ten trénink, jak to krásně zvládnu.“
Fuchsová skoro nepila a nekouřila. V roce 1998 si ale svou životní stříbrnou medaili z budapešťského mistrovství Evropy kvůli sázce vychutnávala s doutníkem. V roce 2001 pak dostala ještě jeden. Novinářský kolega totiž rok předtím vyzval medailisty z halového ME, aby své úspěchy potvrdili na světovém pódiu. Fuchsová svůj bronz z Gentu v Lisabonu zopakovala. A ten doutník dostala přímo v mixzoně.
DESÍTKA SPORTOVCE ROKU 1998 |
1. Dominik Hašek (hokejový hrdina z Nagana) |
2. Kateřina Neumannová (dvojnásobná medailistka z OH v Naganu) |
3. Jaromír Jágr (hokejový hrdina z Nagana) |
4. Jana Novotná (vítězka Wimbledonu) |
5. Martin Doktor (mistr světa v rychlostní kanoistice) |
6. Šárka Kašpárková (vicemistryně Evropy v trojskoku) |
7 Pavel Nedvěd (hvězda Lazia Řím) |
8. Petr Korda (vítěz Australian Open) |
9. Petr Svoboda (střelec zlatého gólu v Naganu) |
10. HELENA FUCHSOVÁ (vicemistryně Evropy na 400 metrů) |